شناسهٔ خبر: 25059147 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری دانشجو | لینک خبر

مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور ترکیه:

ترکیه به علت اتحاد با روسیه و ایران هدف حمله ارزی قرار گرفته است

مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور ترکیه گفت: ترکیه به علت اتحاد با روسیه و ایران هدف حمله ارزی قرار گرفته است، اما آمریکا نتوانسته خواست خود را بر کشور‌های منطقه از طریق فشار اقتصادی تحمیل کند.

صاحب‌خبر -
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، سمیل ارتم، مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور ترکیه در سرمقاله روزنامه ملیت نوشت ترکیه به علت اتحاد با روسیه و ایران هدف حمله ارزی قرار گرفته است.

حمله به لیر و همچنین روبل، تنها چندی پس از نشست میان رؤسای جمهور ایران و روسیه و ترکیه و در آستانه حمله موشکی آمریکا و هم‌پیمانانش به اتهام استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه به این کشور، آغاز شد.

این کارشناس اقتصادی افزود، اما ترکیه، دیگر ترکیه دهه ۱۹۹۰ نیست؛ زمانی‌که کاهش ارزش پولش سبب بحران اقتصادی برای این کشور شد. این کشور جریان آزاد ارز (نرخ ارز شناور) با پشتوانه قوی دارد.

نرخ ارز ترکیه هفته گذشته به رکورد ۴.۱۷ دلار کاهش یافت. این ارز امروز ۴.۱۱ دلار فروخته شد.

ارتم تصریح کرد آمریکا موفق نشده است تا همانند قرن ۲۰، خواست و اراده خود را بر کشور‌های منطقه از طریق فشار اقتصادی تحمیل کند.

ارزش پول ایران نیز طی هفته گذشته به شدت کاهش یافت به طوریکه هر دلار به بالای ۶۰۰۰ تومان رسید. ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز گفت: این نواسانات شدید ارز از خارج از ایران هدایت می‌شده است.

نظر شما