شناسهٔ خبر: 24197690 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

ادامه عملیات کاوش لاشه هواپیما به صبح سه‌شنبه موکول شد

مدیرکل حوزه استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: لاشه هواپیمای سقوط‌کرده تهران ـ یاسوج پیدا شد. اما ساعاتی بعد این خبر توسط استاندار اصفهان و نماینده تام الاختیار هواپیمایی کشوری تکذیب شد!

صاحب‌خبر -
  هواپیمای ای تی آر آسمان
 
به گزارش پارسینه، مدیرکل حوزه استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: لاشه هواپیمای سقوط‌کرده تهران ـ یاسوج پیدا شد.

مجتبی مرادی اظهار کرد: دقایقی پیش لاشه هواپیمای سقوط‌کرده تهران ـ یاسوج پیدا شد. وی بیان کرد: لاشه این هواپیما در محدوده نوقل و دنگزلو پیدا شده است.
 
در ادامه معاون عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: با روشن شدن هوا عملیات جست و جو با همکاری ۵۰ اکیپ امدادی، کوهنوردی و امداد و نجات در منطقه آغاز شده است.

عزیز فیلی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط خاص برف و کولاک و سرمای شدید روند عملیات به‌کندی صورت می‌گیرد افزود: این اکیپ‌ها با استفاده از تجربیات افراد بومی منطقه عملیات جست و جو را بدون وقفه ادامه خواهند داد.

فیلی بیان کرد: بالگرد‌ها از نهادهای مختلف از جمعیت هلال احمر، هوا نیرو و اورژانس کشور در حال اعزام به منطقه هستند. وی اضافه کرد: ۶ دستگاه پهپاد نیز برای جستجوی بیشتر در حال گشت زنی در منطقه هستند.

معاون عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: هماهنگی لازم با شورای مدیریت بحران اصفهان انجام شده و تعامل خوبی بین دو استان اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد برای جست و جو وجود دارد.

وی اضافه کرد: با برنامه ریزی‌های انجام شده بالگرد‌های بیشتری در حال اعزام به منطقه پادنا هستند. فیلی گفت: پیش بینی می‌شود تا ظهر امروز خبر‌هایی از سوی اکیپ‌های اعزامی اعلام شود.
 
اظهاراتی درباره قطعات هواپیمای تهران - یاسوج

به گزارش ایسنا، احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، گفت: مختصات منطقه احتمالی سقوط هواپیمای تهران - یاسوج شرایط ویژه‌ای دارد، بر اساس اطلاعات هواپیمایی این منطقه به طول ۹۰ کیلومتر، عرض ۱۵ کیلومتر و ارتفاع ۴۴۰۰ متری باید مورد جستجو قرار بگیرد. بنابراین عملیات جستجو در این منطقه به دلیل توپوگرافی ویژه شرایط دشواری دارد.

وی ادامه داد: امروز با کمک همه عوامل امدادی و با وجود دشواری در منطقه احتمالی وقوع حادثه به همراه وزیر با بالگرد از منطقه مورد نظر بازدید کردیم اما اثری از هواپیمای سانحه دیده یافت نشد.

استاندار افزود: با وجود شرایط جوی خاص در منطقه‌ای که حدس و گمان می‌رفت احتمال بیشتری برای سقوط هواپیما باشد مراجعه کردیم اما نتوانستیم اثری یافت کنیم. ادامه عملیات جستجو فردا و با روشن شدن هوا ادامه می‌یابد. تیمی را در منطقه سی سخت و در ضلع جنوبی دنا به سمت کهگیلویه و بویراحمد مستقر کردیم تا علاوه بر جستجوی بالگرد نیروهای امدادی، به صورت زمینی عملیات جستجو را در آن منطقه ادامه دهند.

دهقان معاون سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: تیم‌های امداد و نجات در محل حضور دارند. با وجود تلاش هلیکوپترها، پهبادها و نیروهای تخصصی زمینی برای جستجوی هواپیمای سانحه دیده، هنوز نتوانستیم اثری از لاشه را پیدا کنیم. باید عکس‌های گرفته شده توسط پهبادها بررسی بیشتری شود. زیرا با توجه به شرایط بد جوی عکس‌ها وضوح کامل را ندارند و باید به صورت تخصصی بررسی بیشتر شوند. نیروهای متخصص در تلاشند ۵۰۰ عکس به دست آمده را آنالیز کنند.

