شناسهٔ خبر: 25045081 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

آمریکا باید بر داعش در سوریه متمرکز شود

«ریک فرانکونا» وابسته سابق نظامی ارتش آمریکا در تحلیل پیامد‌های حملات اخیر در سوریه به سی ان ان گفت: آمریکا باید دوباره بر (گروه تکفیری – تروریستی) داعش در مناطق شمالی سوریه متمرکز شود.

صاحب‌خبر -
خبرگزاری ایرنا: فرانکونا (Rick Francona) سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا و تحلیلگر مسائل نظامی منطقه در پاسخ به این سوال سی ان ان که ' بسیاری حمله اخیر (بامداد ۲۵ فروردین ماه آمریکا، انگلیس، فرانسه) به سه منطقه در سوریه را نواختن سیلی کوچکی به حکومت دمشق دانستند، اکنون چه باید کرد؟ ' گفت: برنامه آمریکا باید تمرکز دوباره بر داعش و کاستن از مناطق تحت کنترل آن‌ها در شمال سوریه باشد.

وی افزود: تاکنون کرد‌های سوریه که بخشی از 'ارتش آزاد سوریه' محسوب می‌شوند با داعش در مناطق شمالی می‌جنگیدند، اما اکنون آن‌ها توجه خود را به مرز‌های شمالی و محافظت از مناطق خود در برابر ترک‌ها معطوف کرده اند.

این تحلیلگر نظامی اضافه کرد: به نظر می‌رسد بشار اسد متوجه 'یرموک' در جنوب دمشق خواهد شد و پس از آن به 'درعا' خواهد رفت، زیرا وی پیش از آنکه به دیگر مناطق سوریه روی آورد؛ ابتدا تلاش می‌کند تا دمشق و پیرامون آن را امن کند.

وی افزود: آنگاه متوجه ادلب درشمال سوریه خواهد شد که نبرد نهایی مخالفان دولت با حکومت دمشق بوده و به احتمال زیاد نبرد خونباری خواهد بود.

فرانکونا در ادامه گفت: بشار اسد در قدرت است و روسیه قدرت میانجی گر در سوریه است و چنانچه آمریکا در سوریه حضور نداشته باشد و حضور نظامی خود را دراین منطقه ادامه ندهد، آمریکا رایی در سوریه و حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

وابسته سابق نظامی ارتش آمریکا در سوریه افزود: کرد‌های سوریه که تاکنون بخشی از 'ارتش آزاد سوریه' محسوب می‌شدند با داعش در مناطق شمالی درگیر بودند، اما ترکیه که آن‌ها را گروه‌های کرد YPG (یگان‌های مدافق خلق) و یک گروه تروریستی می‌داند، برای محافظت از مناطق خود رو به مرز‌های جنوبی با سوریه آورده و در آنجا درگیر هستند. آنچه که آمریکا باید انجام دهد مقابله با داعش و کاستن از نواحی تحت کنترل آنهاست، کاری که (تاکنون) نکرده است.

به گزارش ایرنا، آمریکا بامداد شنبه (۲۵ فروردین) به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه) دمشق و حمص سوریه را هدف حمله نظامی قرار داد که طبق گزارش خبرگزاری سوریه (سانا)، تمام موشک‌های شلیک شده متجاوزان در منطقه دنحه در ۲۴ کیلومتری غرب حمص سرنگون شد.

وزارت دفاع سوریه اعلام کرد: در حمله بامداد امروز آمریکا، انگلیس و فرانسه، ۱۱۰ موشک به خاک این کشور شلیک شده است.

سامانه‌های ضدهوایی سوریه با موشک‌های متجاوزان آمریکایی در دمشق و حمص سوریه مقابله کردند.

خبرگزاری رسمی سوریه همچنین اعلام کرد طی حملات موشکی متجاوزان آمریکایی و متحدانش (فرانسه و انگلیس) به یک پایگاه نظامی در استان حمص، سه غیر نظامی زخمی شدند.

رسانه‌های غربی در روز‌های گذشته مدعی استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی سوریه شده اند و آمریکا، انگلیس و فرانسه به همین بهانه، برخی اهداف را در سوریه هدف حملات موشکی قرار دادند.

نظر شما