شناسهٔ خبر: 24191613 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرآنلاین | لینک خبر

حاتمی‌کیا: کسانی باید داور جشنواره فجر شوند که به آرمان‌های انقلاب التزام دارند

فرهنگ > سینما - ابراهیم حاتمی‌کیا، در مراسمی که توسط خانواده‌های شهدا برای تجلیل از او برگزار شده بود، تاکید کرد کسانی باید داور جشنواره فیلم فجر ‌شوند که التزام‌شان را به آرمان‌های انقلاب بگویند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در مراسمی با عنوان «حنجره سرخ» که امشب (یک شنبه 29 بهمن) در پردیس ملت با حضور خانواده شهدای دفاع مقدس، هسته‌ای و مدافع حرم برگزار شد، ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان فیلم «به‌وقت شام» مورد تجلیل قرار گرفت.

در بخش‌هایی از این مراسم، تعدادی از خانواده‌های شهدا صحبت‌های کوتاهی کردند و پیام تصویری سردار قاسم سلیمانی هم پخش شد.

حاتمی‌کیا؛ سردار سینمای ایران

در آغاز، همسر شهید اسکندری (از مدافعان حرم) روی صحنه آمد و با خواندن متنی، از جانبازی و رشادت‌های شهیدان گفت. او در ادامه از ابراهیم حاتمی‌کیا به عنوان سردار سینمای ایران یاد کرد و خطاب به او گفت: «اگر گفتن از همسر بی‌سر من وابستگی است، آری شما وابسته‌اید. عمار سینمای ایران شما چه زیبا ندای مظلومیت و سرهای بی‌تن را سر دادید و کسی چه می‌داند داغ دلتنگی و غربت ما را؟»

همسر شهید مدق (از شهدای دفاع مقدس)، دیگر سخنران این مراسم بود که پشت تریبون آمد و پس از اشاره به دلتنگی‌های فرزندان شهید برای پدران‌شان، خطاب به کارگردان «به‌وقت شام» تاکید کرد: «با وجود همه ناملایمات و تنهایی‌ها، آن چیزی که ما را استوار نگه می‌دارد، وجود برادرانی مانند برادر ابراهیم حاتمی‌کیاست. برای همین به خون شهدا قسم می‌خوریم ما شما را تنها نمی‌گذاریم و می‌خواهیم با استواری به راهتان ادامه بدهید.»

در ادامه، فرزند شهید رودکی روی صحنه آمد و در سخنانی احساسی بیان کرد: «سلام بر عمو ابراهیم. بر مجاهد خستگی ناپذیر. می‌دانیم در طی این سالها فیلمسازی درباره دفاع مقدس، کمتر از مجاهدت در جبهه‌های جنگ نبوده است. عمو ابراهیم سیمرغ تویی که بر شانه این سینما نشسته‌ای.»چ

نادرطالب‌زاده، فیلمساز و پژوهشگر هم با حضور روی صحنه درباره فیلم «به‌وقت شام» گفت: «کار حاتمی‌کیا جدا از پختگی فنی، برای من بسیار جذاب است. این جذابیت از این بابت است که دریچه جدیدی برای گفتمان با دشمنان انقلاب به ویژه غربی‌ها است و برای محافل دانشگاهی به ویژه در ایالات متحده اثری مناسب محسوب می‌شود تا اساتید مهم در حوزه‌های مختلف درباره آن صحبت کنند.»

او با تشکر از کسانی که از ساخت فیلم تازه حاتمی‌کیا حمایت کردند، افزود: «البته افرادی هم بودند که گوشت تلخ هستند و ما با آن‌ها از اول انقلاب آشنایی داریم که وقتی با کاری خوب مواجه می‌شوند، واکنش تند و عصبی نشان می‌دهند.»

سردار سلیمانی: «به وقت شام» من را بارها به گریه انداخت

در بخش دیگری از این مراسم، کلیپی تصویری از سردار قاسم سلیمانی پخش شد. او در این کلیپ با اشاره به این‌که «به وقت شام»، فیلم بسیار ارزشمندی است، تاکید کرد: «مردم وقتی این فیلم را ببینند، خطری که اسلام و اسلامیت را تهدید می‌کرد، بیشتر درک می‌کنند. این اثر در بخشی از ابعاد، صددرصد به واقعیت نزدیک و در واقع یک مستند واقعی است.»

