شناسهٔ خبر: 24272630 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایکنا | لینک خبر

افتتاح روزهای سینمای ایران در باکو

روزهای سینمای ایران با نمایش فیلم «بادیگارد» و حضور وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان و رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در باکو آغاز شد.

صاحب‌خبر -

افتتاح روزهای سینمای ایران در باکوبه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ مراسم افتتاحیه روزهای سینمای ایران شب گذشته (4 اسفندماه)  با حضور ابوذر ابراهیمی‌تركمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوالفضل قارایف، وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان، جواد جهانگیر‌زاده، سفیر ایران، اصغر فارسی، رایزن فرهنگی كشورمان و جمعی از علاقمندان به سینمای ایران در مرکز سینمایی نظامی باکو افتتاح شد.

در این مراسم ابوذر ابراهیمی‌تركمان، در سخنانی گفت: فیلم بیان افکار به کمک تصویرسازی است، گاهی زبان از انتقال برخی مفاهیم قاصر می‌شود و در این زمان است که هنر با اشکال مختلف خود به کمک انسان می‌آید.

وی با اشاره به این كه فیلم‌های ایران امروز در دنیا درخشیده و به اسکار راه یافته‌اند، گفت:  در فیلم‌های ایران معنویت حرف اول را می‌زند.

ابراهیمی‌تركمان همچنین، با تقدیر و تشکر از دولت و ملت جمهوری آذربایجان از آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان خبر داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به ملاقات خود با مقامات و شخصیت‌های دینی و فرهنگی جمهوری آذربایجان اشاره کرد و افزود: در همه ملاقات‌ها نوع نگاه، تعامل، برادری و محبت بوده است.

وی تأکید کرد: دشمنان ایران و جمهوری آذربایجان نمی‌توانند این نوع تعاملات و برادری میان دو ملت و دولت را ببینند.

ابراهیمی‌تركمان با اشاره به گسترش خشونت و افراط‌گرایی در جهان و منطقه گفت: آرامش و امنیت در منطقه مرهون تلاش‌های جوانان انقلابی است که در برابر جریان‌های انحرافی خصوصا تكفیری وهابی قد علم کردند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان سخنان خود، اذعان كرد: دشمنان بدانند هیچ خللی نمی‌توانند در روابط دوستانه دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان ایجاد کنند.

وجود روابط دیرینه بین ایران و جمهوری آذربایجان

جواد جهانگیرزاده، سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو نیز در این مراسم، اظهار كرد: روابط ایران و جمهوری آذربایجان که طی سالیان طولانی شکل گرفته و ناگسستنی است.

وی برگزاری روزهای فیلم ایران در آذربایجان را نشانه دیگری از عمق روابط دو ملت عنوان کرد و افزود: خوشبختانه روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اقتصادی روز به روز در حال گسترش است.

روزهای فیلم ایران رویداد مهمی در حیات فرهنگی جمهوری آذربایجان است

ابوالفضل قارایف، وزیر فرهنگ و گردشکری آذربایجان نیز طی سخنانی در مراسم افتتاح روزهای فیلم ایران در باکو گفت: روابط فرهنگی دو کشور در سال‌های اخیر توسعه قابل توجه داشته است.

وی برگزاری روزهای فیلم ایران را رویداد مهمی در حیات فرهنگی این کشور دانست و گفت: اجرای متقابل برنامه‌های فرهنگی و هنری تأثیر مثبتی به توسعه روابط فرهنگی داشته است.

قارایف با اشاره به نقش سینماگران ایرانی در پیشرفت سینمای آذربایجان گفت: نتیجه همکاری سینماگران دو کشور برخی فیلم‌های آذربایجان، موفق به کسب جوایز در جشنواره‌های بین‌المللی شده‌اند.

وی همچنین، گفت: ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه فرهنگی همکاری موفقیت آمیز در سطح بین‌المللی از جمله «یونسکو» دارند و تا به حال چند میراث فرهنگی مشترک را به ثبت رسانده‌اند که عید نوروز یکی از آنها است.

بنابر اعلام این خبر، روزهای فیلم ایران چهارم اسفندماه آغاز شد و به مدت چهار روز متوالی ادامه خواهد داشت. در این مدت، چهار فیلم بادیگارد، طمع شیرین خیال، رخ دیوانه و کفشهایم کو؟ در مرکز سینمایی نظامی باکو به نمایش در می‌آید.

 

نظر شما