شناسهٔ خبر: 24128640 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: نسیم | لینک خبر

بروجردی: خروج از برجام به ضرر آمریکا است؛ اسرائیل به دنبال جنگ نیابتی در منطقه است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می‌گوید رفتار عربستان و متحدانش با قطر نمونه رویکرد حکام ریاض به مسائل منطقه‌ای و همسایگان است.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت و گویی را با شبکه تلویزیونی المنار لبنان انجام داد. بروجردی در این گفت و گو با اشاره به زمینه های شکل گیری خیزش ملت ایران گفت: انقلاب اسلامی که با هدایت های الهی و بنیان گذاری حضرت امام خمینی متولد شد از آغاز با توجه به اینکه یک انقلاب اساسی، فکری و اسلامی بود یک تغییر بنیادین در کشور ایجاد کرد.

60 هزار مستشار آمریکایی قبل از پیروزی انقلاب بر همه مقدرات کشور ما حاکم بودند، رژیم صهیونیستی سفارت داشت و عملا ما به ظاهر مستقل بودیم ولی تحت حاکمیت مستشاران آمریکایی قرار داشتیم که هر آنچه را که در کشور می خواستند انجام بدهند رژیم شاه برای آنها انجام می داد. بنابراین خیلی طبیعی بود این انقلابی که معادله را تغییر و آمریکا را شکست داد مواجه با توطئه های متعدد آمریکا شود؛ از کودتایی که در آغاز انقلاب در چندین نوبت طراحی شد که معروف ترین آنها کودتای نوژه بود و جنگی که 8 سال بر ما تحمیل کردند تا تحریم های متعدد اقتصادی، سیاسی و بین المللی و طبیعتا در این بین هم پیمانان آمریکا نیز با آنها همیاری می کردند.

وی در ادامه افزود: در داخل هم تحریک های آمریکا خیلی نقش داشت؛ ما در دهه اول انقلاب در خیلی از نقاط کشورمان دچار بحران های جدی بودیم. از کردستان گرفته تا ترکمن صحرا؛ خیلی از مناطق را آمریکایی ها با توجه به اینکه عوامل متعدد داشتند تحریک می کردند و سرمایه گذاری می کردند تا انقلاب پا نگیرد و امنیت پایدار در این کشور ایجاد نشود. منتهی یک درس مهمی را حضرت امام از روز اول به همه دادند و آن وحدت کلمه بود. اتحاد ملت ما در زیر سایه ولایت فقیه محور اساسی هم پیروزی انقلاب بود و هم تداوم انقلاب اسلامی و موفقیت آن در طول 40 سال گذشته.

بنابراین با توجه به این محوریت ما عملا در داخل با رهنمود های ولی فقیه سعی کردیم که آن انسجام به وجود بیاید و توطئه های تحریک آمیز از خارج خنثی شود و همیشه هم حملات خارجی چه جنگ و چه حملات سیاسی موجب اتحاد ما شده است و ما واقعا نگران چالش های تحمیل شده از خارج نیستیم. من فکر می کنم که دشمن سعی می کند از نقاط ضعف در جامعه ما استفاده و یا در واقع سوءاستفاده کند. ما در زنجیره طولانی از اقتدار ملی مان که توانمندی نظامی، توانمندی راهبردی، توانمندی منطقه ای و جهانی در آن هست، در بخش اقتصادی آن یک حلقه ضعیفی داریم که آن هم متاثر از عوامل مختلف است.

ما عملا به جرأت می توانیم بگوییم که بعد از جنگ نظامی که در تحمیل آن به ملت ما، آمریکا نقش اساسی داشت در حال حاضر مواجه با یک جنگ اقتصادی هستیم. آمریکایی ها از تمام توانمندی های خودشان برای اینکه اقتصاد ایران شکوفا نشود و شکل نگیرد استفاده می کنند، ولی ملاحظه کردید که در بحث هسته ای چگونه با هوشمندی نظام توانست هم قطعنامه های شورای امنیت را کان لم یکن کند و هم به مقابله برخیزد و امروز نیز وضعیت کاملا متفاوت هست.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم هم به مجرد اینکه احساس کردند که مورد سوءاستفاده دارند قرار می گیرند و از خارج پیام هایی می آید که به سرعت صف خودشان را از عناصری که سرسپرده خارج بودند جدا کردند و به همین دلیل هم ملاحظه کردید در عرض یک هفته ما با حمایت خود مردم راهپیمایی های متعدد خودجوش در استان های مختلف داشتیم که در آن از نظام اعلام حمایت کردند و واقعیت این هست که آمریکایی ها هر اندازه هم طراحی کنند نمی توانند این وحدت و انسجام را از بین ببرند و نمی توانند آن سوءاستفاده مورد نظر خودشان را از برخی از مشکلات داخلی مانند مشکلات اقتصادی ببرند.