وی ادامه داد: بخش‌های مختلف در کارند و در تلاشند تا سریع‌تر محل سانحه را به دست بیاورند اما قبول کنید که موقعیت منطقه و شرایط جوی اجازه این امر را نداده است. در مساحت وسیعی از کوه دنا و در جبهه شمالی جستجو انجام شده و در جبهه جنوبی نیز به صورت تخصصی ادامه پیدا می‌کند. اما به دلیل وجود مه و توربوبالانس امکان جستجوی دقیق‌تر وجود ندارد اما در مسیرهایی که احتمال می‌رفت پرواز انجام شده است و اولویت جستجو با این نقاط بوده است تا آنجا که شرایط آب و هوایی اجازه داده، جستجو انجام شده است.

دهقان تاکید کرد: کمبود امکانات وجود ندارد و بیشتر شرایط جوی است که اجازه ادامه کار را نمی‌دهد. جستجوی بیشتر در منطقه ضلع جنوبی دنا پیگیری می‌شود و مسئولان هواپیمایی در حال تصمیم گیری هستند که آیا منطقه جستجوی بالگردها را گسترش دهند یا در همان مناطق قبلی به جستجوی بیشتر بپردازند.

 قطعاتی از هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شد

فرماندار سمیرم در میان مردم تجمع‌کننده در مقابل بخشداری دناکوه گفت:طبق اخبار موثقی که از سوی همکاران هواپیمایی آسمان دریافت شده قطعاتی از هواپیما در ارتفاعات ۳۶۰۰ متری مشاهده شده است اما از آنجا که امکان هلی‌برد در شرایط جوی بد کنونی وجود ندارد از فردا صبح به صورت دقیق در منطقه مورد جست‌وجو ادامه پیدا می‌کند.

قبول داریم که صبح امروز تا زمان سوخت‌گیری هلی‌کوپترها و حرکت آنها وقفه‌ای اتفاق افتاد و در این مدت زمان کوتاه و مناسب برای جست‌وجوی هواپیمای سانحه دیده از دست رفت اما بنده به عنوان مسئول باید پاسخگوی شما مردم و نمایندگان باشم و وظیفه من پاسخگویی به شماست.

امروز ارتباط بین نیروهای زمینی و هلی‌کوپترها به دلیل کمبود بی‌سیم نامناسب بود که پیش‌بینی شده است امشب تعداد بیشتری بی‌سیم به منطقه برسد تا کار عملیات جست‌وجو با هماهنگی بیشتری بین نیروهای زمینی و هوایی پیش برود. ۱۲ تیم امدادی امروز بی‌سیم داشتند و تعدادی نیز بدون بی‌سیم در ارتفاعات به جست‌وجو پرداختند.

هشت پهباد از سوی سپاه و حصا (هواپیمایی کشوری) در تمام مناطق احتمالی سقوط هواپیما به پرواز درآمدند و بیش از ۱۵۰۰ قطعه عکس از مناطق جست‌وجو شده گرفتند که عکس‌ها اسکن شده و ما همه عکس‌ها را به صورت دقیق بررسی می‌کنیم تا اگر کوچکترین ذره‌ای مشاهده شد به جست‌وجوی دقیق‌تر در ناحیه مورد نظر بپردازیم.

باد شدیدی در ارتفاعات در حال وزیدن است به همین دلیل هلی‌کوپترها نمی‌توانند در منطقه احتمالی قطعات مشاهده شده هواپیمای سانحه دیده فرود بیایند بنابراین نیروها فردا صبح به آن منطقه اعزام می‌شوند.

آخوندی: در ابهام کامل هستیم
 
در همین حال، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی پیش از ظهر امروز در حاشیه حضور در مناطق احتمالی سقوط هواپیما و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برای فرودگاه یاسوج ۳۰ میلیارد تومان هزینه شده و کاملاً آماده است.

وی افزود: سرمایه‌گذاری خوبی در این فرودگاه صورت گرفته و این فرودگاه یکی از فرودگاه‌های خوب کشور است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به شرایط خوب فرودگاه یاسوج تصریح کرد: در مسیر بازدیدی را داشتیم و همه مسیرها را نگاه کردیم و تا این لحظه وضعیت سقوط هواپیمای تهران - یاسوج در ابهام کامل است؛ منتظر گزارش ستاد بررسی سوانح هستیم. 
 
شناسایی محدوده سقوط هواپیما
 
در ادامه مدیرکل دفتر نظارت برعملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی از شناسایی محدوده سقوط هواپیمای پرواز ۳۷۰۴ خبر داد. 
 
