شناسهٔ خبر: 25164284 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: شبستان | لینک خبر

«پویه‌های پایداری»، اثر جدید «علیرضا کمری» در نمایشگاه کتاب

خبرگزاری شبستان:کتاب «پویه پایداری» به کوشش علیرضا کمری، پژوهشگر منتشر شده و قرار است در سی و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، کتاب «پویه‌های پایداری»، مشتمل بر ۴۰ کوته‌نوشت، گفت‌وگو، خطابه و مقاله درباره ادبیات پایداری، ادبیات مقاومت، ادبیات انقلاب اسلامی، ادبیات جنگ و ادبیات دفاع مقدس است.

کمری در مقدمه این اثر در توضیح بیشتر راجع به محتوای کتاب حاضر نوشته است: «این کتاب مجموعه‌ای است منتخب از مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها، کوته‌نوشته‌ها، گفتارنوشت‌ها و مقالات سه‌‌تن از پویندگان ادب پایداری که طی سه دهه اخیر از منظر و موضع خود درباره  ادبیات انقلاب (اسلامی)، ادبیات جنگ/ دفاع مقدس اظهارنظر کرده‌اند. پایه و مایه  این گفتارها و نوشتارها یکسان نیست و البته فرق و فاصله است میان اظهارنظر تا طراحی و دستیابی به نظریه و بوطیقای ادبیات پایداری. اساسِ اندیشه‌ای که موجب تألیف مجموعه حاضر شد به عزم فراهم‌آورنده این کتاب به‌منظور پژوهش در نظریه ادبیات پایداری و مباحث موضوعه آن بازمی‌گردد. این ماجرا به سال‌های دور مربوط می‌شود، روزگاری که موجودیّت ادبیات انقلاب و جنگ/ دفاع مقدس جز نزد عده‌ای اندک‌شمار چندان شناخته نبود، بلکه موجه و مقبول نمی‌نمود و نهادهای مطالعاتی/ دانشگاهی روی خوشی به این مولود نوظهور نشان نمی‌دادند.

مدت‌ها گذشت تا به‌موازات نشر رو به تزاید آثار ادبی انقلاب، جنگ/ دفاع مقدس، آن احتیاط و پرهیز سابق به شوق و شیفتگیِ حاضر و لاحق رسید. هم اکنون در بیش از سی دانشگاه و مؤسسه  آموزش‌عالی دولتی و غیردولتی، رشته  ادبیات پایداری بر پا شده و تدریس می‌شود. معمولاً در برابر تفریط و پرهیز، افراط و تبذیر اتفاق می‌افتد، یا بالعکس...».

با وجود انتشار آثار متعدد در حوزه ادبیات پایداری، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هنوز پرسش‌های متعددی در این حوزه برای پژوهشگران و منتقدان وجود دارد. هرچند برخی از کتاب‌های منتشر شده در سال‌های گذشته توانسته‌اند در میان عامه مقبولیت یافته و همچنین توجه پژوهشگران و جامعه دانشگاهی را به سمت خود جلب کنند، اما زوایای بررسی نشده در حوزه نظریه‌پردازی در این رابطه وجود دارد که کار تحقیق و بررسی را برای اهل علم دشوار می‌سازد. با این توضیح، کتاب «پویه پایداری» تلاشی است در جهت پاسخ دادن به برخی از ابهامات و پرسش‌های موجود در این زمینه.

گفتنی است کتاب «پویه‌های پایداری» در 624 صفحه، قطع رقعی منتشر شده و  برای نخستین‌بار در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌شود.

نظر شما