شناسهٔ خبر: 26095540 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

چند شرکت اقدام به تولید آزمایشگاهی واکسن HPV کرده‌اند/ دولت و مجلس مسئول تامین اعتبار ساخت واکسن‌‌ها هستند

صاحب‌خبر -

بیگلری در خصوص محل تامین اعتبار برای ساخت واکسن HPV، گفت: دولت و مجلس بودجه ساخت واکسن‌های با اولویت بالا را تامین می‌کنند اما این بدان معنی نیست که به واکسن HPV نیاز نداریم.
 
به گزارش   حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: با توجه به وجود دانش فنی کافی، چندین شرکت در کشور اقدام به تولید آزمایشگاهی واکسن HPV کرده‌اند اما هنوز وارد تولید انبوه و صنعتی نشده است.

بیگلری اظهار داشت: واکسن HPV پس از تولید آزمایشگاهی، باید بتواند با رعایت ضوابط، مطالعات حیوانی را انجام دهد و کارآزمایی های بالینی بر روی نمونه های انسان باید انجام شود که این بررسی ها، مستلزم فرآینده زمانی یک تا دو ساله است.

به تولید انبوه  واکسن HPV در کشور امیدواریم

وی تصریح کرد: وجود دانش فنی تولید واکسن در کشور و چندین شرکت تولید کننده، می‌تواند تضمین کند که با فرآورده های اولیه یکی از این مجموعه ها، می توان به تولید انبوه و صنعتی واکسن HPV در کشور در آینده ای نزدیک امیدوار بود.

رئیس انستیتو پاستور ایران در خصوص اعتبار مورد نیاز برای ساخت واکسن HPV، گفت: برای مرحله تولید انبوه واکسن، باید زیرساخت ها، فضاها و تجهیزات مورد نیاز فراهم شود.

بیگلری افزود: اعتبارات مورد نیاز تولید واکسن با محاسبات دقیق انجام می‌شود اما برای ساخت زیرساخت ها، یک عدد پایه وجود دارد که برای تولید واکسن های مختلف، متفاوت است و برای واکسن های معمول، بیشتر از 50 تا 60 میلیارد تومان نیاز است.

وی در خصوص محل تامین اعتبار برای ساخت واکسن HPV، گفت: دولت و مجلس برای ساخت واکسن‌های با اولویت بالا مانند روتاویروس و پنوموک، اعتبارات مورد نیاز را تامین می کند اما این بدان معنی نیست که به واکسن HPV نیاز نداریم.

رئیس انستیتو پاستور ایران تاکید کرد: با توجه به قیمت و فناوری آن، بهتر است که به ساخت آن در کشور بپردازیم چون هر واکسنی که ساخته می شود، گامی برای تولید واکسن های بعدی و ارتقای فناوری های این حوزه است.

بیگلری با بیان اینکه سازمانهای مردم نهاد و خیریه ها اگر اعلام آمادگی کنند، زمینه بسیار خوبی در مشارکت عمومی برای تامین واکسن های کشور ایجاد می کند، ادامه داد: اگر قرار بود سال‌ها صبر کنیم تا اعبارات دولت برای ساخت واکسن HPV تامین شود، ورود و کمک سازمانهای مردم نهاد و خیریه ها مسلما سرعت ارتقای صنعت واکسن سازی در کشور را افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: تولید واکسن ها در داخل کشور منافع و مزیت های بسیار مهمی مانند ارتقای صنعت واکسن سازی، ورود کشور به بازارهای بین المللی و همچنین کاهش هزینه های خرید واکسن را به همراه دارد و به شکوفایی اقتصاد مقاومتی نیز کمک زیادی می کند بنابراین قیمت واکسن HPV تولید شده در کشور بسیار پایین تر است و با قیمت وارداتی آن قابل مقایسه نیست.

انتهای پیام/

نظر شما