شناسهٔ خبر: 24629417 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: تابناک | لینک خبر

پیمانه اقتصادی؛

از «افت اندک دلار در بازار ارز و بانک مرکزی» تا «چانه زنی برای تعیین حداقل دستمزد سال ۹۷»

این پیمانه تیتر‌هایی همچون اعتماد بانکداران چینی به سیاست‌های پولی پکن، افت سهام آسیایی با نگرانی از افزایش تنش‌های تجاری، ثبات نسبی قیمت نفت، کاهش قیمت جهانی طلا، سکه طرح جدید یک میلیون و 631 هزار تومان، انتقاد اتحادیه مرغداران از نرخ کنونی مرغ زنده، کاهش تولید ماهانه نفت ایران و پرداخت بدون تماس در بانک ریاض را در بر دارد.

صاحب‌خبر -

از «افت اندک دلار در بازار ارز و بانک مرکزی» تا «چانه زنی برای تعیین حداقل دستمزد سال ۹۷»پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون اعتماد بانکداران چینی به سیاست‌های پولی پکن، افت سهام آسیایی با نگرانی از افزایش تنش‌های تجاری، ثبات نسبی قیمت نفت، کاهش قیمت جهانی طلا، سکه طرح جدید یک میلیون و 631 هزار تومان، انتقاد اتحادیه مرغداران از نرخ کنونی مرغ زنده، کاهش تولید ماهانه نفت ایران و پرداخت بدون تماس در بانک ریاض را در بر دارد.

افت اندک دلار در بازار ارز و بانک مرکزی

آخرین روز کاری بازار ارز در هفته جاری، با افت دلار در بازار ارز و بانک مرکزی پایان یافت. به طوریکه روز گذشته براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا با 2 ریال کاهش نسبت به روز چهارشنبه 37 هزار و 693 ریال قیمت خورد. همچنین در بازار ارز، بر اساس اطلاعات سنا، هر دلار آمریکا با کاهش 56 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 47 هزار و 829 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با رشد 195 ریال به رقم 57 هزار و 623 ریال رسید. این ارز نیز توسط بانک مرکزی با 89 ریال کاهش، 46 هزار و 668 ریال قیمت گذاری شد.

از «افت اندک دلار در بازار ارز و بانک مرکزی» تا «چانه زنی برای تعیین حداقل دستمزد سال ۹۷»

اعتماد بانکداران چینی به سیاست‌های پولی پکن

بانک خلق چین در تازه ترین گزارش خود در مورد اعتماد بانکداران این کشور به فضای کسب و کار اعلام کرد که در سه ماهه نخست سال جاری میلادی درصد اعتماد بانکداران به فضای اقتصادی چین در مقایسه با سه ماه پایانی سال گذشته میلادی افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که همچنان شماری از بانک های چینی بر این باور هستند که «سیاست پولی پکن» نسبتا سفت و سخت است.

افت سهام آسیایی با نگرانی از افزایش تنش‌های تجاری

روز پنج‌شنبه درحالی که سرمایه‌گذاران بیشتر و بیشتری نگران این هستند که افزایش تنش‌های تجاری به اقتصاد جهانی آسیب بزند، سهام آسیایی افت کرد و اوراق قرضه دولتی، تقاضای بالای سرمایه‌گذاری امن را به خود جذب کرد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه در خارج از ژاپن ام‌اس‌سی‌آی ۰.۱۳ درصد افت کرد. شیائ. مینجی، اقتصاددان ارشد امور چین در شرکت اوراق اس‌ام‌بی‌سی نیکو در توکیو، می‌گوید: درحالی که امکان این وجود دارد که همین حالا مقامات آمریکایی و چینی در پشت پرده در تلاش برای جلوگیری از این وضعیت در حال مذاکره باشند، تا زمانی که به نظر برسد رییس‌جمهور ترامپ به راه خود ادامه خواهد داد، بازارها نگران باقی خواهند ماند. پیشتاز بازندگان در شاخص داوجونز، سهام شرکت بوئینگ بود که به نظر می‌رسد آسیب‌پذیری بالایی نسبت به تلافی تعرفه‌ها از سوی متحدان آمریکا داشته باشد. سهام این شرکت سقوط کرد و ۲.۵ درصد از ارزش خود را از دست داد. سهام شانگهای ۰.۳ درصد افت کرد. در هنگ‌کنگ شاخص هانگ‌سنگ بدون تغییر ماند و سهام استرالیایی ۰.۲۵ درصد افت کردند. نیکی۲۲۵ ژاپن ضررهای اولیه را جبران کرد و ۰.۱۲ درصد بالا آمد.

