شناسهٔ خبر: 25030147 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

لوله‌های وارداتی زیر آب منفجر شدند!

وزارت نفت باید پاسخ دهد لوله سازان خارجی چه عملیاتی بیشتر از لوله سازان داخلی انجام می‌دهند.

صاحب‌خبر -

به گزارش مشرق؛  دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران با انتقاد از سفارش واردات لوله موردنیاز پروژه‌های نفتی گفت: لوله‌های وارداتی در پروژه‌های نفتی در موارد متعددی به مشکل خورده  و حتی لوله‌های هندی زیر آب منفجر شدند.

امیرحسین کاوه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران گفت: وزارت نفت باید پاسخ دهد لوله سازان خارجی چه عملیاتی بیشتر از لوله سازان داخلی انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: آیا جز این است که وزارت نفت تمامی شرایط سخت را برای سازندگان داخلی اعمال می‌کند و عکس آن را برای خارجی‌ها!؟ در کدام قرارداد داخلی کل پول لوله ساز با ارائه اسناد در قالب اعتبارات اسنادی تسویه شده است و در کدام قرارداد خرید از خارج غیر این عمل شده و سال‌ها طرف مقابل به دنبال پولش می‌دویده است؟!

کاوه تصریح کرد: کدام‌یک از خطوط لوله ساخت داخل مشکل کیفیت و نشت و انفجار داشته است، در حالی که لوله‌های خریداری‌شده از شرکت سالزگیتر آلمان در موارد متعددی به مشکل خورده و جدا از زمان، هزینه سنگینی را بابت تعویض به ایران تحمیل کرده است و یا لوله‌های ساخت شرکت Man هندوستان که غالباً زیر آب منفجر شده‌اند ولی همه این خارجی‌ها اول پولشان را گرفتند و رفتند وزارت نفت ماند و پول‌های از کف رفته.

وی ادامه داد: در زمان تحریم، لوله سازان خارجی خصوصاً اروپا ژاپن و کره بودند که فشار می‌آوردند ورق موردنیاز تحریم شود وارد کشور نشود ولی لوله سازان داخلی با همت و اعتبار خود تمام مواد موردنیاز را تهیه کردند و لوله موردنیاز کشور را تأمین کردند.

به گفته کاوه، محمدرضا نعمت زاده وزیر سابق صنعت و مشاور فعلی وزیر نفت توانمندی لوله سازان ایرانی را دیده و در جلسات کارشناسی مفصل به وزیر نفت نامه هشدارآمیز داده است. اگر فقط کار لوله سازان ایرانی رول کردن ورق است و اگر به این سادگی است چرا این‌قدر بحث کیفیت و سختی کار از طرف توتال مطرح می‌شود؛ لوله سازان ما هم‌اکنون پیشرفته‌ترین کارخانجات و تجهیزات را دارد که اگر از آن استفاده نشود تجهیزات خود را باید به دریا بریزیم و هزاران کارگر لوله ساز کشور باید خانه‌نشین شود.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران خاطرنشان کرد: بازرسان بین‌المللی لوله‌های تولید کارخانجات ایرانی را تأیید کرده و هزاران کیلومتر خطوط انتقال نفت و گاز خشکی و زیر دریای ساخت ایران بهترین گواه توانمندی ما است، بنابراین انتظار ما از وزارت نفت این است، همان‌قدر که به خارجی‌ها علاقه دارند گوشه چشمی هم به ساخت داخل داشته باشند.

لازم به یادآوری است اخیرا وزارت نفت در پاسخ به انتقادات نسبت به اقدام شرکت توتال فرانسه برای واردات لوله از خارج، از این اقدام دفاع کرده بود.

نظر شما