شناسهٔ خبر: 24129026 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

امروز؛

ولایتی با رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا دیدار کرد

مشاور مقام معظم رهبری با رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا و تعدادی از نمایندگان کشورهای اروپایی دیدار کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، علی اکبر ولایتی روز چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه با دیوید مک آلستر رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا دیدار و در خصوص مسایل مهم منطقه ای و بین المللی به تبادل نظر پرداخت.

مشاور مقام معظم رهبری در ابتدای این دیدار به رئیس و نمایندگان کشورهای اروپایی حاضر در این دیدار خیر مقدم گفت:  سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب اسیا و شمال آفریقا و به تعبیر شما خاورمیانه همکاری متقابل با تمامی کشورهای منطقه به منظور ایجاد ثبات، امنیت و صلح پایدار بوده و مخالفت با هر گونه دخالت  خارجی هستیم.

وی در ادامه با تقسیم بندی از همسایگان ایران خاطر نشان کرد: همواره روابط جمهوری اسلامی ایران بر پایه تعامل و همکاری و برقراری ارتباطات نزدیک و صمیمانه بوده و با همه کشورهای همسایه و منطقه که بخش عمده ای از آنان به غیر از روسیه و ارمنستان را نیز کشورهای اسلامی تشکیل می دهند برای ایجاد ثبات همکاری داشته و داریم و روابط مسالمت آمیز و رفت و آمدهای بسیاری میان کشورهای منطقه و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. 

وی در پاسخ به سیوالی به تحولات اخیر در عراق ، سوریه و لبنان اشاره و گفت : تحولات اخیر در منطقه بسیار مهم است و حضور ایران در این عراق و سوریه صرفا با دعوت دولت های قانونی این کشورها صورت پذیرفته و بی تردید اگر مقاومت و ایستادگی ایران در کنار ملت مظلوم منطقه نبود باید امروز شاهد حضور داعش و تروریسم که مخاطرات فراوانی را برای جهان به دنبال داشتند و نمونه هایی از این نایات را در کشورهای مختلف و از جمله اروپایی را ملاحطه کرده بودیم می بودیم و برای حفظ مقاومت و با دعوت دولت های قانونی برای مقابله با داعش حضور یافتیم و به این دعوت پاسخ دادیم.

وی تصریح کرد: اگر جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت ایستادگی نمی کرد قطعا بغداد و دمشق در اختیار داعش قرار می گرفت و در حمایت از این دولت های قانونی تلاش کردیم و خوشحالیم که وضعیت عراق به مراتب بسیار بهتر شده و اکنون اوضاع آرام و دیگر فعالیتی هم علیرغم خواست برخی از توطیه گران در جهت تجزیه وجود ندارد. 

وی همچنین به نقش اروپا در حل مسایل و مناقشات بین المللی و منطقه ای اشاره و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تجربیات ارزنده ای در اختیار دارد و کشورهای اروپایی می بایست سیاست های مستقل تری را در منطقه داشته باشند.

در ادامه این دیدار در خصوص موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

نظر شما