ثبات نسبی قیمت نفت علیرغم افزایش چشمگیر تولید این محصول توسط آمریکا

روز گذشته، قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز چهارشنبه بدون تغییری محسوس بشکه ای ۶۴.۵۹ دلار در بازار معامله شد. این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با افزایشی ۹ سنتی بشکه ای ۶۱.۰۵ دلار صورت گرفت. لازم به ذکر است که قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت در روز دوشنبه ی هفته جاری ۱ درصد کاهش یافته بود. بنابر گزارش های منتشر شده، افزایش میزان تقاضای جهانی برای نفت علیرغم افزایش تولید این محصول توسط آمریکا از دلایل ثبات نسبی قیمت نفت در روز پنج شنبه بوده است. در این خصوص، نهاد اوپک نفت پیش بینی کرده است که میزان مصرف (جهانی) نفت در  سال ۲۰۱۸ میلادی تا ۱.۶۲ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و این بدان معنا است که بازار نفت هنور با مازاد عرضه بر تقاضا مواجه خواهد بود. این در حالی است که بر اساس پیش بینی های اوپک میزان تقاضای نفت از این نهاد ۳۲.۶ میلیون بشکه در روز خواهد بود.  

قیمت جهانی طلا کاهش یافت

روز گذشته در بازارهای جهانی هر اونس طلا با دو دلار کاهش نسبت به روز چهارشنبه به قیمت 1322 دلار و 20 سنت معامله شد. قیمت این فلز گرانبها در کمترین زمان 1321.9 دلار و در بیشترین زمان 1328.4 دلار معامله شد. قیمت فلز زرد نسبت به یک ماه گذشته 7 دلار کاهش داشت اما نسبت به یک ماه گذشته با 102 دلار افزایش همراه بود. در سایر گروه فلزات گرانبها هم نقره کاهش 3 سنتی را تجربه کرد و فلز پلاتینوم هم 3 دلار کاهش داشت اما فلز پالادیوم با 2 دلار افزایش همراه شد.

سکه طرح جدید یک میلیون و 631 هزار تومان

قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید (امامی) روز گذشته در بازار تهران با قیمت یک میلیون و 600 و 31 هزار و 500 تومان فروخته شد. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با قیمت یک میلیون و پانصد و 96 هزار تومان معامله شد. همچنین نیم سکه بهار آزادی به ارزش  800 هزار تومان به فروش رسید و ربع سکه 502 هزار تومان قیمت خورد. بر این اساس سکه گرمی در بازار با قیمت در مدت مشابه 341 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار نیز به ارزش 152 هزار و 717 تومان داد و ستد شد. /مهر

انتقاد اتحادیه مرغداران از نرخ کنونی مرغ زنده

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به آخرین وضعیت بازار مرغ اظهار کرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 5 هزار و 200 تا 5هزار و 350 تومان، مرغ آماده به طبخ درب کشتارگاه 7هزار و 700 و خرده فروشی 8هزار و 600 تومان است. وی افزود: طبق روال همه ساله با افزایش تقاضا در هفته پایانی اسفند، قیمت مرغ دستخوش تغییر و تحولاتی در بازار قرار می گیرد. کمالی با انتقاد از قیمت کنونی مرغ زنده در بازار گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌ها، قیمت کنونی مرغ زنده زیان انباشت مرغداران در بازار را به همراه دارد، چراکه قیمت تمام شده هر کیلو مرغ 5 هزار و 700 تومان است. به گفته وی؛ نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده 6 هزار و 200 و مصرف کننده 8 هزار و 600 تومان است. مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به بازار آشفته نهاده‌های دامی تصریح کرد: نرخ مواد اولیه تولید از جمله سویا و ذرت در بازار به شدت بالاست به زوریکه در هفته های احیز با نوساناتی در بازار روبرو بوده است. /باشگاه خبرنگاران

