شناسهٔ خبر: 24275617 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: آناج | لینک خبر

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌‌‌‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور؛

سیستم پرورشی 70 درصد جمعیت دامی کشور سنتی است

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی کشور گفت: 70 درصد جمعیت دامی کشور به صورت سنتی پرورش می‌یابند.

صاحب‌خبر -

به گزارش آناج، داریوش جهان پیما مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور در نشست کمیته ملی بیماری تب برفکی در تبریز با تأکید بر شناخت کامل زوایای فنی و علمی بیماری تب برفکی، ابراز داشت: اهداف اصلی این کمیته بررسی وضعیت موجود، چالش‌ها و ارائه راهکارهای مناسب در خصوص این بیماری می‌باشد.

وی همچنین با اشاره به دسترسی کامل و آنلاین به آخرین و به‌روزترین آمار و اطلاعات و راهبردهای جهانی در خصوص این بیماری افزود: در حال حاضر چالش اصلی، انطباق این اطلاعات با شرایط و امکانات موجود کشور و بومی‌سازی آن جهت کنترل این بیماری است.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اهمیت انکارناپذیر استقرار پستهای قرنطینه برای کنترل تردد و حمل و نقل دام زنده اظهار داشت: در تمام کشورهای موفق در زمینه کنترل بیماریهای دامی در دنیا، پستهای قرنطینه دامپزشکی با همکاری نیروهای نظامی و انتظامی برقرار شده و وظیفه اصلی نظارت بر تمامی ترددها و حمل نقل دامها بر عهده آنان می‌باشد.

وی ضمن تأکید بر اینکه مشکل عدم رعایت ضوابط بهداشتی-قرنطینه‌ای در صدر مشکلات کنترل بیماریها قرار دارد گفت: عدم مشارکت ذینفعان (دامداران) در بحث کنترل بیماریها، کوچ رو بودن نیمی از جمعیت دام سبک کشور که به هنگام کوچ سالیانه 70 درصد پهنه کشور را زیر کوچ می‌برند.

 مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه سیستم پرورشی 70 درصد جمعیت دامی کشور سنتی است افزود: در حال حاضر نیز در برخی از مناطق کشور، دامهای زنده در زاغه‌ها نگهداری می‌شود که امکان برقراری ضوابط امنیت زیستی در این زاغه‌ها عملا غیرممکن است.

داریوش جهان پیما در پایان خاطر نشان کرد: لزوم توجه به قرنطینه و نقل و انتقال دام و بهداشت و میادین فروش دام زنده به عنوان محورهای اصلی کنترل بیماری، اطلاع رسانی به موقع و آموزش دامداران و بهره برداران دامی، بروزرسانی سویه‌ها و تحت سویه های مورد استفاده در واکسن در موسسات داخلی تولید کننده واکسن، تأمین به موقع و مکفی واکسن تب برفکی توسط موسسات داخلی سازنده و تولید کننده واکسن، تأمین منابع مالی مکفی  برای ساخت واکسن در موسسات سازنده و تولید کننده واکسن، تأمین لجستیکی و مالی سازمان دامپزشکی کشور و ادارات کل دامپزشکی استانها به عنوان دستگاه تامین کننده بستر بهداشتی جمعیت دامی کشور و در نهایت انجام برنامه‌ریزی توسط موسسات سازنده واکسن برای تبدیل پایه آبی به روغنی در واکسن‌های تب برفکی مورد استفاده در فازهای مختلف واکسیناسیون دامی، اصلی‌ترین مباحث و دغدغه‌های مطرح شده در این نشست بود.

امیرحسین بهداد مدیرکل دامپزشکی استان نیز هدف از برگزاری این جلسه را بحث و تبادل نظر در خصوص آخرین وضعیت بیماری تب برفکی در کشور و همچنین اتخاذ تدابیر لازم جهت پیشگیری از شیوع بیماری در سال آینده اعلام نمود.

وی با اشاره به بحران بیماری تب برفکی در اواخر سال 94 و اوایل سال 95 و خسارات وارده به پیکره اقتصادی کشور گفت: همانند آن برهه زمانی در صورت عدم تأمین به موقع واکسن تب برفکی خطر شیوع مجدد این بیماری دور از ذهن نخواهد بود.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی عدم همخوانی اعتبارات تخصیص یافته با مسئولیتهای واگذار شده به دامپزشکی را یکی از بزرگترین معضلات و مشکلات پیش رو عنوان کرد که نیازمند به رسیدگی جدی جهت کنترل بیماریهای دامی و بیماریهای مشترک بین انسان و دام دارد.

 بهداد ابراز امیدواری کرد: برگزاری چنین نشستهای فنی تخصصی زمینه را برای انجام برنامه‌ریزیهای لازم جهت جلوگیری از شیوع مجدد بیماریهای دامی فراهم نماید.

نظر شما