البته یک نکته ویژه ای که در عصبانیت مردم وجود داشت این بود که میلیون ها نفر در مؤسسات مالی سپرده گذاری کرده بودند و این مؤسسات دچار مشکل ورشکستی شدند و مردم نگران پولشان بودند و ما به آن ها حق میدهیم و این حق مردم بود که اعتراض کنند و دولت هم خیلی سریع با تدابیری در حال حل نهایی این مشکل است. در واقع دشمن اعم از آمریکا و خارج نشین ها فکر می کردند یک اتفاق خاصی در داخل ایران افتاده است؛ یک اشتباه محاسبه عجیبی در آمریکا و دشمنان ما وجود دارد که بعد از حدود 40 سال هنوز یک درک دقیقی از انقلاب اسلامی و استحکام این نظام ندارند.

به گفته وی، وقتی که میلیون ها نفر در داخل کشور در مؤسسات متعدد مالی سرمایه خود را قرار می دهند، بسیاری از آنها قشر ضعیف جامعه هستند که هدفشان این بود که با یک سود قابل توجهی بتوانند امرار معاش خودشان را انجام دهند. خوب مؤسسات دچار مشکل می شوند و این اعتراض مردم که جلوی مجلس تجمع می کردند، جلوی بانک مرکزی و یا قوه قضائیه تجمع می کردند، بالاخره یک اعتراض بسیار به حقی بود و من به عنوان نماینده مردم به ملت مان این حق را می دهم که این اعتراض را مردم داشته باشند. چه کسی باید پاسخگو باشد؟ چه کسی باید شنوای این فریادها باشد؟ طبیعی است که مسؤلیت با دولت و بانک مرکزی است، بنابراین آن چیزی که آقای رئیس جمهوری هم اشاره کردند این بود که وقتی که یک معضلی با نام معضل مالی در کشور ایجاد می شود مسولین ذی ربط نمی توانند شانه خالی کنند، باید مسؤلیت پذیر باشند و به مردم پاسخ عملی بدهند و مشکل آنها را حل کنند.

ما اصولا اقتصادمان با یک چالش دائم مواجه است؛ مثلا در حال حاضر خیلی از کشورهای اروپایی ورود پیدا کرده و با ایران همکاری می کنند؛ شرکت های اروپایی، شرکت های چینی، شرکت های روس دارند کار می کنند، اما آمریکایی ها به بهانه های مختلف آنها را تحریم کرده و فشار وارد می کنند و در واقع در یک کار مستمر خلل ایجاد می کنند.

منتهی می دانید که دشمن در هر زمانی از یک مسئله استفاده می کند. مثلا 8 سال قبل که دیگر بحث مؤسسات مالی مطرح نبود؛ بحث انتخابات بود؛ یک اشتباهی را یکی از کاندیدا ها انجام داد و عنوان کرد که تقلب شده است و این شد بهانه ای برای آغاز نا آرامی ها و به سرعت آمریکایی ها و هم پیمانان آن ها، موج سواری و سوءاستفاده کردند. اینکه بگوییم در آینده اتفاقی مشابه با آن رخ دهد، نه، ممکن است ما در آینده چالش های مشابهی را داشته باشیم اما آن چیزی که بسیار مهم هست این است که ما طراحی دشمن را برای ایجاد ناآرامی در داخل کشور رصد کنیم.