مدیرکل دفتر نظارت برعملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی  گفت: درعین حال تا پیدا نشدن لاشه هواپیما نمی توان نقطه دقیق هواپیما را اعلام کرد.

شرفی افزود: از ساعت ۵ صبح امروز اعزام گروههای امدادی شامل ۱۰۵نیرو به محل سقوط که در ارتفاعات ۳هزارو ۷۸۰متری دنا و در شمال منطقه ای بنام نغول آغاز شده است. 

مدیرکل دفتر نظارت برعملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی ادامه داد: در صورت مساعد بودن شرایط جوی عملیات امداد هوایی صورت می گیرد که با توجه به اوضاع جوی این کار دور از انتظار است.

شرفی گفت: از دیشب هم گروههای تجسس با ۵ پهپاد در ضلع جنوبی محل حادثه مستقر شدند که به محض روشن شدن هوا فعالیت و جستجو برای یافتن لاشه هواپیما آغاز می کنند.
 
وزير راه و شهرسازي در راه ياسوج
 
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی که به دستور رئیس جمهور مسئول بررسی و پیگیری سقوط صبح دیروز هواپیمای ای.تی.آر۷۲ شرکت هواپیمایی آسمان در مسیر تهران به یاسوج شده به منظور بررسی اقدامات انجام شده در راه یاسوج است.

۳ روز عزاي عمومي در استان کهگيلويه و بوير احمد

از امروز تا چهارشنبه در کهگیلویه و بویراحمد عزای عمومی اعلام شد.

در پی جان باختن تعدادی از هموطنان در حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج در ارتفاعات دنا، علی محمد احمدی استاندار و آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی نماینده ولی فقیه در استان، از امروز تا چهارشنبه دوم اسفند ماه را در استان عزای عمومی اعلام کردند.
 
بالگردها و کوهنوردان امدادي عازم کوه هاي دنا

فرماندار سمیرم سه نقطه را مکان احتمالی سقوط هواپیما اعلام کرد و گفت: در دومین روز از حادثه سقوط هواپیمای ای آر تی از بامداد امروز عملیات جستجوی لاشه ی هواپیما با حضور  ۲۶ گروه کوهنوردی در قالب ۷۰ نفر ، گروه پهبادی و سه بالگرد در حوالی منطقه آغاز شد.

محمدحسین نصرتی افزود: با مساعد شدن هوا عملیات جستجوی لاشه هواپیما با کمک نیروهای امدادی آغاز می شود.
 
لکه سیاه ارتفاعات دنا ربطی به لاشه هواپیما نداشت

استاندار اصفهان: در یکی از پروازهای جستجویی لکه سیاهی را در  برف‌های ارتفاعات دنا مشاهده و تصور کرده بوند که شاید این لکه یکی از بخش‌های هواپیما باشد، اما بعد از اینکه از نزدیک با دوربین و با دقت آن قسمت را مشاهده کردیم متوجه شدیم که چنین چیزی نیست. 
 

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر:
 
بر اساس گزارش‌ها از فردا در منطقه سقوط هواپیما بارندگی رخ خواهد داد. با وجود وضعیت نامناسب جوی و وسعت منطقه عملیات جستجو  زمینی ادامه خواهد یافت.

همکاری ایران با فرانسه و روسیه برای دریافت تصاویر واضح‌تر

مرتضی دهقان معاون سازمان هواپیمایی کشوری گفت: عکس‌های هوایی و پهبادها نیاز به وضوح بیشتر دارد تمام تلاش این است دوستان تصاویر را آنالیز کنند تا اگر می‌تواند قطعه‌ای از هواپیما باشد آن را بررسی کنیم.

وی افزود: بحث امداد و نجات بین‌المللی است از برخی کشورها خواستیم امکاناتی را که داشتند در اختیار ما بگذارند. تصاویر ماهواره‌ای را هم گرفتیم. ماهواره‌ها باید مختص این کار باشند تصاویری داریم که تیم‌های تخصصی روی آن کار می‌کنند تا الان نتایج خاصی از این تصاویر استخراج نشده چون وضوح خوبی نداشته است.

معاون سازمان هواپیمایی کشوری یادآور شد: در همین رابطه همکاری ایران و فرانسه و روسیه شکل گرفته است اطلاعات را آنالیز می‌کنیم هنوز نمی‌توان از تصاویر مشخص کرد که قطعاتی از هواپیما در محل هست یا خیر.

