شناسهٔ خبر: 26112093 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

خواب جدید آمریکا، فرانسه، سعودی‌ها و ترکیه برای شمال سوریه+ نقشه میدانی

دولت ترکیه از دو سال قبل برای تشکیل هلال تروریستی جرابلس، ادلب وارد عمل شد و با اشغال شهر عفرین و مناطق حومه تا حدودی به هدف نزدیک شد.

صاحب‌خبر -

خواب جدید آمریکا، فرانسه، سعودی‌ها و ترکیه برای شمال سوریه + نقشه میدانیبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛با پاکسازی مناطق مرکزی سوریه از لوث وجود گروه‌های تروریستی و به آغاز شمارش معکوس برای شروع عملیات در جنوب، حامیان تروریست‌ها به دنبال افزایش نفوذ خود در شمال سوریه هستند.

آزادسازی کامل استان دمشق، جنوب استان حماه و شمال استان حماه باعث شد تا اهرم فشار جبهه غربی - عربی - صهیونیستی بر دولت مرکزی در پایتخت برداشته شود، اما این به معنای پایان ماجراجویی حامیان تروریست‌ها نیست.

آمریکا، فرانسه، ترکیه و عربستان سعودی چهار کشوری به شمار می‌آیند که در ماه‌های گذشته سرمایه گذاری قابل توجهی را برای افزایش دامنه نفوذ در شمال سوریه کردند و با لشکرکشی و ساخت پایگاه برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنند.

خواب جدید آمریکا، فرانسه، سعودی‌ها و ترکیه برای شمال سوریه + نقشه میدانی


نقشه تحولات میدانی شمال سوریه

دولت ترکیه از دو سال قبل برای تشکیل هلال تروریستی جرابلس - ادلب وارد عمل شد و با اشغال شهر عفرین و مناطق حومه تا حدودی به هدف نزدیک شد و حالا درصدد است با تصرف شهر منبج، پروژه خود را در شمال سوریه تکمیل کند.

آنکارا برای این که بتواند در مذاکرات سیاسی آینده سوریه امتیازی بیشتری به دست آورد در هفته‌های گذشته مذاکرات فشرده‌ای را با مقامات دولت آمریکا داشت تا مجوز ورود نیرو‌های خود را برای ورود به شهر منبج بگیرد.

خواب جدید آمریکا، فرانسه، سعودی‌ها و ترکیه برای شمال سوریه + نقشه میدانی

دولت آمریکا اگر چه با ورود یک طرفه نیرو‌های ارتش ترکیه به منبج مخالفت کرده، اما دو طرف به توافقی رسیدند که بر مبنای آن شهر منبج توسط نیرو‌های مشترک ترکیه و آمریکا اداره می‌شود و شبه نظامیان کُرد از این شهر خارج خواهند شد.

از سویی دیگر، تحرکات دولت فرانسه در ماه‌های گذشته برای نفوذ در شمال سوریه افزایش یافته و ساکنان کاخ الیزه با حمایت از شبه نظامیان کُرد در تلاش هستند از رقبا و متحدان خود عقب نمانند و سهمی در مذاکرات سیاسی داشته باشند.

گفته شده فرانسه به بهانه مقابله با اشغالگری نیرو‌های ارتش ترکیه و حمایت از شبه نظامیان کُرد به دنبال افزایش نیرو‌های خود در شمال سوریه است و همزمان گسترش پایگاه خود را در این محور در دستور کار قرار داده است.

نیرو‌های نظامی فرانسه از سال ۲۰۱۴ به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش در شمال سوریه حضور دارند و در حال حاضر در پایگاه «تل مشتل نور» در جنوب شهر کوبانی، شمال استان رقه (شهر تل ابیض) و شرق رود فرات مستقر شدند.

بیشتر بخوانید:رمزگشایی از بازی جدید آمریکا در سوریه/واشنگتن برای محور جنوبی سوریه چه خوابی دیده است؟ 

رژیم سعودی هم که دریافته است در مرکز و جنوب سوریه دیگر جایی ندارد برای حمایت از گروه‌های تروریستی و استقرار نیرو‌های نظامی خود در شمال وارد عمل شده و سرمایه گذاری هنگفتی کرده است.

در یک سال گذشته، مقامات و شاهزاده‌های سعودی در چند مرحله به شمال سوریه سفر کرده اند و درصدد همکاری با شبه نظامیان کُرد هستند و نیرو‌های آنان با چراغ سبز آمریکا در شمال شرق استان حلب، شمال و مرکز استان رقه و غرب استان حسکه حضور دارند.

آل سعود همچنین به دولت آمریکا متعهد شده تا تمام هزینه‌های نیرو‌های آنان را به همراه ساخت پایگاه‌های جدید در شمال سوریه پرداخت کند چرا که خروج نیرو‌های آمریکایی را از سوریه به معنای شکست قطعی خود در منطقه می‌داند.

اما آمریکایی‌ها که از ۴ سال قبل با ساخت بیش از ۱۰ پایگاه نظامی مواضع خود را در شمال و شرق سوریه مستحکم کرده اند ده‌ها تن از نیرو‌های خود را به همراه تجهیزات سنگین نظامی به شهر منبج اعزام کرده اند.

به گزارش مشرق، آمریکایی‌ها که در حال ساخت یک پایگاه در منطقه «العون» در شمال شهر منبج هستند و خبر‌ها حاکیست ده‌ها تانک، خودروی زرهی و نفربر به این منطقه ارسال کرده اند.

خواب جدید آمریکا، فرانسه، سعودی‌ها و ترکیه برای شمال سوریه + نقشه میدانی

عملیات ساخت یک پایگاه نظامی دیگر در مناطق تحت تصرف شبه نظامیان کُرد در شرق رود فرات و نزدیکی میدان نفتی «العمر» (بزرگ‌ترین میدان نفتی سوریه) توسط نیرو‌های آمریکایی تقریبا به پایان رسیده است.

براساس اعلام منابع میدانی، آمریکایی‌ها درصدد هستند با ساخت پایگاه نظامی در حومه میدان‌های نفتی بزرگ از نزدیک شدن نیرو‌های سوری و مقاومت به این مناطق جلوگیری کنند و بهره برداری از میدان‌های نفتی را در دستور کار قرار دهند.

به گزارش مشرق، مسابقه دولت‌های آمریکا، فرانسه، ترکیه و عربستان برای اشغالگری در شمال سوریه و فشار به دولت مرکزی ادامه دارد و باید منتظر ماند و دید دمشق برای عقب راندن نیرو‌های خارجی چه راهبردی را در پیش خواهد گرفت.

منبع:مشرق

انتهای پیام/

کشورهای آمریکا ،عربستان،فرانسه و ترکیه برای اهداف شوم خود در سوربه تلا ش می‌کنند

برچسب‌ها:

نظر شما