شناسهٔ خبر: 25046202 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه جام جم | لینک خبر

وجود 31 هزار بیمار دیالیزی در کشور

کارشناس دیالیز اداره بیماری‌های خاص وزارت بهداشت با اشاره به وجود بیش از 31 هزار بیمار دیالیزی در کشور، برون‌سپاری مراکز دیالیز از بیمارستان‌ها و خصوصی‌سازی این مراکز را دو اقدام کلان وزارت بهداشت در رابطه با این بیماری طی چهار سال آینده عنوان کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایسنا، فرازمند با بیان این‌که بیماران دچار نارسایی کلیوی در مراحل پیشرفته، برای ادامه حیاتشان نیازمند یک روش جایگزین درمان هستند، گفت: در این زمینه سه روش مشخص وجود دارد که شامل پیوند کلیه، دیالیز خونی به صورت دوره‌ای و منظم و دیالیز صفاقی (در دیالیز صفاقی محلولی در داخل حفره شکمی تزریق می‌شود و سموم بدن در این محلول جذب و بعد از مدتی این محلول از حفره شکمی خارج می‌شود) است و خوشبختانه در کشورمان هر سه روش در دسترس بیماران قرار دارد.

‌وی با بیان این‌که دیالیز خونی در کشور ما قدمتی بالای 40 سال و دیالیز صفاقی قدمتی 20 ساله دارد، افزود: طبق آمار سال 96 حدود 30 هزار بیمار دیالیز خونی در کشور وجود دارد که این بیماران در 553 بخش دیالیز، خدمات دیالیز خونی را دریافت می‌کنند. باید توجه کرد که 72 درصد مراکز دیالیز خونی در کشور در فضای دانشگاهی و بیمارستان‌های دانشگاهی قرار دارند، 20 درصدشان در بخش خصوصی و 8 درصد آنها هم خیریه هستند. این خدمت، مستمر است و تعطیل‌بردار نیست. از طرفی بیمار باید علاوه بر دریافت خدمت با استفاده از یک‌سری داروها و مکمل‌ها سعی کند شرایط طبیعی بدن را تا حد امکان حفظ کند.

فرازمند با بیان این‌که در عین حال در حوزه دیالیز صفاقی نیز 1600 بیمار داریم که در 70 بخش خدماتشان را دریافت می‌کنند، ادامه داد: خوشبختانه ارائه خدمات دیالیز مزمن در کشور در همه بخش‌ها به صورت 100 درصد رایگان انجام می‌شود. بر اساس تعرفه‌های تعیین شده انجام دیالیز خونی در بخش دولتی 15k و در بخش خصوصی 23K است و 65 هزار تومان هم بابت ملزومات مورد نیاز به این خدمت تعلق می‌گیرد. بنابراین دیالیز خونی حدود 200 هزار تومان در بخش دولتی و 270 هزار تومان در بخش خصوصی هزینه دارد، اما بیمار بابت این خدمت پولی پرداخت نمی‌کند و کل پول هزینه دیالیز مزمن با پوشش بیمه‌ای 100درصدی و به‌صورت رایگان است.

برچسب‌ها:

نظر شما