من مثال دیگری را خدمتتان مطرح کنم؛ در طول چندین ماه گذشته ما ده ها گروه تروریستی اعزامی اعم از داعش و یا گروه های دیگری که توسط آمریکایی ها پشتیبانی می شدند و از برخی از کشورهای منطقه حمایت مالی - تسلیحاتی می شدند و آموزش می دیدند را داشتیم که به داخل ایران برای ایجاد نا آرامی ها اعزام می شدند که البته اکثریت قریب به اتفاق آن ها دستگیر شدند و حالا یک موردی هم مثل حمله ای که به مجلس کردند استثنایی بر قاعده بود. بنابراین به عنوان یک تصمیم اتخاذ شده توسط آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی، آن ها از هر زمان، مکان و موضوعی استفاده می کنند برای اینکه این امنیت پایدار را در داخل کشور ما خدشه دار کنند.

علاءالدین بروجردی در ادامه تصریح کرد: ما نمی خواهیم آغاز کننده نقض تعهد امضا شده توسط جمهوری اسلامی ایران و 6 کشور دیگر بعد از سال ها مذاکرات باشیم؛ «اوفوا بالعقود» یک دستور اسلامی است و ما تعهدمان را هم به لحاظ اخلاقی و هم به لحاظ سیاسی و هم از لحاظ بین المللی بر خودمان لازم می دانیم که انجام دهیم. اگر قرار است این قرارداد بهم بخورد اجازه دهید که صورت حساب چنین رویداد احتمالی به پای آمریکایی ها نوشته شود. آمریکا در واقع می خواهد یک تیر را به دو نشان بزند؛ هم این توافق را برهم زند و هم صورت حساب آن را به نام ایران بنویسد و ما این را کاملا درک می کنیم و طبیعی هست که در دام آمریکایی ها قرار نخواهیم گرفت.

در حال حاضر نیز یک جبهه قابل توجهی در مقابل آمریکایی ها اعم از کشورهای اروپایی، چین و روسیه وجود دارد که اینها مخالف اقدامات آقای ترامپ در ارتباط با توافق هسته ای هستند و در نهایت باید ببینیم که چه اتفاقی در عمل خواهد افتاد. اگر آنها فکر می کنند که با یک چنین کاری عملا ایران را از هر دو مزیت اقتصادی و توانمندی هسته ای محروم کردند قطعا اشتباه می کنند، زیرا ما اگر بخواهیم مانند سابق فعالیت های هسته ای صلح آمیزمان را مجدد آغاز کنیم به مراتب سرعت و توان مان بیش از گذشته خواهد بود و این به نفع خود آمریکایی ها هم نیست و آنها یک محاسبات کاملا اشتباهی را دارند انجام می دهند. اما ما به صورت اساسی بر تعهدی که کردیم پا برجا خواهیم بود مگر آنکه دیگران بخواهند بازی را بهم بزنند.

به هر حال دو حالت بیشتر وجود ندارد؛ یا عدم این تغییر و ادامه تعهد آمریکا که این وضعیت فعلی را حفظ می کند و یا خروج آمریکا از توافق؛ اگر آمریکایی ها بخواهند از توافق خارج شوند این با توجه به فشاری که بر روی کمپانی های اروپایی وخصوصا بانک ها ایجاد می کنند طبیعتا استمرار وضعیت فعلی دیگر معنا ندارد و ما هم وقتی بازی را طرف مقابل برهم زند قطعا دست بسته نخواهیم نشست. ما براساس منافع خودمان تصمیم گیری خواهیم کرد و در واقع شرایطی ایجاد خواهد شد که قطعا به نفع آمریکا نیست زیرا آمریکا مطمئن باشد که شرایط دوران قبل از توافق هسته ای در عرصه بین المللی وجود نخواهد داشت. دیگر روسیه، روسیه آن زمان نیست؛ و حتی چین و دیگر اعضای اروپایی. بنابراین هم راستایی ای را که آمریکایی ها قبلا ایجاد کرده بودند بدانند که دیگر نمی توانند ایجاد کنند و ما در یک رابطه منطقی با این کشورها براساس منافع متقابل کار خومان را با جدیت ادامه خواهیم داد.

