شناسهٔ خبر: 25686348 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

ماه رمضان باید مردم را تا ماه رمضان دیگر حفظ کند

امام خمینی (ره) می‌‌فرماید: ماه مبارک به منزله یک ساعتی است که کوکش کنند و خودکار تا مدتی که این کوک باشد. این ماه مبارک باید اینطور باشد که مردم را تا ماه مبارک دیگر حفظ کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، امروز سه‌شنبه یکم خردادماه مصادف با چهارمین روز ماه مبارک رمضان است. ماهی که به ماه مهمانی الهی شناخته می‌شود و بر اساس روایتی از پیامبر (ص)، ماهى است که ابتدایش رحمت، میانه‌‏اش مغفرت و پایانش اجابت و آزادى از آتش جهنم است. در همین راستا سال‌ها پیش امام خمینی (ره) در موقعیت‌های مختلف به بیان نکاتی ارزشمند دربارۀ فضیلت و مقام و منزلت ماه مبارک رمضان پرداخته‌اند که در ادامه به بخشی از آن بیانات درباره استفاده از فرصت ماه مبارک رمضان اشاره می‌کنیم:

*****

ـ اگر همین ماه مبارک رمضان مسلمین خودشان را طور جمعی به ضیافت خدا وار، تزکیه و تصفیه کرده بودند، ممکن نبود زیر بار ظلم بروند. زیر بار ظلم رفتن مثل ـ ظلم ـ ظلم کردن، هر دو از ناحیه عدم تزکیه است؛ قَدْ اَفْلَحَ مَنْ تَزَکّی، در نماز عید، این سوره را مستحب است بخوانند. امر به تزکیه و ذکر الله، ذکر اسم الله: قَدْ اَفْلَحَ مَنْ تَزَکّی و ذَکَرَ اسْمُ رَبِهِ فَصَلّی. تزکیه، ذکر اسم الله و صلات، اینها مراتبی است، اگر ما به این رسیده بودیم، نه حال انفعالی پیدا می کردیم برای پذیرش ظلم و نه ظالم بودیم. همه از این است که تزکیه نشدیم. (صحیفه امام، ج 18، ص 449، تیر 63)

ـ ماه مبارک به منزله یک ساعتی است که کوکش بکنند و خودکار تا مدتی که این کوک باشد. این ماه مبارک باید این طور باشد که مردم را تا ماه مبارک دیگر حفظ کند، بعد ماه مبارک دیگر بیاید از سر گرفته شود و این برای این است که باید ما در این ضیافت وارد شده باشیم و من امیدوارم که وارد شده باشیم. (صحیفه امام، ج 21، ص 47، اردیبهشت 67)

ـ من خوف این را دارم که در این ماه مبارک رمضان که ماه تهذیب نفس است و همه را خدا به ضیافت خودش دعوت کرده است، ما با صاحب خانه کاری بکنیم که عنایتش از ما برگردد. (صحیفه امام، ج 18، ص 476، خرداد 63)

ـ امام چهارده سال نجف بودند. از تمام بچه ها دور بودند، هوای به آن گرمی نجف را تحمل می کردند و در آنجا روزهایی به آن بلندی را روزه می گرفتند. کارگر منزلشان صبح که می آمد گلایه می کرد و می گفت: «خانم من سینی غذای آقا را که می برم، اصلاً وقتی بر می گردانم احساس نمی کنم از این سینی غذایی خورده شده است؛ شاید یک کمی مثلاً یک نصفه کتلت خورده اند.» آقا با این شرایط روز به آن بلندی نجف را روزه می گرفتند. (صدیقه مصطفوی، مجله سروش، شماره 476)

بیشتر بخوانید: 

معنای مبارک بودن ماه رمضان در کلام امام خمینی + صوت

انتهای پیام/

نظر شما