شناسهٔ خبر: 25059000 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

افزایش ۱۲.۵ درصدی نرخ کرایه‌های تاکسی و بلیت اتوبوس

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: لایحه نرخ کرایه‌های تاکسی و اتوبوس در کمیسیون حمل و نقل مورد بررسی قرار گرفت و با افزایش متوسط ۱۲.۵ درصد موافقت شد.

صاحب‌خبر -

محمد علیخانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به جزئیات جلسه کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران که به موضوع بررسی نرخ بلیت اتوبوس و مینی بوس و کرایه های تاکسی اختصاص داشت، گفت: براساس مصوبه کمیسیون در خصوص لایحه نرخ بلیت اتوبوس بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش نرخ داشته ایم که به طور متوسط با افزایش ۱۲.۵ درصدی موافقت شد.

وی افزود: در خصوص لایحه نرخ کرایه تاکسی ها، فرمول نرخ گذاری تغییر پیدا کرده و با افزایش نرخ های سالهای گذشته که به طور مرسوم ۱۰ تا ۱۵ درصد کرایه ها را افزایش می دادند، متفاوت بود.

علیخانی با بیان اینکه در این لایحه با کار کارشناسی که انجام شده بود، متوسط درآمد استاندارد یک تاکسیران مشخص و مخارجی که از بابت استهلاک، هزینه هایی مانند تعمیرات و لاستیک محاسبه شده و اینکه چه درآمدی یک تاکسیران باید داشته باشد که این هزینه ها را جبران و درآمدی نیز داشته باشد نیز مشخص شده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شهری اظهار داشت: درآمد روزانه ناخالص با حساب هزینه ها باید ۲۰۳ هزار تومان باشد در غیر این صورت پاسخگوی امورات تاکسیران نیست و نمی توان از این شغل هزینه های زندگی خود را تأمین کند در حالی که در حال حاضر درآمد ناخالص تاکسیران ها روزانه ۱۷۵ هزار تومان است.

وی همچنین با اشاره به تغییر نرخ ها در زمان پیک ترافیک و بارندگی ها تصریح کرد: در زمان اوج ترافیک یا بارندگی ها برای رانندگان تاکسی به دلیل افزایش مخاطرات و تصادف  و راه بندان صرف نمی کند که مسافران را جابجا کنند و برای تشویق در فعالیت در این شرایط، نرخ بهای خدمات به صورت کنترل شده افزایش پیدا می کند.

علیخانی توضیح داد: با نصب نرم افزارهایی، افزایش نرخ ها کنترل می شود و رانندگان تاکسی نمی توانند به طور فردی در خصوص افزایش نرخ ها تصمیم گیری کنند.

وی تأکید کرد: در زمان های بارندگی تا سقف ۲۰ درصد امکان افزایش نرخ ها وجود دارد.

به گفته رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا، نهایتاً به طور متوسط نرخ کرایه تاکسی ۱۲.۵ درصد افزایش پیدا کرد.

علیخانی افزود: مصوبه کمیسیون عمران برای نهایی شدن هفته آینده روز یکشنبه یا سه شنبه در صحن علنی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت رأی در صحن، نهایی خواهد شد.

به گزارش مهر، لایحه تأیید شده در کمیسیون تخصصی، پس از رأی گیری در صحن به فرمانداری ابلاغ می شود و سپس در صورت تأیید فرمانداری اجرایی خواهد شد.

نظر شما