وی در ادامه گفت: من فکر می کنم که آمریکایی ها نمی توانند که آن تحریم های بین المللی مدنظر خودشان را علیه ایران یکبار دیگر شکل دهند. آن اتفاقی که قبلا وجود داشت در شرایط سیاسی خاص خودش بود. بنابراین اگر آمریکا بخواهد خارج شود من فکر نمی کنم دیگر چیزی به نام توافق هسته ای باقی بماند و به همین دلیل هم خود کشورهای اروپایی و چینی ها و روس ها نسبت به اقدامات آمریکا به اندازه ما حساس هستند و دارند عکس و العمل نشان می دهند. زیرا می دانند که آمریکا اگر بخواهد خارج شود طبیعتا استمرار وضعیت موجود نه عملی است و نه می تواند ادامه داشته باشد. زیرا آمریکا وارد فضایی خواهد شد که عملا توافق را نقض می کند؛ وقتی توافق نقض شود و تحریم ها مجددا برقرار شد دیگر چیزی به نام توافق هسته ای جز یک توافق روی کاغذ هیچ وجود نخواهد داشت. بنابران قطعا این اقدام آمریکا می تواند به ضرر تمام کشورهای امضا کننده این توافق تمام شود.

من فکر می کنم استدلال ما هم بسیار روشن و هم بسیار منطقی است. ما پذیرفتیم که در شرایطی که در منطقه ما برخی از کشورها دارای بمب اتمی هستند بمب اتمی نداشته باشیم؛ در حالیکه این توانمندی بالقوه برای کشوری که یک چنین دانشی را دارد می تواند وجود داشته باشد ولی ما متعهد هستیم بر تعهد خودمان و تنها کشوری هستیم که اضافه بر تعهد در عهدنامه ان پی تی، از یک پشتوانه مهمی به نام فتوای مقام معظم رهبری برخوردار هستیم. پذیرفتیم بمب شیمیایی و میکروبی و سلاح های کشتار جمعی نداشته باشیم و در طول تاریخ چند دهه از انقلاب مان به ما جنگ تحمیل شده و مورد تهدید از طرف رژیم صهیونیستی و دشمنان انقلاب اسلامی قرار داریم.

بنابراین ما با چه وسیله ای از خودمان دفاع کنیم؟ تنها وسیله ممکن موشک است و این توانمندی را در دوران جنگ نداشتیم این از افتخارات ملت ما است که توانستیم این توانمندی را به میزانی به دست بیاوریم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به وضعیت کنونی یمن، گفت: من خیلی تعجب می کنم از این بحث یمن؛ یمنی که ما نه رابطه، نه سفارت، نه حضور و نه راه ارتباطی داریم حتی زمانی که ما می خواستیم کمک انسانی و دارو ببریم برای مردم مظلوم یمن جنگنده های عربستان بلند شدند و هواپیمای کمک رسانی ایران را تا فرودگاه صنعا اسکورت کردند و فرودگاه را بمباران کردند تا ما نتوانیم کمک انسانی ببریم؛ حالا چگونه ممکن است ما موشک ببریم؟ این خیلی مضحک است که وقتی عربستان در یک محاسبه غلط در یمن شکست می خورد و فکر می کرد که 2-3 ماهه میتواند مسئله یمن را به پایان برساند و این 2-3 ماه شد 2-3 سال و هنوز هم به نتیجه نرسیده، بیاید برای انحراف افکار عمومی هم ملت عربستان و هم منطقه و هم دنیا یک مسئله واهی و غیر واقعی را به نام اینکه ایران دارد به یمن موشک صادر می کند را عنوان کند.

این حتما غلط است و ما موشک هایمان متعرض هیچ کشوری نیست، صرفا دفاعی و بازدارنده است و این یک ضرورت منطقی و مشروعی است که به هیچ وجه نه قابل مذاکره است و نه قابل گنجاندن در یک توافق بین المللی و یا هر شکل دیگری. ما این توامندی را حق مسلم خودمان می دانیم و به هیچ وجه مذاکره نخواهیم کرد. البته آن چیزی را که برای خنثی کردن تبلیغات دروغین آمریکایی ها و هم پیمانانشان باید بگوییم توضیح می دهیم و از منافع ملی مان دفاع می کنیم.