سردار سلیمانی با اشاره به جنایت‌های گروه های تکفیری و آوارگی و مظلومیت ملت‌های عراق و سوریه، افزود: «به‌رغم اینکه این صحنه‌ها را بارها دیده بودم اما این فیلم مرا به گریه انداخت در حالی که صحنه‌های بسیار سخت‌تر از این دو کشور (عراق و سوریه)، اکنون در افغانستان در حال انجام است.»

او در پایان این کلیپ تصویری گفت: «من از طرف همه مجاهدین، شهدا و رزمندگان مظلوم مدافع حرم از آقای حاتمی‌کیا و کسانی که او را در این مسیر کمک کردند، تشکر می‌کنم.»

حاتمی‌کیا: نمی‌دانم نان چه کسانی را از سر سفره‌شان برداشته‌ام

در ادامه این مراسم، ابراهیم حاتمی‌کیا روی صحنه آمد و با اشاره به حاشیه‌هایی که پس از صحبت‌های او در اختتامیه سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر به وجود آمده است، گفت: «در حالی که در آن مراسم من تنها سه دقیقه صحبت کردم، این روزها می‌بینم که در رسانه‌ها چه طوفانی به پا شده است. وقتی بالای صحنه اختتامیه جشنواره فجر، آن حرف‌ها را می‌زدم،۲۰ ثانیه قبلش تصوری نداشتم که آنها را بگویم.»

کارگردان فیلم «بادیگارد» ادامه داد: «حالا چه اتفاقی پیش آمده که یکی می‌خواهد من‌ را به چپ و راست وصل کند یا این‌که دست به افشاگری بزند. نمی‌دانم نان چه کسانی را از سر سفره‌شان برداشته‌ام که این طور خشمگین شده‌اند.»

 او در ادامه تاکید کرد: «واقعا معتقدم کسانی باید داور جشنواره فیلم فجر ‌شوند که التزام‌شان را به آرمان‌های انقلاب بگویند؛ در این زمینه تعارف نداریم. مثل شرکت در انتخابات است و وقتی زمان انتخابات می‌شود می‌پرسند شما به انقلاب و رهبری التزام دارید یا نه.»

حاتمی‌کیا با اشاره به این‌که انرژی‌اش را از خانواده شهدا می‌گیرد، افزود: «دیروز که به مشهد رفته بودم، زینبیون، فاطمیون و حیدریون هم بودند. همان‌جا گفتم که در «به وقت شام» خیلی به حضور این نیروها پرداخته نشده است اما در این زمینه حرف‌های ناگفته زیادی دارم. خیلی تلاش کردم که فیلم «به وقت شام» طوری باشد تا گزک دست غریبه‌ها ندهد؛ این هم از غربت ماست که باید یک چیزهایی را نگفت و الان وقت آن نیست.»

کارگردان فیلم «چ» ادامه داد: «من با همکاران خودم هیچ حرف و بحثی ندارم، چرا که اصرار دارم نگاهم فارغ از نگاه‌های صنفی باشد چون مساله بزرگتر از این حرف‌هاست که بخواهم گرفتار مسائل صنفی شوم. اینجا (سینما) مسیر گذر و یک وسیله است و هر کس بماند عاقبت‌بخیری ندارد؛ جز شهرت و کف و دست و هورا. بعد هم فراموشت می‌کنند اما خدا کند آن سوی آب دست‌مان را بگیرند و سرمان بالا باشد.»

او با بیان این‌که هنوز خود را در حال مشق کردن سینما می‌داند، گفت: «فیلم «به‌وقت شام» ذره‌ای است از آن‌چه در منطقه شام، سوریه و عراق گذشته است و آن را اثری عجیب و غریب نمی‌دانم.»

در پایان این مراسم، لوح تقدیر و هدایایی به نشان تقدیر و تشکر از ابراهیم حاتمی‌کیا به این فیلمساز اهدا شد و پس از آن «به وقت شام» برای حاضران به نمایش درآمد.

5757

نظر شما