شناسهٔ خبر: 25593180 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: عصر ایران | لینک خبر

کتاب هایی که کاربران "عصرایران" خوانده اند و به دیگران هم پیشنهاد می کنند / بخش چهاردهم

خوانندگان عصر ایران به یکدیگر کتاب معرفی می کنند. اگر شما هم کتابی خوانده اید و از آن خوش تان آمده، خواندنش را به دیگران هم پیشنهاد کنید.

صاحب‌خبر -

خوانندگان "عصرایران" به یکدیگر کتاب معرفی می کنند. اگر شما هم کتابی خوانده اید و از آن خوش تان آمده، خواندنش را به دیگران هم پیشنهاد کنید.

خوانندگان عصر ایران به یکدیگر کتاب معرفی می کنند. اگر شما هم کتابی خوانده اید و دوست دارید خواندنش را به دیگران هم پیشنهاد کنید، از طریق فرمی که در این لینک است، اقدام کنید.

* فقط این نکته را در نظر داشته باشید که درباره چرایی پیشنهاد کتاب، دستکم یک یا دو پاراگراف توضیح دهید. توضیحات یک سطری، چندان به معرفی کتاب کمک نمی کند و لذا با عرض پوزش، از معرفی کتاب های پیشنهادی بدون توضیح یا با توضیح ناکافی خودداری خواهیم کرد

*** لطفا اگر درباره کتاب های معرفی شده، نظری دارید، زیر همین پست برایمان بفرستید. (ولی معرفی کتاب را فقط از طریق این لینک باشد).

کتاب هایی که کاربران عصر ایران خوانده اند و به دیگران هم پیشنهاد می کنند / بخش چهاردهم

نام کتاب: داستان جاوید

نام نویسنده/ مترجم: اسماعیل فصیح

پیشنهاد دهنده: سامان رنجبرزاده

ناشر: نشر البرز

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

رمان «داستان جاوید» نوشته‌ی «اسماعیل فصیح» داستان‌نویس و مترجم معاصر است. این اثر به روایت واقعی زندگی پسری زرتشتی در اواخر دوره‌ی قاجار می‌پردازد. جاوید، نوجوانی است که پس از عزیمت خانواده‌اش از شهر یزد به سمت تهران برای کار پدر و غیبت چندماهه‌ی آن‌ها، تصمیم می‌گیرد برای جست‌وجو به همراه عموی خود به تهران بیاید و این آغاز ماجراهای تاسف‌انگیز جاوید در تهران است.

 در بخشی از داستان می‌خوانیم: «پس از نیایش آمد کنار عموی پیرش دراز کشید. انگار سبک‌تر شده بود. دلش شاد و آسوده‌تر بود و به آینده‌ی روشن امیدوار بود. می‌دانست در تهران پدر و مادرش را پیدا می‌کند، چم‌وچونش را هنوز نمی‌دانست. فقط می‌دانست که آن‌ها را پیدا می‌کند. فکر می‌کرد لابد یکی‌شان بیمار شده است - شاید خواهر کوچولویش ناخوش است.

نشانی خانه‌ای را که پدرش در تهران به آنجا رفته بود، و هر سال می‌رفت، از پدرش شنیده بود. فیروزآقا محصول خشکبار خود و سایر چیزها را به تهران به خانه‌ی یکی از شاهزادگان دربار قاجار می‌برد و می‌فروخت. شازده کمال‌الدین ملک‌آرا، که خانه و باغ‌هایش در تهران نزدیک بازار در محله‌ی وزیر دفتر بود. پسرک می‌دانست که آن‌جا را پیدا می‌کند. دلش محکم بود، و امیدش به پروردگار. ماه و ستارگان روشن در آسمان آبی پاک می‌درخشیدند.»

____________________________________________________

کتاب هایی که کاربران عصر ایران خوانده اند و به دیگران هم پیشنهاد می کنند / بخش چهاردهم

نام کتاب: تدفین مادربزرگ

نام نویسنده/ مترجم: گابریل گارسیا مارکز/ ترجمه قاسم صنعوی

پیشنهاد دهنده: یزدان پرورش ( کرمانشاه)

ناشر: بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

داستان‌های مجموعه “تدفین مادربزرگ” چون سایر داستان‌های مارکز سرشار از لحظات تخیلی و توام با طنز و شخصیت‌های ساده روستایی است.  

__________________________________________________

کتاب هایی که کاربران عصر ایران خوانده اند و به دیگران هم پیشنهاد می کنند / بخش چهاردهم

نام کتاب: هنر بودن

نام نویسنده/ مترجم: اریک فروم/پروین قائمی

پیشنهاد دهنده: علی علمی ( مشهد)

ناشر: آشیان

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

از بهترین کتابهای روانشناس و فیلسوف بزرگ اریک فروم کتاب هنر بودن است کتابی که راه و رسم زندگی همراه با خودآگاهی بیشتر در زندگی را به نحو بسیار مطلوبی ارائه میدهد.فروم به خوبی توضیح میدهد که در هنر بودن که همان هنر استفاده بهتر از تواناییهایمان است میتوانیم به هدف زندگی متعالی انسانی دست پیدا کنیم و همچنین راه جدا شدن از بردگی و استثمار فکری را که به نظر او بزرگترین مصیبت قرن ماست در این کتاب با استدلال ها و توضیحات روشن به خواننده منتقل و او را در رسیدن به عقلانیت و خودکاوی بهتر یاری می کند.تمام دغدغه اریک فروم باز کردن زنجیرهای فکری انسانهاست که هزاران بار سختتر از زنجیرهای جسمی باز میشوند.

