شناسهٔ خبر: 24197362 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

معاون سلامت دامپزشکی قزوین:

مصرف گوشت مرغ مبتلابه بیماری عضله سبزخطری برای مصرف‌کنندگان ندارد

قزوین- معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان قزوین گفت: مصرف گوشت مرغ مبتلا به بیماری عضله سبز خطری برای مصرف‌کنندگان ندارد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی دامپزشکی قزوین، مهدی مهرزاده در این باره اظهار کرد: مشاهده رنگ سبز و یا بعضاً زرد عضلات در بخش های عمقی عضله سینه عمدتا بدلایل فیزیولوژیک اتفاق می افتد که اصطلاحاً  به بیماری عضله سبز معروف است.

وی گفت: این عارضه بیشتر در طیور با وزن زیاد و تحرک بالا اتفاق افتاده و علل عفونی ندارد. از این رو خطری را برای مصرف کنندگان در پی ندارد. وی در تشریح این بیماری گفت : در مواردی که طیور دارای وزن زیادی باشند و یا بدلیل تحرک زیاد در مزرعه پرورش، خون رسانی به عضلات عمقی و یا بخشی از عضله قطع شده و یا کاهش یابد، سبب کاهش اکسیژن رسانی، ایسکمی عضله، تغییر رنگ و درنهایت ایجاد نکروز بافتی می شود.

مهرزاده افزود: با توجه به اینکه  طیور مبتلا از سلامت ظاهری برخوردارند، همچنین بدلیل اینکه ضایعات در عمق عضله بوجود آمده و در معاینه ظاهری توسط مسئولین فنی کشتارگاه قابل رؤیت نیستند، در زمانیکه توسط مشتری قطعه بندی شده و مورد مصرف قرار می­گیرند مشاهده می شود.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان قزوین در خصوص نحوه برخورد با این قبیل ضایعات گفت : با توجه به موارد مطروحه، با حذف قسمت تغییر رنگ داده، مابقی لاشه قابل استفاده بوده و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

مهرزاده گفت: با توجه به اینکه این عارضه در مرغهای دارای وزن بیشتر اتفاق می افتد، توصیه می شود نسبت به خرید مرغهای با وزن کمتر اقدام شود. همچنین با توجه به اینکه در زمان قطعه بندی در کشتارگاه ها و مراکز بسته بندی، این عارضه مشاهده شده و اصلاح می شود، مصرف کنندگان می توانند از مرغ های قطعه بندی که دارای تاریخ تولید و انقضاء هستند استفاده کنند.

نظر شما