شناسهٔ خبر: 25591457 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

انتقاد سناتور ارشد دموکرات از تصمیم برجامی ترامپ

سناتور ارشد دموکرات با انتقاد از تصمیم ترامپ در خروج از برجام گفت: تصمیم ترامپ در خروج از برجام یک سیاست بد بود که وجهه بین‌المللی آمریکا را زیر سوال می‌برد.

صاحب‌خبر -
خبرگزاری ایسنا: بن کاردین سناتور دموکرات ایالت مریلند در گفتگو با نشریه ونتی فر با انتقاد از تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای ایران، گفت: تصمیم ترامپ در خروج از برجام یک سیاست بد بود که وجهه بین‌المللی آمریکا را زیر سوال می‌برد. ترامپ اکنون جامعه بین‌المللی را در حالتی ناپایدار قرار داده است و با این اقدام خود منافع امنیت ملی آمریکا را با مخاطره روبرو کرده است.

وی افزود: بنا بر اعلام سازمان ملل و مقامات اطلاعاتی آمریکا، ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است، اما آمریکا اکنون از برجام خارج شده است و تهدید به بازگرداندن تحریم‌هایی کرده که در ازای محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران متوقف شده بودند.

ترامپ با خروج از برجام این استدلال تهران را که ما به برجام پایبند بوده‌ایم، اما آمریکا به تعهد خود پایبند نیست و نمی‌توان به آن اعتماد کرد را قوت بخشیده است. در واقع آمریکا است که نقض برجام را انجام داده است.

وی همچنین با متهم کردن ایران به انجام اقدامات ثبات‌زدا در خاورمیانه، گفت: متاسفانه این یک شرایط بد برای آمریکا است.

او با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر ادامه داد: من با ترامپ موافقم که نگرانی‌هایی در مورد رفتار‌های غیرهسته‌ای ایران وجود دارد، اما ما می‌توانیم برجام را حفظ کنیم و در همان حال با تهران برای حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر و همچنین برنامه موشکی این کشور مقابله کنیم.

کاردین همچنین در مورد اقدام اتحادیه اروپا پس از خروج از برجام، گفت: اکنون دیگر طرف‌های این توافق بین‌المللی تاکید کرده‌اند که به آن پایبند خواهند ماند. هرگونه پیش‌بینی در مورد آینده این توافق دشوار است، اما تصمیم ترامپ که از نظر او شعار «نخست آمریکا» را منعکس می‌کند در واقع این‌طور نیست و در راستای انزوای آمریکا حرکت کرده است.

به گزارش ایسنا، مقامات ایران پس از خروج آمریکا از برجام تاکید کرده‌اند که ایران تنها در صورتی در توافق هسته‌ای خواهد ماند که اروپایی‌ها تضمین دهند که ماندن ایران در برجام منافع کشورمان را تامین خواهد کرد.

انگلیس، فرانسه و آلمان نیز پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با انتشار بیانیه مشترک تاکید کردند که حتی بدون حضور آمریکا به اجرای برجام ادامه خواهند داد.

همچنین روسیه و چین ضمن ابراز تاسف نسبت به این تصمیم آمریکا، بر ادامه پایبندیشان به توافق هسته‌ای تاکید کرده‌اند.

نظر شما