شناسهٔ خبر: 26102255 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

ماجرای دردی عمیق با طعم گس فقر برای دانش آموز کوهدشتی/ «فاطمه» چشم انتظار یاری خیران سلامت

انفجار در یکی از مدارس کوهدشت منجر به قطع عضو یکی از دانش آموزان و سپری شدن روزهای تلخی است که خیرین می توانند درمانی برای این درد باشند.

صاحب‌خبر -

در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  در واپسین روزهای سال ۹۶ و درست زمانی که همه در شور و حال عید و برگزاری آداب و رسوم قبل از آن مثل چهارشنبه سوری بودند خبری دردناک از انفجار در یکی از مدارس کوهدشت منتشر شد؛ خبری که از قطع عضو یک دانش‌آموز دختر ۱۳،۱۴ ساله بر اثر بی‌احتیاطی در مدرسه حکایت می‌کرد.

«فاطمه رضایی» همان دانش آموزی است که قربانی این حادثه شد و حالا 120روز است که به جای نشستن در کلاس درس و بودن با همکلاسی هایش گرفتار بیمارستان و درمان شده است و حدودا سه ماهی است که حضور در بیمارستان های امام حسین(ع)، پانزدهم خرداد و خاتم الانبیا (ص) تجربه می کند و چشم انتظار معجزه ای برای راه رفتن و به دست آوردن سلامتی اش است.

ماجرای دردی عمیق با طعم گس فقر برای دانش آموز کوهدشتی/ فاطمه چشم انتظار یاری خیران سلامت

در همان روزها سراغی از فاطمه گرفتیم تا شاید بتوانیم مرهمی بر دردش و گوش شنوایی برای درخواست‌هایش باشیم؛ هرچند فاطمه آن روزها حال و روز خوشی نداشت و فقط گریه کنان می خواست مسئول یا خیری کمکش کند و صدایش را به گوش جامعه برسانیم و مادرش هم که بر بالینش بود حالی بهتر از نوجوان دردکشیده نداشت و نگرانی در نگاهش موج می‌زد اما سعی می کرد روحیه اش را در کنار پاره تنش حفظ کند.

حدود سه ماه از آن روزها می گذرد و علی رغم پیگیری روند درمان هنوز فرجی برای کار فاطمه حاصل نشده است.

ماجرای انفجار در مدرسه کوهدشت چه بود؟

هشتم اسفندماه بود که انفجار در یکی از مدارس کوهدشت رسانه ای شد و فاطمه رضایی دانش آموز این مدرسه را از ناحیه مچ دست دچار مصدومیت کرد، همچنین پاها و چشم فاطمه بر اثر این انفجار آسیب شدیدی دید.

آقای رضایی، پدر فاطمه در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  درباره این حادثه می گوید: وقتی خبر این حادثه را به ما دادند سریع خود را به بیمارستان رساندیم و پس از پرس و جو و بررسی ماجرا فهمیدیم که چکش دست فاطمه که برای کوبیدن میخ به دیوار و کمک به مربی پرورشی مدرسه است، ناگهان منفجر می شود و حالا این ضایعه را برای ما بار آورده است البته مسئولان قضایی پیگیر این ماجرا هستند.

وی ادامه می دهد که بعد از وقوع حادثه برای تکمیل روند درمانی فاطمه   به تهران آمدیم که او را در ابتدا به بیمارستان امام حسین و(ع)  بعد در بیمارستان های ۱۵ خرداد و خاتم الانبیا بستری کردیم و الان همچنان درگیر مراحل درمانی اش هستیم.

آقای رضایی حالا از بهبود نسبی حال روحی فاطمه خبر می دهد اما می گوید پیوند بافتی که روزهای آخر ۹۶ انجام شد هنوز به طور کامل جواب نداده است و همچنین باقی مانده مواد منفجره در چشم فاطمه بینایی اش را دچار صدمه کرده و آسیب بافتی پاهایش او را از راه رفتن منع می‌کند.

وی بیان می‌کند که آموزش و پرورش پرستاری را هرروزه به بالین فاطمه می فرستد تا زخم هایش را معاینه و پانسمان کند اما طی این مدت مسئولی برای عیادت فاطمه نیامده است.

آقای رضایی ضمن تشکر از حمایت مدیر کل تعاون و پشتیبانی از حمایت نسبی  آموزش و پرورش در روند درمان و بهره گیری از دفترچه درمانی خودش که در زمره جانبازان قرار دارد، خبر می دهد اما شدیدا نگران حال فاطمه است و خواستار رسیدگی به وضعیت دختر نوجوانش است تا هزینه های سنگین کاردرمانی یا اعزام به خارج به کشور برای ادامه روند درمانی را خیر یا مسئولی پیگیر باشد.

