شناسهٔ خبر: 25044280 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه تعادل | لینک خبر

در حضور اعضای هیات‌مدیره کانون صرافان ایران

سیف: درصدد حذف صرافی‌ها از اقتصاد ایران نیستیم

ولی‌الله سیف روز گذشته در جلسه‌یی با حضور اعضای هیات‌مدیره کانون صرافان ایران در بانک مرکزی با موضوع اجرایی شدن سیاست‌های اخیر دولت در حوزه ارز، گفت: هیچ کس درصدد حذف صرافی‌ها از اقتصاد ایران نیست.

صاحب‌خبر -

گروه بانک و بیمه

ولی‌الله سیف روز گذشته در جلسه‌یی با حضور اعضای هیات‌مدیره کانون صرافان ایران در بانک مرکزی با موضوع اجرایی شدن سیاست‌های اخیر دولت در حوزه ارز، گفت: هیچ کس درصدد حذف صرافی‌ها از اقتصاد ایران نیست.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، رییس کل بانک مرکزی در دیدار با اعضای هیات‌مدیره کانون صرافان ایران با تاکید بر نقش مهم صرافی‌ها در اقتصاد کشور افزود: قصد حذف و تعطیلی صرافی‌ها را نداریم.

ولی‌الله سیف با اشاره به اهمیت تجربیات صرافان که به‌ویژه در دوره تحریم‌های بین‌المللی راهگشای مبادلات تجاری کشور بوده‌اند، تصریح کرد: مصالح ملی اقتضا می‌کند که از صرافی‌ها حمایت کنیم. آنها روابط کاری ارزشمندی در سطح بین‌المللی دارند که راهگشا بوده و هست.

وی خطاب به اعضای هیات‌مدیره کانون صرافان ایران گفت: متاسفانه امروز صحبت‌هایی مبنی بر اینکه بانک مرکزی قصد حذف صرافی‌ها از فضای اقتصادی کشور را دارد، شنیده می‌شود. من اطمینان می‌دهم که هیچ کس نمی‌خواهد صرافی‌ها را از اقتصاد ایران حذف کند و بالعکس معتقدیم که صرافی‌ها نقش مهمی در اقتصاد ایران دارند و این جلسه را برگزار کردیم تا با همکاری شما مدل فعالیت صرافی‌ها در فضای جدید را طراحی کنیم.

سیف با بیان اینکه بانک مرکزی در حال تکمیل و تدوین وظایف و مدل کاری جدید برای صرافی‌ها در شرایط فعلی است، افزود: صرافی‌های مجاز همکاران نظام بانکی هستند که مسوولیت‌های خاصی را در تامین نیازهای اقتصادی کشور برعهده دارند و ایفای این نقش در دوره‌های مختلف به تجارت خارجی و ارتباطات اقتصادی کشور کمک کرده است. در حال حاضر و با توجه به اقدام ستاد اقتصادی دولت و بانک مرکزی درخصوص تک نرخی کردن ارز، صرافی‌ها باید خود را با فضای جدید تطبیق دهند و متناسب با نیازها فعالیت کنند.

رییس‌کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به راه‌اندازی سامانه نیما گفت: هدف سامانه نیما تخصیص «بهینه» منابع ارزی به مصارف ارزی کشور است. این سامانه یک بازار الکترونیکی است که برای صرافان مجاز که به دنبال فعالیت قانونمند و سالم هستند یک فرصت مناسب محسوب می‌شود.

رییس شورای پول و اعتبار درباره منع صرافی‌ها از خرید و فروش ارز براساس سیاست‌های جدید ارزی نیز گفت: تا اطلاع ثانوی فقط دو نقش عمده برای صرافی‌ها در نظر گرفته شده که یکی بحث انتقال ارز و دوم خرید ارز حاصل از صادرات غیرنفتی است.

سیف با اشاره به دستورالعمل و مقررات ناظر بر فعالیت‌های صرافی‌ها تصریح کرد: این دستورالعمل یکی از معیارهای اساسی انضباط‌بخشی به شبکه صرافی‌های کشور است و بانک مرکزی بر پیاده‌سازی و اجرای کامل آن مصمم است.

رییس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه ابلاغیه بانک مرکزی و تصمیمی که به تک نرخی شدن ارز منجر شد بهترین و کارآمدترین تصمیم در شرایط فعلی بود گفت: براساس این تصمیم اقتصاد ایران در مقابل فضاسازی‌ها و التهابات مصون و نفوذناپذیرخواهد شد و بانک مرکزی هم اشراف کامل بر فضای بازار را

به دست خواهد آورد. البته همان‌طور که گفته شد این قیمت هم به هیچ‌وجه تثبیت شده نیست و با واقعیت‌های اقتصادی و روند متغیرهای اقتصادی تغییر خواهد کرد.

اعضای هیات‌مدیره کانون صرافان ایران نیز در این نشست ضمن اعلام آمادگی برای همکاری متقابل با بانک مرکزی در شرایط جدید ارزی، راهکارها و نظرات خود در این خصوص را بیان کردند.

 

نظر شما