شناسهٔ خبر: 24695730 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

برشی از تاریخ/۳۰۸

درخواست شاهزاده سعودی برای شکار در ایران

نکته جالب در آن ملاقات،‌ درخواست امیر نایف برای فراهم کردن زمینه سفر پسرش به ایران برای شکار بود. این موضوع برای ما تازگی داشت.

صاحب‌خبر -

سرویس تاریخ مشرق- حجت‌الاسلام ری شهری در کتاب خاطراتش از سال‌های نمایندگی رهبری در بعثه حج گفته است. وی در بخشی از این خاطرات با اشاره به جلسه سفیر ایران، علی اصغر خاجی، با وزیر کشور عربستان می‌نویسد:

روز ۱۸ بهمن ۱۳۸۰ آقای خاجی دیداری با امیر نایف، ‌ وزیر کشور و رییس شورای حج سعودی داشت و بعد از غروب برای ارائه گزارش ملاقات به بعثه آمد.

... نکته جالب در آن ملاقات، ‌ درخواست امیر نایف برای فراهم کردن زمینه سفر پسرش به ایران برای شکار بود. این موضوع برای ما تازگی داشت و تا آن موقع هیچ‌یک از مقامات سعودی چنین درخواستی را مطرح نکرده بودند. نایف از جمله مقامات سعودی بود که روی خوبی به ایران نشان نمی‌داد، اما در آن ملاقات گفته بود در صورت صدور اجازه‌ی سفر پسرش به ایران، این کار به منزله‌ی مقدمه‌ی سفر خودش به ایران خواهد بود.

آقای خاجی اصرار داشت برای تحکیم ارتباطات دو کشور، اینجانب از طریق دفتر رهبری سعی کنم امکان سفر فراهم آید، ‌ البته من در این زمینه کاری انجام ندادم و دقیقا به یاد ندارم که سرانجام این موضوع به کجا کشید، اما به نظرم آن سفر انجام نشد. [۱]

۱- خاطره‌ها، محمد محمدی ری‌شهری، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ۱۳۹۴، ص ۵۳۵.

نظر شما