شناسهٔ خبر: 25694900 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

رئیس سازمان برنامه و بودجه:

۸۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال روستایی پرداخت شد/ برنامه‌ریزی برای یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی

رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت ۸۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال روستایی خبر داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمدباقر نوبخت امروز در نشست اعضای فراکسیون اشتغال و تولید مجلس در محل سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه برای اشتغال در هفت حوزه برنامه جامع داریم که عمدتاً نمایندگان روی یک برنامه معطوف شده‌اند، تصریح کرد: از سه بانک در زمینه ایجاد اشتغال روستایی که منابع آن از طریق صندوق توسعه ملی تامین شده است، تا پایان اردیبهشت ماه 800 میلیارد تومان پول پرداخت شده است و تا پایان خرداد کار تسهیلات با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه طبق آیین‌نامه قرار بود 25 درصد از یک و نیم میلیارد دلار اشتغال را از صندوق توسعه توسعه ملی اختصاص دهیم، گفت: به درخواست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که می‌خواستند با نرخ 6 درصد تسهیلات بدهند، نیمی از پول پرداخت خواهد شد. نرخ تسهیلات صندوق صفر درصد و بانک‌ها 18 درصد بوده که معدل آن 9 درصد می‌شود.  25 درصد دوم را قبل از شروع کار پرداخت کردیم و قصدمان این نبود که 50 درصد را بدهیم.

وی تأکید کرد: پول صندوق توسعه ملی را به عنوان خواب سرمایه‌ نزد بانک‌ها گذاشتیم که مابه‌التفاوت تسهیلات 9 به 6 درصد را بتوانیم پرداخت کنیم.

نوبخت به بخش دیگری از برنامه‌های اشتغال دولت اشاره کرد و گفت: برای ساخت 50 هزار مسکن روستایی، 50 هزار روستای حمایتی شهری و 50 هزار مسکن در بافت فرسوده برنامه‌ریزی شده و با سازوکار صورت گرفت نرخ تسهیلات آنها 6 درصد است که 240 هزار فرصت شغلی به همراه دارد. همچنین 25 هزار فرصت شغلی در بحث نوسازی ناوگان حمل‌ونقل وجود دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه  با اشاره به اینکه سه برنامه در بخش کشاورزی داریم، یادآور شد: در این بخش می‌تواند 23 هزار شغل ایجاد شود که از جمله آنها مباحثی در مورد پرورش ماهی در قفس در دریا و کشت گلخانه‌ای است.

وی تأکید کرد: نمی‌خواهیم پول‌پاشی کنیم، بلکه هدفمان ایجاد اشتغال است، در سال جاری یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی پیش‌بینی کردیم و منابع از بودجه عمومی، صندوق توسعه ملی، بانک‌ها و ظرفیت‌های دیگر تجهیز کرده‌ایم.

نوبخت گفت: برای کارآموزی نیروی متخصص حق بیمه پرداخت می‌کنیم.

انتهای پیام/ب

نظر شما