دهقان درباره حواشی مربوط به عمل نکردن ای ال تی و اینکه آیا شرکت مربوطه گزارشی دریافت کرده است یا خیر، گفت: سیگنال را ماهواره دریافت می‌کند و مرکز کنترل کشور سیگنال‌هایی که منتشر می‌شود را از طریق ماهواره مربوطه دریافت می‌کند. تا امروز در این رابطه سیگنالی از این هواپیما دریافت نشده که دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد.

 وی گفت: با مطالعاتی که انجام شده در حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد سوانح ای ال تی‌ها عمل کرده گاهی نحوه سانحه و شدت آن و محل حادثه در این رابطه موثر است. با استخراج اطلاعات جعبه سیاه می‌توان به این سوالات جواب داد. هواپیمای مربوطه گواهی سلامت و ای ال تی داشته اما سوال است چرا سیگنال دریافت نشده که ما هم دنبال پاسخ به این سوال هستیم.

توقف عملیات جستجو برای یافتن لاشه هواپیما

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از توقف عملیات جستجو برای یافتن لاشه هواپیما خبر داد.

مجتبی خالدی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا از توقف عملیات جستجو خبر داد و گفت: به دلیل غروب آفتاب و وزش باد شدید عملیات جستجو و پرواز بالگردهای امداد متوقف شده است.

او ادامه داد: فردا صبح با روشن شدن هوا عملیات جستجو ادامه می‌یابد.


ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

سخنگوی ارتش گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران با همکاری کشور روسیه محل تقریبی سقوط هواپیمای ATR شرکت هواپیمایی آسمان را در اختیار ستاد بحران کشور گذاشت.

سرتیپ دوم تقی خانی ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: با تلاش دفتر وابسته نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه و با همکاری مقامات دفاعی این کشور و نیز وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سازمان هواپیمایی کشوری؛ از طریق انجام یک کار اطلاعاتی و فنی دقیق، ضمن مشخص کردن طول و عرض جغرافیایی تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR، نقشه و عکس های هوایی مربوط به این محل در اختیار سازمان هواپیمایی و ستاد بحران کشور قرار گرفت.

وی افزود: به دستور فرمانده کل ارتش در حال حاضر جانشین نیروی زمینی و فرمانده هوانیروز ارتش با دو فروند بالگرد و چند تیم نیروی مخصوص و اساتید کمیته تکاور شیراز در منطقه حضور دارند تا همکاری های لازم را با ستاد بحران انجام دهند.
 
 ۳۰ پهباد و ۷ بالگرد آماده اعزام برای جستجوی هواپیما
 
  مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان گفت: با بدست آمدن مختصات جدید امروز ۳۰ پهباد و ۷ بالگرد آماده اعزام است.

 منصور شیشه فروش با اشاره به آزغاز جست و جوها در روز سوم عملیات پیدا کردن لاشه هواپیمای تهران - یاسوج در پادنا، اظهار داشت: این عملیات از ساعت پنج و نیم صبح آغاز شده است.

وی ادامه داد: امروز جست و جو با کنار هم قرار دادن عکس هایی که از پهبادها به دست آمده است پیگیری خواهد شد چراکه این عکس ها توانسته مختصات جدیدی را در اختیار نیروهای عملیاتی زمینی و هوایی قرار دهد.

مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان منطقه مورد تجسس امروز را روستاهای نقل و دنگزلو عنوان کرد و گفت: هفت تیم متخصص کوهنورد و ۲۰ تیم از سوی هلال احمر و سپاه در یک محور حرکت کرده اند.

وی افزود: با بدست آمدن مختصات جدید امروز ۳۰ پهباد و ۷ بالگرد آماده اعزام است.

  اعزام چهار بالگرد برای انتقال اجساد قربانیان هواپیما
معاون سازمان امداد و نجات هلال احمر از اعزام چهار بالگرد برای انتقال اجساد هواپیمای تهران - یاسوج خبر داد.

سلیمی اظهار داشت: از دیشب از دو جبهه جنوبی و شمالی وارد عملیات جدید جست و جو شویم و بالگردها کمک کردند که به لاشه هواپیما برسیم.

وی با بیان اینکه لاشه در منطقه برف گیر نقول پیدا شده است، بیان داشت: چهار فروند بالگرد که در محل وجود داشتند و کار ارزیابی را در این روزها انجام می دادند برای انتقال اجساد قربانیان استفاده می کنیم.

نظر شما