پدر فاطمه درباره چگونگی طی شدن سال تحصیلی برای دخترش بیان می‌کند مسئولان مربوطه امتحانات پایان سال را به طور اینترنتی برای ما ارسال کردند و فاطمه پاسخ داد اما هنوز نتیجه امتحان نیامده است.

آموزش و پرورش فاطمه را فراموش نکرده است

اتفاق دردناک انفجار برای فاطمه در مدرسه رخ داد و با توجه به قوانین بیمه دانش آموزی، آموزش و پرورش موظف به انجام تعهدات بیمه ای برای تمام دانش آموزان است؛ بر همین اساس از همان ساعات نخست آموزش و پرورش اقدام درمانی را مورد توجه قرار داد و این دانش آموز کوهدشتی را از طریق اورژانس هوایی و فوریت های پزشکی به تهران اعزام  تا روند درمانی‌اش را تکمیل کند .

گودرز کریمی‌فر مدیرکل تعاون و پشتیبانی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره اقدامات انجام شده برای این دانش آموز اظهار کرد: حادثه انفجار در مدرسه کوهدشت منجر به مصدومیت شدید فاطمه رضایی شد که از همان نخستین ساعات حادثه، با تاکید ویژه وزیر، پیگیری فرایند درمانی، بهبود، بستری و سایر مراحل روند درمانی این دانش آموز توسط اداره کل تعاون و پشتیبانی همچنین دفتر وزارتی شذیم و مسئول اداره بیمه درمانی را به پیگیری ویژه موظف کردیم.

وی ادامه داد: برای رفاه حال این خانواده این دانش آموز ابتدا واحدی مسکونی در باشگاه فرهنگیان در نظر گرفتیم و بعد از چند روز اول  ساختمانی مسکونی در منطقه ای دیگر و با امکانات کامل در اختیار این خانواده قرار دادیم تا برای طی شدن مراحل درمانی با مشکل کمتری از نظر رفت و آمد مواجه باشند همچنین مبلغ ۲۰ میلیون تومان از هزینه تجهیزات درمانی را که خارج از محیط بیمارستان، در واحد مسکونی مورد اشاره انجام شد توسط اموزش و پرورش تامین شده است.

ماجرای دردی عمیق با طعم گس فقر برای دانش آموز کوهدشتی/ فاطمه چشم انتظار یاری خیران سلامت

کریمی‌فر با اشاره به اعزام هرروزه پرستاری برای تعویض باند و شست و شوی جراحات زخم فاطمه بیان کرد: برخی از این کارها خارج از چارچوب تعریف شده آموزش و پرورش است اما به دلیل ناگوار بودن این حادثه و کمک در حد توانمان خدمات رسانی به خانواده رضایی را داریم.

وی با اشاره به پرداخت کمک نقدی ۱۰ میلیون تومانی بلاعوض می‌گوید تا کنون ۲ بار فاطمه را به مشهد فرستادیم همچنین پیگیر غرامت نقض عضو هستیم و براساس قانون باید ۱۰۰ میلیون تومان به این خانواده تعلق گیرد و اکنون مبلغ مذکور آماده است و به محض طی شدن روال قانونی در اختیارشان قرار می‌گیرد.

سقف محدود تعهدات بیمه‌ای آموزش و پرورش

مدیر کل تعاون و پشتیبانی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آموزش و پرورش در قبال حادثه یا حوادث احتمالی صرفا برابر تعهد بیمه دانش آموزی موظف یه خدمات رسانی است، تصریح کرد: در حادثه انفجار مدرسه کوهدشت به لحاظ دردناک بودن این اتفاق اداره کل تعاون و پشتیبانی تا حد توان از مجاری قانونی کمک های لازم را داشته است اما نباید محدودیت های قانونی را هم نادیده گرفت و با وجود این سعی کردیم بهترین حمایت را از خانواده رضایی داشته باشیم.

فارغ از سقف تعهدات اماو اگرهای آن، وقوع چنین وقایعی توجه به ضرورت بیمه دانش آموزی را دو چندان می کند و آموزش و پرورش و مسئولان مربوطه باید پای کار باشند و کوتاهی در این زمینه نداشته باشند.

انفجار در مدرسه و پیگیری علت آن که حالا به دستگاه قضا سپرده شد یک طرف قضیه و فراموش نشدن فاطمه، نقش اصلی این ماجرای دردناک، بعدی دیگر است که همچنان چشم انتظار معجزه  بوده تا صدایش به گوش خيران برسد و کمکش کنند تا درمان دردش به دست پزشکی حاذق در داخل یا خارج از مرزها پیدا شود و همچنان امیدواریم که این آرزوی فاطمه هرچه سریع تر به نتیجه برسد.

انتهای پیام/

نظر شما