شناسهٔ خبر: 25045832 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه جام جم | لینک خبر

اسباب‌بازی‌های حمام منبع پنهان آلودگی‌ها

نتایج مطالعات اخیر جمعی از پژوهشگران دانشگاه علم‌ و فناوری سوئیس و دانشگاه ایلینوی در شیکاگو نشان داده است اردک‌های پلاستیکی زردی که در وان حمام استفاده می‌شود، حجم زیادی از باکتری‌ها و قارچ‌ها را با خود حمل می‌کنند. اگر یکی از این اردک‌هایی را که مدتی مهمان وان حمام‌تان بوده است فشار دهید، مایع تیره رنگی از داخلش بیرون خواهد زد که در واقع همان تجمع باکتریایی و قارچی بیماری‌زایی است که در فضای مرطوب داخل عروسک درحال رشد بوده است.

صاحب‌خبر -

پژوهشگران در نتیجه بررسی عروسکهایی که فقط 11 هفته از آغاز مصرفشان میگذشت، دریافتند سطح داخلی این اسباببازیها میزبان 5 تا 75 میلیون سلول در هر سانتیمتر مربع بود. 80 درصد اسباببازی‌‌های پلاستیکی بررسی شده حامل باکتریهای خطرناکی مانند لِژیونِلا و سودوموناس آئروژینوزا شناسایی شدند که درصورت راهیافتن به بدن انسان میتوانند کار را به بیمارستان بکشانند. 60 درصد اسباببازیهای بررسیشده نیز حاوی گونههای قارچی بودند.

اما اسباببازیهایی از این قبیل چقدر خطرناکند؟ خطر واقعی این اسباببازیها نسبتا کم گزارش شده است. مواجهه کودکان با آلودگیها، البته نه هر آلودگی و نه به هر مقداری، به تقویت سیستم ایمنی کمک میکند. اما پاشیدن آب کثیف داخل این اسباببازیها روی صورت کودکانی که بنا به دلایل مختلفی سیستم ایمنی ضعیفتری نسبت به همسالانشان دارند، میتواند مشکلساز باشد. بنابراین آلودگی ذکرشده ممکن است در برخی کودکان حساستر به عفونت چشم، گوش یا حتی عفونت دستگاه گوارش بینجامد. پژوهش فوق به این معنی نیست که باید این اردکهای عروسکی خوشرنگ را از حمامتان بیرون کنید، بلکه پژوهشگران توصیه میکنند همین که در خرید اسباببازیهای پلاستیکی مخصوص حمام دقت کنید که از پلیمرهای باکیفیت ساخته شده باشند، کافی است.

منبع: iflscience

مترجم: صدف دژآلود

جامجم

نظر شما