وی در بخشی دیگری از صحبت های خود در خصوص سوریه و عراق گفت: من بارها اعلام کردم که حضور ما در سوریه و در عراق بنا بر دعوت رسمی دولت های این دو کشور صورت گرفته است. ما برای مقابله با پدیده شوم تروریسم که اگر نبود این کمک های جمهوری اسلامی که از پشتوانه بسیار مهم دوران جنگ ما برخوردار هست، حتما وضع منطقه اینگونه نبود؛ این را هم مقامات عراق و هم مقامات سوریه می دانند. بنابراین این دخالت نیست و خیلی طبیعی و منطقی است و در چهارچوب روابط دوجانبه است. ما اتاق عملیات مشترک متشکل از عراق و سوریه و روسیه و ایران داشتیم؛ این توافقی 4 جانبه هم در دمشق و هم در بغداد بود. بنابراین کار ما به هیچ وجه دخالت نیست و یک حضور مشروع بود و در عین حال نه فقط ما مبارزه کردیم با تروریست ها و حمایت کردیم از امنیت همسایگان مان، طبیعتا از امنیت خودمان نیز دفاع کردیم و این به هیچ وجه نمی تواند مورد اعتراض قرار بگیرید. کسانی که بدون اجازه ورود پیدا می کنند، لشگرکشی می کنند، به کشور ضعیفی مثل بحرین نیرو برای سرکوب مردم می فرستند، آنها باید به افکار عمومی دنیا پاسخگو باشند نه ما که اقدام مان کاملا مشروع و منطقی و مورد درخواست این کشورها بوده است.

اصلا ما از این تعابیر بیشتر خنده مان می گیرد تا اینکه بخواهیم آنها را جدی تلقی کنیم. ما در دوران جهاد افغانستان با اشغال خاک افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی ما بیشترین کمک ها را به مجاهدین کردیم؛ بیشترین میزبانی از پناهندگان را در ایران داشتیم؛ اکثریت آنها برادران اهل سنت ما بودند. اصلا این تفکری که ایران فقط به دنبال شیعه هست در دنیا کاملا غلط است. ما با مهمترین گروه های برادران اهل سنت ارتباط تنگاتنگی در دوران جهاد داشتیم و امروز هم افتخار می کنیم که در عرصه فلسطین برادران ما چه در جهاد اسلامی و چه در حماس اهل سنت هستند، و ما به آنها برای مقابله با رژیم صهیونیستی سخاوتمندانه کمک می کنیم. بنابراین این تبلیغات هلال شیعی و مطالب اینگونه یک حرکت سیاسی - تبلیغاتی انحرافی است که در به وجود آوردن آن آمریکا و رژیم صهیونیستی برای انحراف از افکار عمومی برای مبارزه با رژیم صهیونیستی نقش اساسی دارند.

این سئوالی هست که فکر می کنم پاسخ آن را باید در ریاض جست و جو کنید تا در تهران. ما همیشه این را اعلام کردیم و وزیر خارجه ما به عنوان مسئول سیاست خارجی این را اعلام کرده است، که مشکلی در عادی سازی روابط با عربستان نداریم. ملاحظه کردید که حج سال گذشته را که عربستان موافقت کرد ما هیئتی فرستادیم و مذاکره و توافقاتی کردیم و 86 هزار زائر فرستادیم و همین حالا نیز برای حج سال آینده در حال مذاکره هستیم. منتهی وقتی عربستان می گوید که حج قبول است اما روابط دیگری قبول نیست خب این متوجه عربستان است و ما واقعا نمی دانیم مشکل عربستان چه چیزی است. عربستان اگر در یمن اشتباه کرده است به نفع اوست که از این باتلاق خودش را نجات دهد و بی جهت صورت حساب اشتباهات خود را به نام جمهوری اسلامی ننویسید این کاملا مشخص است. همین اشتباه را عربستان در عراق و سوریه هم کرد؛ در کمک سخاوتمندانه به گروه های تروریستی این اشتباهات آنهاست. بنابراین ما در واقع مشکلی در اینکه با کشورهای منطقه در یک تفاهم باشیم اصلا نداریم و حتما استقبال می کنیم و با خیلی از آنها قراردادهای امنیتی هم داریم؛ بنابراین من فکر می کنم پاسخ این سوالات را باید در دیگر نقاطی غیر از تهران جست و جو کرد.

