شناسهٔ خبر: 25745715 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: ایران آنلاین | لینک خبر

بهاره رهنما سفیر پویش ارمغان 3 در گفت و گو با «ایران»:

پویش ارمغان طرحی برای آزاد سازی زنان زندانی است

تلاش برای آزادی زنان زندانی معسر یا جرایم غیرعمد که دوره نخست آن در دولت یازدهم با موفقیت انجام شد حالا قرار است دور سوم آن به کمک «بهاره رهنما» بازیگر تئاتر و سینما و اقشار مختلف مردم و بویژه هنرمندان زن در کنار تشکل‌های مردم نهاد کلید بخورد.

صاحب‌خبر -

ایران آنلاین / چند روز پیش «بهاره رهنما» در دیدار با معصومه ابتکار، معاون امور زنان و ریاست جمهوری، به‌عنوان سفیر «پویش ارمغان ۳» انتخاب شد. ابتکار در این روز از همه اقشار زنان خواست تا به این فراخوان بپیوندند. این پویش قرار است قدم‌های جدی برای آزادی زنان زندانی بردارد. بر اساس برآورد سازمان زندان‌ها به طور متوسط حدود ۲۵۰ زن زندانی جرایم غیرعمد سالانه در سراسر کشور زندانی هستند که با آزادی آنها تقریباً همین تعداد جایگزین می‌شود.

آنطور که «اطهره نژادی»، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری می‌گوید: بر اساس گزارش ستاد دیه، مشارکت مردم در پویش ارمغان ۱ حدود ۴۰۰ میلیون تومان بوده و میزان کمک‌های مردمی، سازمان‌های مردم نهاد و نهادهای دولتی در پویش ارمغان۲ به ۸۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است.
«بهاره رهنما» سفیر پویش ارمغان 3 درباره این فراخوان به «ایران» می‌گوید: «15 سال است که به‌عنوان فعال حقوق زنان فعالیت می‌کنم و تاکنون موفق به آزادی نزدیک به 20 الی 30 زندانی با کمک مردم و ستاد دیه شده‌ام، بنابراین موضوع آزادی زندانی برای من موضوع جدید و تازه‌ای نیست و نگران حضورم در این پویش نیستم.»
وی بیان می‌کند: «از سال 74 که در رشته حقوق فارغ‌التحصیل شدم علاقه داشتم به‌عنوان فعال حقوق زنان و دختران فعالیت کنم، همین‌طور در ستاد دیه برای آزادکردن زندانیان زیر ۱۸‌سال همکاری کرده‌ام. به طور کلی سرم برای انجام این‌گونه کارها درد می‌کند و موضوع آزادی زندانیان موضوع آشنایی است و به آن عادت دارم.»
وی درباره برنامه و هدفش در این پویش می‌گوید: «استفاده کامل از پتانسیل‌های موجود در فضای مجازی‌ام که بسیار پربیننده است از جمله اولویت برنامه‌هایم خواهد بود. ازطرفی به‌دلیل اینکه بخشی از کار من به تئاتر و تبلیغات برمی‌گردد، فضای مجازی‌ام کاربرد زیادی دارد و این کمک می‌کند تا بتوانم موفق شوم.» وی می‌افزاید: «قرار است در طول ماه مبارک رمضان از میان 18 هزار زندانی، تعداد زیادی، حدود ۳۶۰ زن زندانی جرایم غیرعمد، را آزاد کنیم.» وی درباره برگزاری جشن گلریزان هم می‌گوید: «به اعتقاد من برگزاری گلریزان به تنهایی برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی کافی نیست، از این‌رو قصد برگزاری گلریزان ندارم، بلکه قرار است با کمک یکی از مردان بزرگ سینما در بازار تهران در طول ماه مبارک رمضان یک روز به سبک قدیم یا به قول معروف سبک «لوتی‌ها» برنامه‌ای اجرا شود تا از این طریق کمک‌های مردمی هم جمع‌آوری شود.»
وی همچنین کمک به ایرانیان خارج از کشور را یکی دیگر از برنامه‌های خود ذکر می‌کند و می‌گوید: «به اعتقاد من و با توجه به نرخ ارز، اختصاص تنها 10 دلار یا یورو می‌تواند کمک بزرگی به نیازمندان کند.»
وی اظهار امیدواری می‌کند که در این پویش یک معجزه رخ دهد تا در پایان ماه مبارک رمضان یک عکس یادگاری از سفره افطار و نتایج فعالیت پویش آن به ثبت برسد.
به اعتقاد سفیر پویش ارمغان 3، چون این کار به‌عنوان یک پروژه ملی و میهنی تلقی می‌شود، بنابراین حتی حاضر است دست افرادی که با او مخالف هستند و کمک می‌کنند را ببوسد، چرا که باور دارد نجات یک مادر نجات بخشی از ایران است.

نظر شما