شناسهٔ خبر: 24246560 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایران آنلاین | لینک خبر

نواز شریف از ریاست حزب حاکم عزل شد

دادگاه عالی پاکستان نواز شریف را از رهبری حزب حاکم هم برکنار کرد. این حکم ضربه سختی بر نفوذ سیاسی خانواده قدرتمند نواز شریف محسوب می‌شود.

صاحب‌خبر -

ایران آنلاین /دیوان عالی پاکستان طی حکمی اعلام کرد، محمد نواز شریف، نخست‌وزیر سابق پاکستان نمی‌تواند رهبر حزب خود یعنی مسلم لیگ ـ شاخه نواز باشد. این در حالی است که شریف خود بنیانگذار این حزب بوده است.

اواخر ماه ژوئیه سال گذشته میلادی دیوان عالی پاکستان، در ارتباط با پرونده اتهامی فساد، از نواز شریف، سلب صلاحیت کرده بود و به دنبال این رای شریف از سمت خود کناره‌گیری کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، رای این دیوان به دنبال تحقیقات در مورد اتهام‌های فساد که علیه شریف صورت گرفته، صادر شد، اتهام‌ها، مربوط به دست داشتن فرزندان شریف در معاملات چند شرکت ثبت شده در خارج بوده است. این در حالی است که شریف این اتهامات را رد کرده است.

علی‌رغم این سلب صلاحیت و کناره‌گیری شریف، مقامات حزب شریف بار دیگر وی را به ریاست حزب انتخاب کرده بودند؛ انتخابی که با اعتراض بسیاری از منتقدان روبه‌رو شد.

اکنون و براساس رای دیوان عالی پاکستان، شریف به دلیل سلب صلاحیت در رای ابتدایی نمی‌تواند رهبر حزب نیز باشد. بدین ترتیب تمامی تصمیم‌های گرفته شده از سوی شریف در طول دورانی که وی رهبری حرب "مسلم لیگ" را برعهده داشته، بی‌اعتبار هستند از جمله اعلام نامزدهای این حزب برای انتخابات ماه آینده مجلس سنای پاکستان.

حزب مسلم لیگ در مجلس نمایندگان پاکستان دارای اکثریت است و امیدوار بود در انتخابات آتی سنا بتواند اکثریت سنای پاکستان را هم در دست بگیرد. / ایسنا

نظر شما