شناسهٔ خبر: 24226577 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: جهان | لینک خبر

هشدار درباره عواقب تداوم آلودگی هوا

صاحب‌خبر -
به گزارش جهان نيوز به نقل از  تسنیم، محمد کرمی، فوق تخصص کلینیک ریه بیمارستان گلستان اهواز از نسبت به آثار تداوم آلودگی هوا بر سلامت مردم در استان خوزستان هشدار داد.

کرمی با بیان اینکه اثرات سوء ناشی از ریزگردها، بطور مشخص بر دستگاه تنفسی و گاه بر سیستم قلب و عروق بیماران، به وضوح مشهود است گفت: موضوعی که چند سال اخیر استانهای غربی کشور و بیش از همه، استان خوزستان را درگیر خود کرده، موضوع ریزگردهاست که به مرور و با تکرار و شدت این پدیده، به مشکل بزرگی بدل شده است.

وی ادامه داد: ریزگردهای موجود در هوا معمولاً از ترکیبات مختلفی تشکیل شده‌اند، اما بطور کلی اندازه‌ ذرات معلق در هواست که بر شدت ابتلای شهروندان به بیماری های تنفسی اثرگذار است. ذراتی که اندازۀ آنها بیش از 10 میکرون باشد معمولاً در مجاری فوقانی تنفسی یعنی بینی و دهان توسط مژک ها و مخاط تصفیه شده و عبور نمی کنند اما مهمتر از همه ذرات ریزتر، یعنی با اندازه‌های زیر 5 میکرون و بخصوص کوچکتر از 2.5 میکرون هستند که نه تنها از مجاری فوقانی تنفسی، بلکه به راحتی می‌توانند از سد دفاعی ریه هم بگذرند و به پایین‌ترین قسمت دستگاه تنفسی یعنی آلوئول‌ها (کیسه های هوایی) نفوذ کرده و موجب بروز بیماریهای پیشرفته‌تری شوند.

کرمی یادآور شد: این ریزگردها نه تنها خود تهدیدی جدی برای سلامتی بشمار می‌آیند، بلکه می توانند محملی باشند برای انتقال ویروس‌ها، قارچ‌ها، میکروب‌ها و حتی فلزات سنگین مانند روی و آرسنیک به درون سیستم تنفسی انسان و موجب تحریک و التهاب سیستم تنفسی شوند که اثرات اولیه آن در دستگاه تنفس فوقانی معمولاٌ با خارش، گرفتکی و آبریزش بینی و همچنین ریزش اشک مشهود است.

وی افزود: اگر چه ذرات درشت تر موجب آزار بیمار می شوند لکن چندان مهم نیستند، اما بسیاری از بیماران مبتلا به مشکلات زمینه‌ای دستگاه تنفسی مانند آسم، برونشیت، فیبروز ریه، آمفیزن و برونشکتازی کسانی هستند که از این ریزگردها، بدترین ناراحتی و آسیب را می‌بینند. زیرا عوامل فوق به صورت ریسک فاکتور، موجب تشدید و بروز بیماریهای عمده‌تر می‌شوند مثلاً یک فرد مبتلا به آسم یا یک بیمار سیگاری مبتلا به سیوپیدی (انسداد مزمن ریه)، علاوه بر اینکه خود دچار ناراحتی است، ریزگردها نیز باعث تشدید بیماری در وی می شوند.

فوق تخصص کلینیک ریه بیمارستان گلستان اهواز همچنین گفت: گاه افرادی هستند که بیماری های زمینه‌ای به صورت خاموش در بدن آنها نهفته است اما معضل آلودگی هوا به یکباره دیگر اختلالات زمینه‌ای هم را در آنها پدیدار می نماید که البته متاسفانه تعداد این بیماران کم نیست.

وی با بیان اینکه ریسک فاکتورهای زمینه‌ای که از آنها نام برده شد، با ورود آلودگی به دستگاه تنفس تحتانی، تحریک و خس خس سینه را به دنبال دارند و موجب بروز آسم و پنومونی (عفونت مزمن ریوی) شده و در دراز مدت با ایجاد یک سیکل التهابی و حتی تغییرات ژنی، ممکن است در ابتلاء فرد به کنسرهای ریه (سرطان) مؤثر باشند گفت: بنابراین با تمام مشکلات و عوارضی که آلودگی هوا و ریزگردها می توانند حیات بشری در استان خوزستان را تهدید کنند، شایسته است تمام دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط و مسئول برای حذف سایۀ این پدیدۀ شوم از زندگی مردم بکوشند.

کرمی تاکید کرد: لازم است بیماران ریوی که در محدودۀ خطر قرار دارند (مبتلایان به آسم، کودکان، زنان باردار و افراد مسن) شناسایی شوند و تا حد ممکن از تماس با هوای آلوده اجتناب کنند، از ماسک های مناسب استفاده کرده و حتی المقدور از منزل خارج نشوند.

وی افزود: اگر چه ماسک های معمولی برای جلوگیری از ذرات درشت به دستگاه تنفس فوقانی مفید هستند اما بهتر است برای جلوگیری از ذرات ریز و خطرناک تر، حتماً از ماسک استاندارد N95 استفاده شود چرا که این ماسک قادر است تا 95 درصد ذرات معلق در هوا را تصفیه کند. ماسک های معمولی نهایتاٌ تا 2 ساعت و ماسک های استاندارد N95 تا 24 ساعت اعتبار مصرف دارند و پس از این مدت باید تعویض شوند.
کرمی در پایان یادآور شد: در هنگام بروز آلودگی هوا افزایش میزان مصرف مایعات و لبنیات و به ویژه شیر برای کمک به دفع آلودگی کمک می‌کند. دستگاه های تصفیه هوای موجود در بازار اگر از لحاظ فنی و مکانیزم عملکرد، مورد تأیید قرار باشند می‌توانند اثربخش باشند.
 

برچسب‌ها:

نظر شما