شناسهٔ خبر: 24652981 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: صبحانه آنلاین | لینک خبر

دلایل بازار خراب خودروهای هیبریدی

ورود حدود ۴ هزار دستگاه هیبریدی از طریق نماینده‌های غیر رسمی بدون گارانتی موجب شد تا بازار خودروهای هیبریدی خراب و نگاه مردم نسبت به این خودروها تغییر کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش صبحانه، محمد فلاح با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر گری‌مارکت‌ها با ورود خودروهایی که در سایر کشورها ثبت شده‌اند مشکلاتی را به‌وجود آورده‌اند، اظهارداشت: امروز متقاضیان خودروهای هیبریدی با مشکل گارانتی مواجه شده و اعتراضاتی را دارند این درحالی است که نمایندگی‌های رسمی خدمات پس از فروش کامل را از طریق شرکت مادر به خودروهای وارداتی‌شان ارائه می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه واردات غیر قانونی آفت اصلی فعالیت شرکت‌های رسمی واردکننده خودروهای هیبریدی است، گفت : مجموعه‌ای از عوامل همچون واردات غیر قانونی، نوسانات نرخ ارز و تعرفه‌های نامتعارف مشکلاتی را برای خودروهای هیبریدی ایجاد کرده اما خوشبختانه دولت مانع این واردات شد.

این مقام مسئول در یکی از شرکت‌های واردکننده خودروهای هیبریدی با اشاره به الزام شرکت مادر کره‌ای در مورد خدمات پس از فروش افزود: شرکت‌های سازنده تعهد دارند که برای مدت معینی گارانتی محصولات را تامین کنند. حال اگر این خودروها از کشورهای دیگر وارد شوند، در این زمینه به مشکل برمی‌خورند. در عین حال با توجه به اینکه شرکت مادر خودروها را بر اساس خصوصیات مورد نظر کشورها تولید می‌کند، ورود خودروها از سایر کشورها به ایران موجب شد تا برخی آپشن‌ها بر روی خودروهایی که از طریق گری‌مارکت‌ها به ایران وارد شده‌اند وجود نداشته باشد.

فلاح ادامه داد: هیچ شرکتی حاضر به گارانتی این خودروها نیست و در این حالت تنها کسی که ضرر می‌کند مشتری است. در همین حال شرکتی هیوندای اعلام کرد که اگر خودرویی از محصولات آن شرکت از طریق بازار سیاه وارد کشور شده باشد، نماینده رسمی آن شرکت به ازای هر دستگاه، ۲ هزار دلار جریمه خواهند شد.

به اعتقاد وی، بحث واردات و ثبت سفارش غیر قانونی مسبوق به سابقه است و چه در دوره قبل، چه حال حاضر و چه در آینده، خودروهای بسیاری از کشورهای دیگر وارد کشور ما شده و می شوند که مناسب آب و هوا و همچنین شرایط کشور نیستند و استاندارد‌های متفاوتی را پاس می‌کنند.

در این نشست جواد نفری مدیر خدمات پس از فروش این شرکت واردکننده خودروهای هیبریدی با اشاره به انواع خودروهای هیبریدی گفت: اخیرا در گمرک برخی از خودروها با جعل لیبل یورو ۶ وارد کشور شده بودند، در حالی‌که یورو ۵ داشتند این هم مشکلی جدید رابرای خریداران ایجاد کرده است.

وی تعداد این خودروها را ۱۰۰ دستگاه خواند و افزود: منابع رسمی، می‌گویند این خودروها زمانی ثبت سفارش شده‌اند که سایت ثبت سفارش در یک بازه زمانی حک شد و به همین وسیله این خودروها وارد کشور شدند که البته این امر بسیار غیرمحتمل است.

 

منبع:تسنیم

نظر شما