شناسهٔ خبر: 24662986 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

ادعای بریتانیا درباره تلاش روسیه برای ذخیره سازی مواد مسموم کننده

وزیر خارجه بریتانیا ادعا کرده است که روسیه در ۱۰ سال گذشته اقدام به ذخیره سازی ماده سمی و کشنده‌ای کرده است که از آن علیه جاسوس سابق روسی استفاده شده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک، بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا در گفتگو با شبکه بی بی سی اظهار داشت: بریتانیا نمونه های مربوط به ماده سمی در پرونده اسکرپال جاسوس سابق روسی را در اختیار سازمان منع اشاعه سلاح های شیمیایی خواهد گذاشت.

وی در ادامه افزود: ما واقعا شواهدی در دست داریم که طی 10 سال گذشته جمع آوری کرده ایم، این شواهد نشان می دهد که روسیه نه تنها برای تولید و توسعه عوامل اعصاب با هدف قتل و ترور فعالیت کرده است بلکه این مواد سمی موسوم به "نوویچوک" را ذخیره نموده است.

وی افزود: حداقل 2 هفته زمان نیاز خواهد بود تا آزمایشگاه سازمان منع اشاعه سلاح های شیمیایی این نمونه ها را مورد بررسی قرار دهد. فردا کارشناسان ما از سازمان منع اشاعه سلاح های شیمیایی از لاهه به بریتانیا خواهند آمد و به آنها نمونه هایی را خواهیم داد تا در یک آزمایشگاه بین المللی آزمایش کنند، با حداکثر اعتبار.

وی همچنین ابراز تمایل کرده است که لندن حاضر به تحقیق مشترک با روسیه درباره پرونده اسکرپال است.

روابط روسیه و انگلیس در رابطه با حادثه مسمومیت سرگئی اسکرپال کارمند سابق اداره مرکزی اطلاعات روسیه و دخترش یولیا با ماده فلج کننده اعصاب در تاریخ 5 ماه مارس (14 اسفند) در شهر سالیزبری انگلیس، بشدت تیره شده است.

طرف انگلیسی بر این عقیده است که دولت روسیه در این حادثه دست داشته است. در همین رابطه ترزا می نخست وزیر انگلستان اتخاذ تدابیری علیه روسیه، از جمله اخراج 23 دیپلمات روسی و توقف کلیه تماس‌های دوجانبه با طرف روسی در سطوح بالا را اعلام کرده است. مقامات مسکو موکدا هر نوع دخالت روسیه در قضیه مسومیت اسکرپال را تکذیب می‌کنند.

وزارت خارجه روسیه نیز به 23 دیپلمات انگلیسی دستور داده است تا ظرف مدت یک هفته خاک این کشور را ترک کنند.

انتهای پیام/

نظر شما