شناسهٔ خبر: 25694500 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

در جلسه وزیر نیرو با مجلس درباره«حق آبه کشاورزان»چه گذشت؟

وزیر نیرو گفت: باید به مردم اطمینان دهیم که دولت با تمام قدرت مواضع حقوقی و قانونی کشاورزان را محترم می‌شمارد و به همین منظور در حال تدوین قانونی برای تعیین حق آبه‌ها هستیم.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری تسنیم: رضا اردکانیان که برای پاسخ به سوال برخی از نمایندگان در کمیسیون انرژی مجلس حاضر شده بود پس از این نشست در جمع خبرنگاران گفت: حق آبه‌ها از زمان خیلی سال پیش حتی قبل از شکل گیری قوانین عادی فعلی وحتی در قانون مدنی و بعد‌ها در قانون ملی شدن آب و توزیع عادلانه آب مورد اشاره قرار گرفته و در تمام این سال‌ها رعایت شده است.

وی افزود: با این حال وقتی با خشکسالی و یا کم بارشی مواجه می‌شویم و اولویت به تامین آب شرب مردم می‌رسد مشکلاتی به وجود می‌آید، زیرا که مطرح شدن اولویت آب شرب یعنی کاهش مصرف سهم سایر بخش‌ها از جمله بخش کشاورزی.

وزیر نیرو با بیان اینکه کشاورزان امسال با درک مناسبی از شرایط موجود در این زمینه با دولت همکاری کرده اند افزود: به تبع دولت هم وظیفه خود می‌داند تا مضیقه‌ای را که از این مسئله برای کشاورزان ایجاد شده جبران کند و حتی الامکان مصائب آن‌ها را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با کمک نمایندگان مجلس در پی آن هستیم تا سازو کار‌هایی فراهم کنیم تا اطمینان خاطر برای حق آبه داران در تمامی حوزه‌های آبی سراسر کشور فراهم شود گفت: باید بررسی کنیم که اگر چنانچه تا سال‌های آتی با کم بارشی مواجه شدیم و منجر شد تا تامین حق آبه‌ها با کمبود‌هایی مواجه باشد ترتیبات قانونی برای آن‌ها چه خواهد بود و حق آبه‌ها چگونه خریداری شود.

اردکانیان افزود: آنچه مهم است باید به مردم اطمینان دهیم که دولت با تمام قدرت از مواضع حقوقی و قانونی کشاورزان محترم چه آن‌هایی که حق آبه دارند و چه آن‌هایی که ندارند حمایت خواهد کرد، زیرا بخشی از چرخه ملی کشور را کشاورزان تامین می‌کنند و ما باید تلاش کنیم تا آب برای آن‌ها هم فراهم شود.

نظر شما