شناسهٔ خبر: 25036640 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: الف | لینک خبر

تذکر نمایندگان مردم به روحانی از موسسات اعتباری تا افزایش قیمت ارز/ رئیس جمهور، سیف را برکنار می‌کند؟+عکس

تعداد 63 نفر از نمایندگان در جلسه علنی روز گذشته مجلس، به رئیس‌جمهور ضرورت عزل رئیس بانک مرکزی و عوامل دخیل در گرانی ارز و متوقف کردن چرخه زندگی مردم و ضربه به نظام اقتصادی کشور را متذکر شدند.

صاحب‌خبر -

به گزارش الف؛ محمد دهقان نماینده مردم چناران به‌اتفاق 62 نفر از نمایندگان روز گذشته در پایان جلسه علنی مجلس، با تذکر به رئیس‌جمهور؛ در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار عزل وی ا... سیف رئیس بانک مرکزی و عوامل دخیل در گرانی ارز و متوقف کردن چرخه زندگی مردم و ضربه به نظام اقتصادی کشور شدند.

این درخواست نمایندگان مجلس در حال است که پیش‌ازاین بهارستانشینان با طرح سوال از رئیس‌جمهور خواستار پاسخگویی حسن روحانی در مورد گرانی و افزایش قیمت ارز و وضعیت سپرده‌گذاران موسسات مالی شده بودند؛ که طرح این دو سوال را بیش از 100 نماینده مجلس به‌عنوان به ناظر بر قوه مجریه را امضا کرده بودند و همچنان مطرح است.

 

به گفته کارشناسان افزایش نرخ ارز نیز که از شهریورماه سال گذشته آغاز شد و در اواسط فروردین‌ماه جاری حتی نرخ دلار به حدود 6200 تومان هم رسید؛ بانک مرکزی را مقصر این موضوع می‌دانستند؛ اینکه بانک مرکزی با قطع و حذف ارز مسافری و دانشجویی، باعث افزایش تقاضای ارز در بازار شد و از سوی دیگر عرضه ارز را محدود و حتی قطع کرد و این عوامل رشد قیمت دلار را رقم زد به‌طوری‌که مجلس سیف و کرباسیان را برای ارائه توضیحات خواست.

سیف پس از حضور در مجلس، با انتقاد تند نمایندگان مردم در مجلس مواجه شد؛ و نمایندگان خانه ملت به عملکرد بانک مرکزی انتقاد شدید و صحیحی داشتند.

بر اساس این گزارش؛ عملکرد بانک مرکزی در چند سال اخیر همیشه حاشیه‌ساز بود و شاید نمی‌تواند به آن نمره قبول داد؛ مثلاً در موضوع ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز و وضعیت وجوه سپرده‌گذاران این موسسات؛ شاهد حاشیه‌های بانک مرکزی بودیم؛ البته نباید تمام مشکل ایجادشده از سوی این موسسات اعتباری را به‌پای مدیریت آقای سیف در بانک مرکزی گذاشت؛ اما اظهارنظرهای بالا‌ترین مقام پولی کشور بارها باعث اعتراض سپرده‌گذاران و حتی نمایندگان مجلس شد و هرروز شاهد تجمع این مالباختگان بودیم.

البته در مورد موسسه کاسپین موضوع با موسسات غیرمجاز دیگر تفاوت دارد؛ زیرا آقای سیف رئیس‌کل بانک مرکزی در اقدامی مجوز به این موسسه داده بودند و به‌نوعی این موسسه دارای مجوز بود و مردم در آن سپرده‌گذاری کردند که در مدت کوتاهی این موسسه با مشکل مواجه شد و نتوانست پول سپرده‌گذاران را پرداخت کند؛ و بانک مرکزی که یکی از وظایفش نظارت بر این موسسات بود؛ وظیفه قانونی خود را به‌درستی انجام نداد؛ البته در مورد موسسات ثامن‌الحجج و... هم عدم مدیریت صحیح بانک مرکزی کاملاً مشهود است.

حاشیه‌های بانک مرکزی در حالی است که در این اواخر نیز آقای سیف به برخی معاونان خود با بازنشسته کردن آنان و پرداخت پاداش‌های 1 میلیارد و 200 میلیون تومان و 800 میلیان تومانی؛ بلافاصله این افراد را در سمت قبل منصوب می‌کرد.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس چندی پیش به خبرنگار الف؛ با اشاره مدیریت ضعیف بانک مرکزی بخصوص در مورد موسسات غیرمجاز و حقوق سپرده‌گذاران و موضوع افزایش نرخ ارز؛ گفته بود: مدیریت ارزی و پولی کشور و بانک مرکزی به‌عنوان خزانه اصلی کشور به دست کسی داده‌شده که توانایی مدیریت آن را ندارند.

وی افزود: آقای سیف در اواخر سال گذشته معاون خود را بازنشسته کرد و به این معاون 700 میلیون تومان به پاداش پایان خدمت و 500 میلیون هم به عناوین دیگر مانند طلب مرخصی‌ها و... پرداخت کرد. معاون آقای سیف بالغ‌بر یک میلیارد و 200 میلیون تومان به پاداش گرفته است؛ اما آقای سیف بلافاصله مجدداً او را به سرکار برمی‌گرداند؛ بدون اینکه این مبالغ (پاداش میلیاردی) برگشت داده شود و این معاون دوباره در همان سمت مشغول به کار شد.

اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

همچنین محمد حسینی نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی نیز در این مورد گفته بود: در روزهای اخیر که ما شاهد تلاطم‌هایی در بازار ارز بودیم، بانک مرکزی به‌عنوان اولین متولی که وظیفه تامین میزان ارز ابتدا در بازار عرضه دخالت کرد موجب افزایش قیمت ارز شد.

وی ادامه داد: در کنار همه این تلاطم‌ها و التهابات بازار ارز اخباری در رابطه با مدیران و مسئولان بانک مرکزی به گوش می‌رسد که بسیار نگران‌کننده است و جای تاسف بسیار دارد.

حسینی بیان کرد: در بانک مرکزی که متاسفانه معاونان آن همانند بعضی‌ها که نیازمند سرای سالمندان هستند، از ارقام نجومی بالای 800 میلیون تومان از پاداش پایان خدمت و مانده مرخصی خودشان را دریافت کردند و عجیب این است که در ابتدای سال 97 این افراد باز مجدد به کار خودشان ادامه دادند.

وی افزود: این پرداخت‌ها در شرایطی است که مردم در بدترین شرایط اقتصادی زندگی می‌کنند و این التهابات ارز حتی سفره مردم را کوچک‌تر کرده،‌ مشاهده می‌شود که در بانک مرکزی که امروز باید بنشینند و برای مشکلات ارزی و اقتصادی کشور تصمیم بگیرد، به فکر جیب خودشان بوده‌اند و به دنبال آن بودند که حتی از یک ریال پاداش پایان خدمتشان هم نگذرند.

به گزارش الف؛ مدیریت آقای سیف و سکان‌داری ایشان در بانک مرکزی موردنقد کارشناسان هم منتقدان و هم موافقان دولت است و بارها مجلس در این مورد از وضعیت سپرده‌گذاران موسسات اعتباری تا افزایش قیمت ارز، به رئیس‌جمهوری تذکر داد؛ درحالی‌که حاشیه‌ها و ضعف مدیریتی بانک مرکزی کاملاً مشهود است و با این درخواست 68 نماینده مجلس، حسن روحانی ریاست‌جمهور در مورد بانک مرکزی و ریاست آنچه تصمیمی خواهد گرفت؟

نظر شما