بروجردی افزود: فعلا که در دایره حج این روابط، مذاکرات، تصمیمات و تعامل وجود دارد. در بقیه عرصه ها هنوز از طرف مقابل ما پاسخ اولیه مثبتی را نشنیده ایم که وارد مرحله چگونگی کار، کیفیت و شرایط آن شویم. بنابراین اولین گام این است که عربستان آمادگی خودش را برای چنین کاری اعلام کند. مگر در امر حج چه کسی واسطه است؟ هیئت ایرانی در یک سطح بالایی عزیمت می کنند به عربستان و مستقیم با مقامات عربستان مذاکره انجام می دهند، توافق می کنند و قرارداد امضا می کنند و کار جلو می رود. وقتی یک چنین فضایی بین دو کشور وجود دارد من فکر نمی کنم نیاز به طرف ثالثی وجود داشته باشد.

آن چیزی که در عربستان برای خود آن ها و کل منطقه مهم است این است که عربستان باید یه تجدید نظر نسبت به سیاست های منطقه ای خودش انجام دهد؛ یعنی با این کشتار مردم مظلوم یک کشور اسلامی و عربی که 10 هزار انسان های بی گناه که هزاران تن از آنها زن و کودک هستند، عربستان چه جوابی برای تاریخ و برای امت اسلامی می خواهد بدهد؟ اینکه 800 هزار انسان بی گناه دچار بیماری خطرناک وبا هستند و اجازه کمک رسانی انسانی به آنها داده نمی شود.

مشکل عربستان در یمن و خیلی دیگر از کشورهای منطقه اینها است. یعنی سیاست های اشتباهی که در واقع بیشتر از اینکه علیه ایران باشد علیه جهان عرب است؛ یمن یک کشور عربی و اسلامی است آن که دیگر ایران نیست. قطر چه کشوری است؟ کشور عربی و اسلامی و عضو خانواده شورای همکاری خلیج فارس؛ ببینید چه تعاملی با قطر شد. چگونه شما یک کشوری را که جزو خانواده شماست، ده ها سال در کنار یک میز نشستید، به بدترین شکل آنها را تحریم می کنید؛ هوایی، زمینی، دریایی، کشورهای دیگر را به کار می گیرید و این فشارها را وارد می کنید. خب ما یک چنین روشی در منطقه را اصلا نمی پسندیم و مخالف چنین سیاست هایی هستیم و به همین دلیل به برادران قطری بلافاصله اعلام کردیم که فضای ما، دریای ما، سفره ما در اختیار شماست و هیچ نگران تحریم نباشید و واقعا هم عمل کردیم. این روشی است که هم اسلام به ما آموخته است و هم همسایگی که یک اصل مهم اسلامی است حکم می کند که ما از این اشتباهات نکنیم.

از این خبرها و تحلیل ها زیاد اعلام می کنند ولی اگر هم عربستان چنین اشتباهاتی را نمی کرد، سیاست ما با کشوری مانند قطر به عنوان یک کشور اسلامی و همسایه ما همین سیاست بود به دلیل اینکه به هیچ وجه چنین چیزی را دوست نداریم. ما خودمان دچار حمله صدام شدیم در 8 سال؛ بلافاصله صدام در یک محاسبه غلط فکر می کرد ما حمایت می کنیم از صدام در حمله به کویت؛ زیرا کویت در زمان جنگ به صدام کمک کرده بود؛ اما ما به برادران کویتی بلافاصله اعلام کردیم که مخالف تجاوز هستیم، چه علیه ما باشید چه علیه همسایه ما. این سیاست دائمی ماست. حالا تحلیل می کنند که این مورد به سود ایران تمام شده است. که حالا تحلیل دیگران است و باید شنید دیگر.

