شناسهٔ خبر: 24599858 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: انتخاب | لینک خبر

دولت نیجریه برای بازگرداندن 110 دختر ربوده شده با بوکوحرام مذاکره می کند

ریاست جمهوری نیجریه امروز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد دولت این کشور قصد دارد برای نجات دادن 110 دختر ربوده شده در منطقه «داپچی» توسط گروه «بوکوحرام»، با این گروه وارد مذاکره شود.

صاحب‌خبر -
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری الجزایر (واج) در این بیانیه آمده است «محمد بخاری»رئیس جمهوری نیجریه ترجیح می دهد دختران ربوده شده در منطقه چیبوک و داپچی زنده به آغوش خانواده هایشان بازگردند و به همین دلیل ترجیح داد به جای راه حل نظامی، راه مذاکره را با این گروه در این مورد پیش گیرد.
این بیانیه می افزاید، رئیس جمهوری تاکید کرد ، نیجریه با هماهنگی سازمان های بین المللی و مذاکره کنندگان سعی می کند دختران ربوده شده بدون هیچ مشکلی آزاد شوند.
مقام های نیجریه ای توضیح بیشتری در خصوص مذاکره کنندگان و چگونگی ارتباط با بوکوحرام نداده اند.
«عبدالمالک سومونو» مسئول پلیس ایالت «یوبی» نیجریه دوم اسفند از ناپدید شدن یکصد و 11 دانش آموز دختر در پی حمله گروه تروریستی بوکو حرام به شرق نیجریه، خبر داد.پس از این حمله برخی منابع ادعا کردند شماری از این دختران آزاد شده اند اما وزارت اطلاع رسانی نیجریه 6 اسفند اعلام کرد، هنوز از سرنوشت 110 دانش آموز دختر که پس از حمله گروه تروریستی بوکوحرام به مدرسه ای در «داپچی » واقع در شمال شرق نیجریه ناپدید شده اند، اطلاعی در دست نیست.
بوکوحرام در سال 2014میلادی نیز 276 دانش آموز دختر را در استان «پرنو» ربوده بود که این شوک بزرگی به جامعه بین الملل وارد کرد.
«ابوبکر شیکاو» سرکرده گروه تروریستی بوکوحرام 18 بهمن گذشته با انتشار ویدیویی مقام های نیجریه و طرفداران آموزش به سبک کشورهای غربی را به حملات تروریستی بیشتر تهدید کرد.
شیکاو افزود، کسانی که به قوم گرایی و ناسیونالیسم و ترویج آموزش به روش غربی اعتقاد داشته باشند، هدف حملات این گروه قرار می گیرند .
ابوبکر شیکاو از سال 2009 و پس از کشته شدن «محمد یوسف » بنیانگذار بوکوحرام، رهبری این گروه را بر عهده دارد. 
عملیات تروریستی بوکوحرام تاکنون باعث کشته شدن 20هزار نفر و آواره شدن بیش از دو میلیون و 600هزار نفر در نیجریه شده است.
بوکوحرام در زبان هوسایی، معنای «آموزش غربی حرام است»دارد.
بوکوحرام پیشتر با شبکه القاعده ارتباط داشت اما در مارس سال 2015 با ابوبکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش بیعت کرد و نام خود را به ولایت غرب آفریقا تغییر داد.
گروه تروریستی بوکوحرام فعالیت خود را در کشورهای حوزه دلتای نیجر از جمله نیجریه، نیجر و کامرون گسترش داده و با استفاده از حملات انتحاری به ویژه با استفاده از زنان و کودکان، هزاران شهروند این کشورها را به خاک و خون کشیده است

برچسب‌ها:

نظر شما