شناسهٔ خبر: 25041252 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه اطلاعات | لینک خبر

نرخ بیکاری پارسال ۱/۱۲ درصد اعلام شد

صاحب‌خبر -
نتایج طرح آمارگیری نیروی ‌کار سال ۱۳۹۶ منتشر شد و در آن بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ ساله و بیشتر نشان می‌دهد که ۱ر۱۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) بیکار بوده‌اند.
بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال ۱۳۹۵ حدود ۳ درصد کاهش یافته است.
به گزارش روابط عمومی مرکز آمار ایران، پارسال ۳ر۴۰ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل از آن ۹ درصد افزایش یافته است.
همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۳ر۲۵ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ۱۳۹۶ بیکار بوده‌اند بررسی تغییرات سالانه‌ نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می‌دهد این نرخ نسبت به سال قبل از آن ۶ درصد کاهش یافته است.
تعداد شاغلین هم در سال ۱۳۹۶ به ۲۳ میلیون و ۳۷۸ هزار و ۶۱۳ نفر رسید که نسبت به سال قبل از آن ۷۹۰ هزار و ۵۶۱ نفر افزایش یافته است. طبق این بررسی نسبت اشتغال سال ۹۶ به ۵ر۳۵ درصد رسید که نسبت به سال ۱۳۹۵ افزایش ۱ر۰ درصدی داشته است.
بررسی سهم اشتغال ناقص هم نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶ حدود ۴ر۱۰ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند، این در حالی است که ۸ر۳۸ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر ۴۹ ساعت و بیشتر در هفته کار کرده‌اند.
بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶ بخش خدمات با ۴ر۵۰ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است و در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۲ درصد و کشاورزی با ۶ر۱۷ درصد قرار دارند.

نظر شما