وی در بخش دیگری از این گفت و گوی تلویزیونی افزود: مستحضر هستید که آمریکایی ها یک سیاست گذاری دائمی در منطقه و جهان اسلام دارند؛ ایجاد اختلاف بین کشورهای اسلامی، استفاده از ابزار نظامی، حمایت و به وجود آوردن گروهک های تروریستی و در نهایت تجزیه کشورهای اسلامی. آن چیزی که در عراق آمریکایی ها طراحی کرده بودند و با حمایت علنی رژیم صهیونیستی داشت شکل میگرفت تجزیه عراق از طریق استقلال اقلیم بود. خوب این با فضل الهی و همکاری کشورهای منطقه خنثی شد ولی طراحی آمریکایی ها بود. امروز همان ماجرا و سناریو را دارند در سوریه تکرار می کنند؛ اینکه 30 هزار نفر تسلیح می شوند و مستشاران آمریکایی می آیند و آموزش می دهند و در واقع یک ارتشی را به وجود می آورند برای چه کاری است؟ برای اینکه دنبال تجزیه سوریه هستند.

آمریکا سیاستش این طور است، این را نباید فراموش کنیم. این را اگر برخی از دولت ها در منطقه یا نمی دانند و یا به دلیل نوع رابطه با آمریکا تجاهل می کنند همه ملت ها می دانند که آمریکا در واقع دشمن جهان اسلام است و طبیعی است که ما سیاست هایمان مقابله با یک چنین سیاست گذاری و طراحی آمریکایی ها در منطقه باشد و حتما تلاش خواهیم کرد که این طرح ها شکل نگیرد. عملا در همه این حوادث آمریکا شکست خورده است؛ ازعراق شکست خورده است، 140 تا 150 هزار نیروی مسلح وارد عراق کردند و ماهیانه 12 میلیارد دلار هزینه کردند؛ در نهایت چه اتفاقی افتاد؟ آمریکایی ها به جرأت می توانیم بگوییم که در عراق شکست خوردند اما در سوریه به دلیل شکست در عراق جنگ را نیابتی کردند و ده ها هزار نفر را از ده ها کشور با استفاده از هم پیمانان منطقه ای خودشان گسیل داشتند به داخل سوریه با هدف تغییر ساختار سیاسی حاکم بر سوریه و 5 تا 6 سال طول کشید. ما الان در سال 7 بحران سوریه هستیم. چه اتفاقی افتاد؟ آقای بشار اسد با قدرت در حاکمیت حضور دارد و آمریکا و هم پیمانانشان واقعا در سوریه شکست خوردند و واقعیت را پذیرفتند. بنابراین اینکه من گفتم جبهه مقاومت پیروز در منطقه است و آمریکا شکست خورده است دلایل آن خیلی روشن و آشکار است.

بروجردی در ادامه گفت: شیطنت های آمریکا در منطقه بدون تردید ادامه خواهد یافت. اینکه ما فکر کنیم آمریکایی ها بعد از این عدم موفقیت و شکست کنار بکشند حتما این طور نیست، آمریکایی ها سعی می کنند در عراق هم حضور نظامی داشته باشند، در افغانستان علیرغم همه تبلیغات دوران انتخابات ترامپ حضور نظامی دارند و سعی می کنند بیشتر داشته باشند در سوریه هم به همین صورت است.

بنابراین ما با یک آمریکایی مواجه هستیم که در واقع به هیچ کدام از موازین بین المللی پایبند نیست. آمریکایی ها سیاست شان این است و به همین دلیل هم میبینید که کار سوریه به راحتی جلو نمیرود. ما، دوستان ترک و روس ما در جلسات متعدد در آستانه در سوچی تلاشی که به لحاظ بین المللی در ژنو صورت گرفته تلاش های زیادی انجام می دهند، اما به دلیل کارشکنی های آمریکا کار با مشکل پیش می رود ولی به دلیل اینکه در بحران سوریه حرف آخر را میدان می زند و به همین دلیل هم آمریکایی ها در آنجا شکست خوردند من فکر می کنم موفقیت های ارتش سوریه و نیروهای مردمی سوریه در نهایت حرف آخر را خواهند زد و در پایان کار آمریکا بازنده این بازی خواهد بود.

وی در ادامه گفت: در زمانی که ما در سوریه به لحاظ دعوت دولت های عراق و سوریه حضور داشتیم من عرض کردم اتاق عملیات مشترک ایران، سوریه، عراق و روسیه وجود داشت. خب این همکاری به شکل جدی و نظامی بود؛ جنگنده های روسیه از فضای ایران عبور می کردند؛ خوب این یک ضرورتی بود که در آن مقطع وجود داشت.

