شناسهٔ خبر: 24671300 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

تحلیلگر مسائل شرق آسیا: سئول و پیونگ‌یانگ نگرانی‌­هایی برای شبه­‌جزیره کره دارند

به اعتقاد تحلیلگر مسائل شرق آسیا، نقطه مشترک مواضع کره شمالی و کره جنوبی نگرانی هر دو کشور برای شبه جزیره کره است. آن­ها تمایل ندارند اتفاقاتی حاصل شود که مردم کره بازنده آن باشند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، «نوذر شفیعی»، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل شرق آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص دیدگاه واشنگتن به آغاز مذاکرات با کره شمالی و تاکتیک­هایی که در ارتباط با این کشور مد نظر قرار داده است، با اشاره به اینکه سئول و پیونگ‌یانگ نگرانی­هایی برای شبه ­جزیره کره دارند، بیان داشت: روندی که آمریکا در ارتباط با این مسئله اتخاذ کرده است، منافع آمریکایی­ها را مورد توجه قرار می­دهد.

وی با توجه به روندهایی که در بحران شبه جزیره کره وجود دارد، گفت: به نظر می‌رسد که دو روند در شبه جزیره کره قابل مشاهده است. یک روند مربوط به تحولاتی است که بین کره شمالی و کره جنوبی در جریان است. این مسئله طیفی از تعارض تا وحدت را شامل می‌شود.

تحلیلگر مسائل شرق آسیا با تأکید بر دوگانگی که در مناسبات سئول و پیونگ‌یانگ دیده می­شود، اشاره داشت: یک بخش از روابطی که بین این دو کشور وجود دارد، علائم خصمانه‌ مشاهده می­شود و در قسمت دیگر نشانه­‌های دال بر همکاری قابل ملاحظه است.

وی با اشاره به دیدگاهی که طرفین در مورد بحران در شبه جزیره کره دارند، تأکید داشت: به نظر می‌رسد نقطه مشترک مواضع کره شمالی و کره جنوبی نگرانی هر دو کشور برای شبه جزیره کره است. آن­ها تمایل ندارند اتفاقاتی حاصل شود که بازنده آن مردم کره باشند.

شفیعی با توجه به روند دیگری که در مورد این بحران طی سال­های اخیر قابل بیان است، گفت: این روند بین شبه جزیره کره و ایالات متحده آمریکا است. یک سوی این روند اتحاد با کره جنوبی و سوی دیگر تخاصم با کره شمالی است.

وی با تأکید بر نگاهی که واشنگتن به مسئله کره شمالی دارد، اشاره داشت: روند دوم ناسازنده­ است؛ چراکه منافع ملی ایالات متحده آمریکا را برای حضور در منطقه شرق آسیا بیشتر مدنظر قرار می‌دهد. در حقیقت این روند آمریکا محور است.

تحلیلگر مسائل شرق آسیا با اشاره به منافع کره‌­ای­‌ها در انتخاب­های پیش رو تأکید داشت: مسئولان کره باید بین این دو روند مذکور یکی را انتخاب کنند؛ چون این دو روند متضاد به نظر می‎رسند. بر این اساس باید آن روندی را که به نفع مردم شبه جزیره کره است، برگزینند.

انتهای پیام/

نظر شما