تسویه «پایا»، دو بار در روز انجام می شود

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو نامه شماره ۹۶.۳۶۲۶۸۸ مورخ ۱۳۹۶.۱۱.۱۰، با توجه به ایام پایانی سال و در راستای تسهیل گردش وجوه و دریافت به موقع وجوه دولتی، از تاریخ ۹۶.۱۲.۲۸ تا اطلاع ثانوی، انتقالات سامانه «پایا» برای دستور پرداخت‌های مشتریان به صورت زیر انجام خواهد شد:

۱. انتقالات سامانه «پایا» برای دستور پرداخت‌های مشتریان در روزهای غیر تعطیل رسمی دو بار در روز و در سیکل های ۳:۴۵ بامداد و ۱۵:۴۵ پردازش و برای اعمال نتیجه به بانک‌ها ارسال خواهد شد.

۲. استثنائا در تاریخ ۹۶.۱۲.۲۸ علاوه بر چرخه های عادی سامانه پایا (طبق رویه فوق)، یک سیکل تسویه نیز در ساعت ۲۱:۳۰ اجرا خواهد شد.

پرداخت بدون تماس در بانک ریاض
 
بانک ریاض یکی از بزرگ ترین موسسات مالی عربستان سعودی اعلام کرد که با همکاری شرکت «جمالتو» فرانسه اولین سامانه پرداخت بدون تماس مچ بندی را در عربستان سعودی راه اندازی کرده است.  این مچ بندها با کارت های بدهی، اعتباری یا حساب های پیش پرداخت مشتریان ارتباط بر قرار می کنند و آنها را قادر به پرداخت بدون تماس می کند.  همچنین بانک ریاض با استفاده از استیکرهای جمالتو که بر پشت گوشی های همراه هوشمند چسبیده می شوند این امکان را برای مشتریان خود فراهم می کند که پرداخت های بدون تماس را تجربه کنند.  

تولید ماهانه نفت ایران کاهش یافت

آمار اوپک بر مبنای اطلاعات منابع ثانویه نشان داد تولید نفت ایران در فوریه به ۳.۸۱۳ میلیون بشکه در روز رسید که در مقایسه با ۳.۸۱۸ میلیون بشکه در روز در ژانویه، حدود ۵۰۰۰ بشکه در روز کاهش داشت. اما براساس آماری که از سوی ایران اعلام شده است، تولید نفت در فوریه ۳.۸۱۰ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۳.۸۱۷ میلیون بشکه در روز در ژانویه، ۷۰۰۰ بشکه در روز کاهش داشت. جزئیات بیشتر

چانه زنی برای تعیین حداقل دستمزد سال ۹۷

نشست شورای عالی کار با حضور اعضای کارگری، کارفرمایی و دولت امروز (جمعه ۲۵ اسفند) ساعت ۱۰ صبح برای تعیین حداقل دستمزد ۹۷ در حالی برگزار می شود که علاوه بر حضور علی ربیعی، به عنوان رئیس شورا، مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و دارایی و محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در جلسه حضور خواهند داشت. در نشست قبلی شورای عالی کار حداقل هزینه زندگی در سال ۹۶ به عنوان مبنایی برای تعیین فاصله «حداقل مزد فعلی» تا «هزینه معیشت» به تصویب رسید. بر این اساس، حداقل هزینه معیشت برای یک خانوار ۳.۳ نفر در سال جاری ۲ میلیون و ۶۶۹ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شد. قرار است روز جمعه، دستمزد سال ۹۷ با چانه زنی اعضای کارگری، کارفرمایی و دولت بر سر سناریوهای مختلف، تعیین شود. هر چند پس از چندین جلسه مذاکره، فرار است در نشست جمعه حداقل دستمزد ۹۷ نهایی شود؛ اما با توجه به اینکه معیار تعیین دستمزد سالانه، چانه زنی و توافق همه اعضا است، این احتمال نیز وجود دارد در صورت عدم توافق طرفین، تعیین حداقل مزد به یک جلسه دیگر موکول شود که این احتمال بسیار ضعیف است. لازم به ذکر است، ۲۵ اسفند سال گذشته حداقل دستمزد سال جاری کارکنان مشمول قانون کار، برای حداقلی بگیران با افزایش ۱۴.۵ درصدی به ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ تومان و حداقل دستمزد برای سایر سطوح مزدی نیز ۱۲ درصد افزایش یافت. /مهر

 

نظر شما