شناسهٔ خبر: 24259860 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

سخنگوی دولت عراق خبر داد

موافقت اربیل با تحویل فرودگاه‌های «کردستان» به بغداد

سخنگوی رسمی دولت عراق از موافقت اربیل با تحویل اداره فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه به بغداد و پیشرفت مذاکرات میان طرفین خبر داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سعد الحدیثی» سخنگوی دولت عراق، از اعلام موافقت دولت منطقه کردستان با تحویل مدیریت فرودگاه‌های این منطقه به بغداد و پیشرفت مذاکرات و دستیابی به توافق برای حل اختلافات طرفین خبر داد.

وی در گفت‌وگو با «الصباح الجدید» گفت: کمیته‌های فنی تشکیل شده برای حل این مشکل، گام بزرگی برای حل پرونده‌های مربوط به دو فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه و اربیل برداشتند و منطقه کردستان با بازگشت کارمندان دولت فدرال به این دو فرودگاه برای نظارت بر این دو گذرگاه هوایی موافقت کرده است.

اختلافات بغداد و اربیل در ماههای اخیر به جایی رسید که بغداد پروازهای بین‌الملل به منطقه کردستان و از آن را ممنوع اعلام کرد.

الحدیثی گفت: گفت‌وگو‌ها با منطقه کردستان پیشرفت داشته و اخیرا با نتایج مثبتی همراه بوده که می‌تواند شکاف ایجاد شده میان دو طرف پس از برگزاری همه‌پرسی جدایی ملغی شده، را رفع کند... گفت‌وگوی «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق و «نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر منطقه منطقه کردستان در «مونیخ» مُکمل دیدارهای پیشین آنها در بغداد و داووس بود.

الحدیثی ادامه داد: دو طرف بر سپردن امور به کمیته‌های فنی و متخصص برای ایجاد سازوکارهای اجرایی لازم برای فعالسازی تفاهم‌های سیاسی صورت گرفته چه درباره فرودگاه‌ها و چه گذرگاه‌های مرزی توافق کرده‌اند.

سخنگوی رسمی دولت عراق تاکید کرد: دولت دارای اختیارات حاکمیتی است که نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد و این اختیاران بر اساس قانون اساسی انحصاری است و درباره امنیت گذرگاه‌های مرزی، صدور روادید و گذرنامه به طور کلی و گمرک‌ها این مسئله کاملا شفاف در این قانون ذکر شده است.

تنش میان دولت مرکزی عراق در بغداد با دولت کردستان در اربیل پس از آن تشدید شد که مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان، در اقدامی یکجانبه و در سایه مخالفت بغداد و حتی مخالفت دوستان اربیل در منطقه و خارج از آن، در سپتامبر گذشته (2017) همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق را برگزار کرد.

این مسئله سبب تشدید اختلافات اربیل بغداد شد تا جایی که «مسعود بارزانی» رئیس وقت منطقه کردستان نه تنها در عملی کردن نتیجه همه‌پرسی ناکام ماند، بلکه بغداد بر اساس قانون اساسی، فشار آورد که اداره کنترل گذرگاه‌ها را از اربیل پس بگیرد و در نهایت نیز تسلط خود بر مناطق مورد منازعه مثل کرکوک که سرشار از ذخایر نفتی است، تحکیم کرد.

انتهای پیام/ص

عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

 

 

نظر شما