شناسهٔ خبر: 26098942 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

پامپئو: آمریکا امیدوار است خلع سلاح «بزرگ» کره شمالی تا ۲۰۲۰ محقق شود/مذاکرات هفته آینده شروع می‌شود

وزیر خارجه آمریکا گفته واشنگتن امیدوار است خلع سلاح کره شمالی تا سال ۲۰۲۰ محقق شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مایک پامپئو وزیر امور خارجه که به سئول سفر کرده است گفت آمریکا امیدوار است خلع سلاح "بزرگ" کره شمالی تا سال 2020 اتفاق بیافتد.

وی تاکید کرد آمریکا اقدامات بزرگ کره شمالی در زمینه خلع سلاح تا پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ است. ریاست جمهوری ترامپ در ژانویه 2021 پایان می‌یابد.

پامپئو همچنین گفت مطمئن است گفتگوهای آمریکا با کره شمالی زمانی در هفته آینده از سر گرفته خواهد شد. وی از تاریخ دقیق مذاکرات آتی ابراز بی اطلاعی کرد.

وی گفت دونالد ترامپ راهبر این مذاکرات است است اما من شخصی هستم که نقش پیش برنده روند مذاکرات را به عهده خواهم داشت.

وزیر خارجه آ‌مریکا افزود: کارهای بیشتری توسط آمریکا و کره شمالی صورت گرفته که امکان نداشت در بیانیه مشترک کیم-ترامپ گنجانده شود. بنابراین تیم‌هایی از هم اکنون در حال کار هستند تا پیشرفت بیشتری در آن موارد صورت بگیرد.

امروز رسانه‌های کره شمالی اعلام کردند ترامپ با رویکرد خلع سلاح گام به گام موافقت کرده است اما پامپئو در پاسخ به سوال خبرنگاران در سئول در این باره پاسخ مشخصی نداد.

وی ادامه داد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی متوجه است که راستی آزمایی گسترده تعهدات هسته‌ای در هر توافقی با آمریکا مدنظر خواهد بود.

پامپئو گفت: من مطئنم آنها [مقامات کره شمالی] متوجه هستند که راستی آزمایی گسترده ای در کار خواهد بود.

دیپلمات ارشد آمریکایی درباره رزمایش‌های مشترک با کره جنوبی گفت: مانورهای نظامی آمریکا-کره جنوبی از سرگرفته خواهند شد اگر کره شمالی مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند.

ترامپ دیروز در کنفرانس خبری خود پس از دیدار با رهبر کره شمالی اعلام کرد آمریکا رزمایش‌های نظامی با کره جنوبی را کنار خواهد گذاشت.

پامپئو تاکید کرد که ترامپ بسیار مشخص گفته است که شرط توقف رزمایش‌های نظامی این است که مذاکرات با کره شمالی با حسن نیت ادامه یابد.

وزیر خارجه آمریکا که امروز وارد سئول شد قرار است با ژنرال وینسنت بروکس فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در کره جنوبی دیدار کند. همچنین پامپئو روز پنجشنبه با مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی نیز دیدار خواهد کرد. محور این ملاقات دیدار کیم و ترامپ خواهد بود.

تارو کونو وزیر خارجه ژاپن نیز قرار است به سئول برود تا با همتای کره ای خود و همچنین پامپئو دیدار کند. وزیر خارجه آمریکا پس از سئول به پکن خواهد رفت تا با مقامات چین ملاقات کند.

انتهای پیام/

نظر شما