در عرصه صلح بعد از جنگ، ما این همکاری ها را علی رغم اینکه ممکن است اختلاف نظر هم بین این 3 کشور در آن مقطع وجود داشت و یا سیاست ها متفاوت بود، ولی من فکر می کنم ترکیه هم احساس کرد آمریکا نسبت به خود ترکیه هم در واقع سیاست های خصمانه ای را دنبال می کند و این گونه نیست که چون ترکیه عضو ناتو هست آمریکایی ها خیلی رعایت حال ترکیه را کنند. امروز ترک ها گله مند هستند از سیاست های آمریکا و به همین دلیل هم ملاحظه می کنید که ما وقتی تصمیم گرفتیم به عنوان 3 کشوری که نقش آفرینی کنیم در روند صلح در سوریه این مذاکرات شکل گرفت و به نظر من تأثیرگذار هم بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: ما با ترکیه هم مرز مشترک طولانی داریم، هم همسایه هستیم و هم روابط خوبی داریم؛ چه به لحاظ سیاسی چه به لحاظ اقتصادی و همه جانبه. منتهی در سوریه به نظر من کاری که آمریکایی ها انجام دادند و آن 30 هزار نفر از کردها را مسلح کردند و دارند آموزش می دهند و مستشار آمریکایی را فرستادند، یک حرکت بود در جهت تجزیه کشور سوریه و تغییر شرایط ژئوپولیتیک منطقه و طبیعی هست که کشورهای منطقه حساس هستند و به خصوص در رابطه با مسئله کردی، ترک ها حساسیت فوق العاده ای دارند.

حالا به غیر از اینکه طبیعتا ترکیه باید بداند که حتما می داند، که سوریه کشور مستقلی است و حتما ترک ها هم سیاست شان این نیست که در آنجا بمانند و آمده اند تا یک حرکت تقابلی را انجام دهند و ما امیدواریم که با توجه به اعتراضی هم که دولت سوریه انجام داده است این عملیات بتواند هرچه سریعتر به نقطه ای برسد که از وضعیت موجود که مورد اعتراض کشور سوریه است به دلیل حضور نیروی نظامی ترک در داخل خاک سوریه به پایان برسد. اما من فکر می کنم اقدام ترک ها عکس العمل در مقابل اقدام آمریکایی هاست.

در کل این نا آرامی ها که به منطقه تحمیل شد اعم از سوریه و عراق و حتی لبنان، رژیم صهیونیستی نقش داشت. این نقش هم خیلی نقش پنهانی نبوده؛ منطقه فراموش نکرده که بیمارستان های رژیم صهیونیستی پذیرای مجروحین داعش و تروریست های منطقه بود. آنها حمایت علنی کردند و بنابراین رژیم صهیونیستی اگر نگوییم نقش مستقیم و جدی دارد آتش افروز معرکه است؛ به نظرم همپای آمریکایی ها، رژیم صهیونیستی در ایجاد نا آمنی در منطقه نقش آفرینی کرده است ولی آنها باید بدانند که خروجی چنین وضعیتی قطعا برای آنها نخواهد بود و روز به روز جبهه مقاومت با تجارب عظیمی که به دست آورده است قوی تر خواهد شد و در واقع چراغ موجودیت نامشروع رژیم صهیونیستی هرچه کم فروغ تر خواهد گردید. رژیم صهیونیستی بعد از شکست در سال 2006 و تکرار این شکست ها در جنگ های بعدی فهمید که وضعیت از سال 2000 که برای اولین بار سرزمین های اشغالی جنوب لبنان آزاد شد تغییر کرده است و ما می توانیم شرایط را به قبل از و بعد از سال 2000 تقسیم کنیم.

در واقع رژیم صهیونیستی جرأت نمی کند که امروز بخواهد جنگی را مجددا به منطقه به صورت مستقیم تحمیل کند و به همین دلیل هم همانند آمریکایی ها سیاست آنها جنگ نیابتی است و کمک همه جانبه به گروه های تروریستی می کنند که آنها از طرف این رژیم کشورهای منطقه را دچار چالش کنند و امنیت آنها را برهم بریزند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

برچسب‌ها:

نظر شما