___________________________________________________

کتاب هایی که کاربران عصر ایران خوانده اند و به دیگران هم پیشنهاد می کنند / بخش چهاردهم

نام کتاب: 1984

نام نویسنده/ مترجم: جورج اورول

پیشنهاد دهنده: حسن اسدی ( تهران – فوق لیسانس)

ناشر:

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

نام کتاب مشهوری از جورج اورول به سال ۱۹۴۸ است.س این کتاب بیانیهٔ سیاسی شاخصی در رد نظام‌های تمامیت‌خواه (توتالیتر) و نیز کمونیسم شمرده می‌شود. ۱۹۸۴ کتابی پادآرمانشهری به‌شمار می‌آید. کتاب به نام «نوزده هشتادوچهار» هم شناخته می‌شود.

 

جرج اورول در این کتاب، آینده‌ای را برای جامعه به تصویر می‌کشد که در آن خصوصیاتی همچون تنفر نسبت به دشمن و علاقهٔ شدید نسبت به برادر بزرگ (ناظر کبیر) (رهبر حزب با شخصیت دیکتاتوری فرهمند) وجود دارد. در جامعهٔ تصویرشده گناه‌کاران به راحتی اعدام می‌شوند و آزادی‌های فردی و حریم خصوصی افراد به‌شدت توسط قوانین حکومتی پایمال می‌شوند، به نحوی که حتی صفحات نمایش در خانه‌ها از شهروندان جاسوسی می‌کنند. در این داستان مسائلی همچون اینگساک (Ingsoc)، بزه فکری، گفتارنو، دوگانه‌باوری مطرح می‌شود.

در قرار گرفتن کتاب در ژانر علمی–تخیلی بحث وجود دارد؛ اما بسیاری آن را کتابی شاخص در این سبک می‌دانند.

________________________________________________________

کتاب هایی که کاربران عصر ایران خوانده اند و به دیگران هم پیشنهاد می کنند / بخش چهاردهم

نام کتاب: برنامه اقدام مثبت

نام نویسنده/ مترجم: ناپلئون هیل/مهدی قراچه داغی

پیشنهاد دهنده: مریم شیخ بهایی ( اصفهان- کارشناسی ارشد)

ناشر:  چلچله

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

در این كتاب 365 اقتباس از ناپلئون هیل گردآوری شده است؛ هر یك از این نقل قول‌ها، مضمونی آموزنده از گفته‌های اوست. کتابی کم حجم و پر از توصیه های خوب برای بهبود شیوه انجام کارهاست که با فعالانه و مسئولانه زیستن همراه است.مطالب این كتاب طوری تدوین شده‌اند كه بتوانید به بهترین شكل ممكن از آنها استفاده نمایید. در پایان هر نقل قول چند جمله‌ای در مقام توضیح بیشتر نگاشته شده است. به خصوص برای کسانی که سرپرست یا مسئول افراد یا مجموعه ای هستند این کتاب مفید است.

قسمتهایی از کتاب جهت معرفی بهتر:

این خود تلاش است و نه نتیجه ای که از آن حاصل می شود که منش را می سازد.

یک اکثریت همان یک نفری است که به خود اطمینان دارد.

اگر در مقایسه با دیگران در خانواده ای با رفاه کم متولد شده اید، در حقیقت امتیاز حقیقی از آن شماست. زیرا در خود اعتماد به نفسی را ایجاد می کنید که حاصل مبارزات شما با ناملایمات زندگی است. اینها را دیگران به شما نمی دهند بلکه باید آنها را شخصا به دست آورید.

___________________________________________________

کتاب هایی که کاربران عصر ایران خوانده اند و به دیگران هم پیشنهاد می کنند / بخش چهاردهم

نام کتاب: یک بازی دونیمه‌ای

نام نویسنده/ مترجم: کارنل سندوس/ ترجمه مشترک رضا شجیع و علی نامدار آزادگان

پیشنهاد دهنده: محمد کرمی

ناشر: چشمه

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

این کتاب به تعبیر مترجمانش برای غربی‌ها روایت گذشته و برای ما که در حال گذار و توسعه هستیم، روایت آینده است.

نویسنده این کتاب برای طرح و پاسخ به مسائل موجود در آن، ۱۱ ماه را با هواداران فوتبال زندگی و گفتگو کرده است. کارنل سندوس در این اثر روایتی تاریخی از روند تحول فوتبال و تلویزیون ارائه کرده و در کنارش مساله هواداری را در فوتبال تحلیل کرده است.

نظر شما