شناسهٔ خبر: 25600414 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد | لینک خبر

محدودیت‌های جدید هند برای کره‌شمالی

ایرنا : اداره کل تجارت خارجی هند اعلام کرد، دهلی نو در راستای تحریم های تصویب شده در سازمان ملل، محدودیت های جدیدی برای تجارت با کره شمالی وضع کرده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش پایگاه اینترنتی &#۳۹;دیفنس نیوز&#۳۹; هند در روز پنجشنبه، بر اساس دستور العمل اداره کل تجارت خارجی هند به وزارت بازرگانی این کشور، تامین، فروش، انتقال و صادرات نفت خام هند به کره شمالی در راستای محدودیت های تصویب شده در شورای امنیت سازمان ملل متوقف خواهد شد.

در ادامه این دستورالعمل آمده است: فروش بالگرد و کشتی های نو و یا دسته دوم نیز به کره شمالی ممنوع شده است. همچنین محدودیت هایی برای صادرات ماشین آلات صنعتی، آهن، فولاد و دیگر فلزات به کره شمالی وضع شده است.

این درحالی است که دولت هند محدودیت های جدید برای واردات مواد غذایی و محصولات کشاورزی، تجهیزات الکتریکی و سنگ، از کره شمالی اعمال کرده است.

سازمان ملل متحد و آمریکا، کره شمالی را به دلیل برنامه هسته ای تحریم کرده اند.

هند در ماه اکتبر سال گذشته محدودیت هایی برای تجارت با کره شمالی در زمینه مایعات، گاز طبیعی و محصولات نفتی تصفیه شده وضع کرده بود.

هند اگرچه روابط تجاری با کره شمالی را کاهش داده است اما روابط دیپلماتیک خود را با کره شمالی حفظ کرده است.

کره شمالی دارای سفارت در دهلی نو می باشد. در همین حال، دولت هند روابط نزدیکی با کره جنوبی و ژاپن که هر دو رقیبان کره شمالی محسوب می شوند نیز دارد.

آمریکا با فشار به هند از این کشور درخواست کرده است تا روابط دیپلماتیک خود را با کره شمالی قطع کند اما دهلی نو اعلام کرده قطع کامل روابط دیپلماتیک با کره شمالی سازنده نیست و واشنگتن به یک کشور حامی جهت گفت و گو با کره شمالی احتیاج دارد.

هند از زمان تشکیل کشور کره شمالی پس از جنگ کره در دهه ۱۹۵۰ روابط خود را با کره شمالی حفظ کرده است و همچنین کره شمالی یک عضو فعال جنبش عدم متعهد ها در طول جنگ سرد بوده است.

اما روابط دهلی نو و پیونگ یانگ پس از آنکه پاکستان از برنامه هسته ای کره شمالی در دهه ۱۹۹۰ حمایت کرد رو به سردی گرایید.

هند چندی پیش اعلام کرد از تحریم های سازمان ملل علیه کره شمالی حمایت می کند.

دولت هند اعلام کرده است که در راستای تحریم های سازمان ملل علیه کره شمالی، از تامین، فروش، انتقال و یا صادرات تسلیحات و کالای مرتبط به طور مستقیم یا غیر مستقیم از سرزمین هند یا توسط اتباع این کشور به کره شمالی جلوگیری خواهد کرد.

روابط تجاری هند و کره شمالی از ۱۹۸.۷۸ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ به ۱۳۳.۴۳ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ کاهش پیدا کرد.

 

برچسب‌ها:

نظر شما