شناسهٔ خبر: 24213950 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرآنلاین | لینک خبر

استقلال تهران-الهلال عربستان؛ در انتظار هشتمین تقابل آبی‌های آسیا

ورزش > فوتبال ملی - به بهانه تقابل حساس سه‌شنبه شب دو تیم استقلال تهران و الهلال عربستان در مسقط، به هفت تقابل قبلی این دو قدرت فوتبال آسیا پرداخته‌ایم.

صاحب‌خبر -

عرفان حاج‌بابایی: یکی لقب باشگاه قرن آسیا را با خود یدک می کشد و دیگری به دو ستاره اش که نشان از دو قهرمانی در آسیا دارد می نازد. صحبت از الهلال عربستان و استقلال ایران است.

دو رقیب سنتی در فوتبال آسیا که هردو هم آبی پوش هستند.

استقلال و الهلال پس از 4 سال یک بار دیگر به هم رسیده اند.در این 4 سال، استقلال تحولات زیادی را پشت سر گذاشته و حالا مدتی است که با وینفرد شفر به ساحل آرامش رسیده است.

استقلال با شفر تیمی شده که جنگیدن را فرا گرفته است و برای گل زدن تا دقیقه 90 از پا نمی نشیند. الهلال اما طی این سال ها هم در عربستان و هم در آسیا حرف اول را می زده. آخرین افتخار آن ها در آسیا هم به همین فصل پیش باز می گردد که توانستند به عنوان نماینده غرب آسیا پا به فینال این رقابت ها بگذارند.

به بهانه تقابل حساس سه شنبه شب دو تیم در مسقط، به هفت تقابل قبلی این دو قدرت فوتبال آسیا پرداخته ایم. 7 دیداری که سه برد برای الهلال،دو برد برای استقلال و دو تساوی را در بر داشته است.

1)استقلال 0-1 الهلال(1370)
استقلال به عنوان مدافع عنوان قهرماني جام باشگاههاي آسيا در مرحله گروهي سال 1991 و در دوحه برابر الهلال قرار گرفت که اين بازي با برتري يک - صفر الهلال به پايان رسيد. تک گل آبي هاي عربستاني را يوسف الثنايان در نيمه دوم و از روي يک ضربه ايستگاهي به ثمر رساند.

2)استقلال 1-1 الهلال]الهلال در ضربات پنالتی پیروز شد[ (1370)
دو تيم يک بار ديگر در ديدار فينال در دوحه با هم مصاف دادند که اين بار کار به تساوي 1 - 1 رسيد. براي الهلال بازهم يوسف الثنايان از روي يک ضربه ايستگاهي و براي استقلال هم امير هاشمي مقدم گلزني کردند ولي در ضربات پنالتي اين الهلال بود که پيروز ميدان شد تا جام قهرماني را بالاي سر ببرد.


3)استقلال 0-0 الهلال]تیم عربستانی در ضربات پنالتی پیروز شد[ (1375)
سومین دیدار استقلال برابر الهلال در سال 1996 بود. سرمربی آن سال‌های استقلال مرحوم ناصر حجازی بود. دیدار دو تیم که از مرحله‌ نیمه نهایی جام باشگاه‌های استقلال برگزار می‌شد در پایان وقت‌های معمول و اضافه با تساوی بدون گل به پایان رسید. باز هم در ضربات پنالتی آبی‌های عربستان با نتیجه‌ی 5 بر 4 شاگردان حجازی را مغلوب کردند تا استقلال از گردونه‌ مسابقات حذف شود.

4)استقلال 2-1 الهلال (1377)
مرحله يک چهارم نهايي جام باشگاههاي آسيا در سال 1999 به صورت گروهي در ابوظبي برگزار شد. اين بار استقلال موفق شد با گل هاي فرهاد مجيدي در دقیقه 13 و سيروس دين محمدي در دقیقه 40 دربرابر تک گل بشار عبدالله مهاجم کويتي الهلال در دقيقه 47 تيم پيروز ميدان باشد.

5)استقلال 2-3 الهلال (1381)
پنجمین مصاف آسيايي دو تيم در مرحله گروهي ليگ قهرمانان 2003 آسيا در العين امارات به داوري محمد صالح سوبخيدين مالزيايي برگزار شد. استقلال در اين بازي دوبار با گل هاي رسول خطيبي(14) و علي سامره(42) از حريف پيش افتاد اما پاتريک سوفو مهاجم سيه چرده الهلال نه تنها در دقايق 34 و 74 برتري استقلال را بي اثر کرد بلکه در دقيقه 85 گل برتري الهلال را هم زد تا الهلال با کامبکی عالی سه امتیاز این دیدار را مال خود کند.

6)استقلال 2-1 الهلال (1392)
آبی های تهران و ریاض پس از 11 سال یک بار دیگر به هم رسیدند. این بار هم در مرحله گروهی.
بازی رفت در ریاض و به میزبانی سعودی ها برگزار شد و استقلال توانست با کامبکی شیرین انتقام آخرین باخت خود مقابل الهلال را بگیرد. در این مسابقه ابتدا سالم الدوساری در دقیقه 68 تیم میزبان را پیش انداخت اما شاگردان قلعه نویی توانستند با گل های پژمان منتظری-غایب بزرگ استقلال در بازی پیش رو-و آرش برهانی در دقایق 80 و 86 فاتح این دیدار حیثیتی شوند.

7)استقلال 0-1 الهلال (1392)
فروردین 1392 آخرین جدال استقلال و الهلال طی سالیان اخیر بود.جایی که آبی های عربستانی موفق شدند در ورزشگاه آزادی با تک گل نواف العابد استقلال را شکست دهند تا تنها شکست استقلال در دور گروهی آن فصل مقابل الهلال رقم بخورد.

43 43

نظر شما