شناسهٔ خبر: 24598511 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه کیهان | لینک خبر

دادستان کل کشور:

طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان قابلیت اجرا ندارد

دادستان کل کشور گفت: هر کسی در هر جایگاه و مقامی و هر زمانی اگر پول و مال نامشروعی به دست آورده باشد به لحاظ موازین شرعی و قانونی حتماً باید آن را به بیت‌المال برگرداند.

صاحب‌خبر -

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری اظهار داشت: این طرح با این کیفیت قابلیت اجرا ندارد، مگر اینکه‌اشکالات آن برطرف شود.
دادستان کل کشور افزود: البته با اصل قضیه مخالفتی ندارم چون هر کس در هر جایگاه و مقامی و هر زمانی اگر پول و مال نامشروعی به دست آورده باشد به لحاظ موازین شرعی و قانونی حتما باید آن را به بیت‌المال برگرداند.
‎وی تصریح کرد: هیچ فردی که معتقد به موازین قانونی است با اصل این قضیه مخالف نیست و بنده نیز مخالف نیستم منتها با طرحی که در مجلس مطرح است به لحاظ ‌اشکالاتی که در آن دیده‌ام مخالف هستم آن هم نه با کل طرح بلکه با مواردی که عمدتا به اجرای این طرح برمی‌‌گردد.
منتظری افزود: اگر این طرح با تغییرات مختصر یا بدون تغییرات تبدیل به قانون شود بنده به‌ عنوان فردی که مسئولیتی در اجرای این قانون دارم عنوان می‌کنم که این قانون غیرقابل اجرا خواهد بود بنابراین این آمادگی را دارم که در مجلس یا کمیسیون مربوطه که طرح در آن مطرح شده حضور یافته و ‌اشکالات وارده را تبیین کنم.
وی تاکید کرد: این طرح با این کیفیت قابلیت اجرا ندارد مگر اینکه‌اشکالات آن برطرف شود.
حجت‌الاسلام منتظری صبح دیروز در حاشیه بازدید از دادسرای جرایم یارانه‌ای با‌اشاره به گسترش روزافزون استفاده از اینترنت و فضای مجازی گفت: با توجه به گسترش روزانه اینترنت و فضای مجازی شاهد افزایش جرایمی در حوزه سایبری هستیم که بعضاً در قانون جرایم رایانه‌ای احصاء نشده است.
وی با‌ اشاره به کمبود نیرو و امکانات در دستگاه قضایی، تأثیر آن بر حوزه رو به گسترش جرایم رایانه‌ای و فضای مجازی را کاملا مشهود دانست و افزود: کمبود نیرو و امکاناتی که در دستگاه قضایی و دادستانی وجود دارد، در دادسرای جرایم یارانه‌ای هم کاملاً مشهود است و به همین دلیل ورودی و خروجی پرونده در این دادسرا با وجود همه تلاشی که همکاران ما انجام می‌دهند، اصلاً متناسب با نیرو و امکانات این مجموعه نیست.
دادستان کل کشور با‌اشاره به اینکه گزارش جامعی از مشکلات و کمبودهای این دادسرا تهیه و به ریاست قوه قضائیه هم ارائه خواهد شد، تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات موجود در مواجهه با جرایم فضای مجازی در دسترس نبودن سرورها است، به طوری که بین 60 تا 70 درصد این جرایم در فضایی مانند تلگرام خارج از دسترسی ما برای رسیدگی است و در واقع آزاد گذاشتن چنین فضایی که دارای قابلیت وقوع جرایم متعدد است؛ به بهانه لزوم آزاد بودن فضای مجازی منطقی و قابل قبول نیست.
منتظری خواستار تامین امنیت دسترسی به فضای مجازی با نظارت مسئولان امنیتی و اطلاعاتی به منظور کاهش جرایم آن شد و گفت: باید راه ارتکاب جرم در فضای مجازی مسدود شود.
دادستان کل کشور در پاسخ به سؤالی درباره چهارشنبه آخر سال گفت: ما دلمان نمی‌خواهد شادی مردم در این مراسم با حوادث تلخی همراه شود‌، بنابراین از همه مردم و والدین عزیز می‌خواهیم که مراقب باشند و از فرزندان خود هم مراقبت کنند تا اتفاق ناگواری رخ ندهد.
وی تصریح کرد: دستگاه قضایی و ضابطین نیز قطعاً با متخلفان در این زمینه برخورد جدی خواهند کرد.

نظر شما