شناسهٔ خبر: 24099438 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

ساخت نیروگاه خرم آباد بار دیگر به جریان افتاد

تهران - ایرنا - مدیرعامل گروه برق و انرژی صبا وابسته به بنیاد مستضعفان گفت: با گشایش کامل اعتبارات اسنادی 202 میلیون یورویی، عملیات اجرایی احداث نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد بار دیگر در دستور کار قرار گرفت.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، محمدرضا اسلامیان روز سه شنبه درباره آخرین وضعیت اجرای پروژه نیروگاه خرم آباد اظهار داشت: عملیات اجرایی این طرح از سال 85 و با استفاده از حساب ذخیره ارزی آغاز شد و 2 اعتبار اسنادی به میزان 32 میلیون یورو و 151 میلیون یورو برای آن گشایش یافت.
وی افزود: متاسفانه در این مدت، فقط اعتبار اسنادی اولی محقق و به همین دلیل ادامه عملیات اجرایی پروژه در سال 1392 با وقفه مواجه شد و در پی گشایش اعتبار اسنادی دوم در بهمن ماه جاری به مناسبت دهه فجر پروژه به صورت عملیاتی آغاز شد که انتظار می رود با این اتفاق احداث این طرح با سرعت پیگیری شود.
اسلامیان در رابطه با جزییات این پروژه گفت: شرکت مولد نیروی خرم آباد سرمایه گذار و مجری پروژه نیروگاه 968 مگاواتی سیکل ترکیبی خرم آباد یکی از زیر مجموعه های هلدینگ برق و انرژی صبا و وابسته به بنیاد مستضعفان است.
به گفته وی، پروژه نیروگاه خرم آباد در ابتدا برای احداث 8 واحد گازی به ظرفیت 1296 مگاوات پیش بینی شده بود که به دلیل تغییر سیاست های وزارت نیرو، مقرر شد پروژه در 2 مرحله به صورت 2 بلوک سیکل ترکیبی اجرا شود.
مدیرعامل گروه برق و انرژی صبا ادامه داد: با گشایش اعتبار اخیر عملیات اجرایی برای احداث یک بلوک سیکل ترکیبی به ظرفیت 500 مگاوات شدت گرفته است.
اسلامیان حجم زیاد سرمایه گذاری در پروژه های نیروگاهی را یکی از مهمترین دلایل گشایش اعتبارات اسنادی دانست و تاکید کرد: این حجم سرمایه گذاری از توان بخش خصوصی کشور فراتر است و با توجه به تاثیر پروژه های نیروگاهی در زیر ساخت های توسعه کشور به عنوان یک وظیفه ملی از بانک های عامل می خواهیم با نگاهی ویژه تلاشگران این صنعت را همراهی کنند .
وی یادآور شد: با توجه به توان 500 مگاواتی این نیروگاه که نزدیک به یک دهم نیاز توسعه سالانه صنعت برق کشور است، انتظار داریم که مسئولان محلی و بانکها به عنوان موثرترین یار و همراه گروه تخصصی برق و انرژی صبا نقشی موثر در اجرای این پروزه ملی که مصداقی از راهبرد تامین اهداف اقتصاد مقاومتی در کشور است، ایفا کنند.
به گزارش ایرنا از بنیاد مستضعفان، کار ساخت و تکمیل پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد اکنون با پیشرفت فیزیکی 35 درصد در بخش گازی با ورود 2 توربین گاز، 2 ژنراتور و 2 ترانسفورماتور اصلی واحدهای گازی به نیروگاه دنبال می شود.
انتظار می رود با گشایش اعتبار اسنادی انجام شده، عملیات سنکرون واحد اول گازی طی 20 ماه حدود 15 مهر ماه سال 1398 و سنکرون واحد دوم طی 22ماه در آذر 1398 و همچنین سنکرون واحد اول بخار در طی 34 ماه در آذر ماه سال 1399 انجام شود.
اعتبار اسنادی یک وسیله پرداخت در مبادلات بین المللی و یکی از خدماتی است که به موجب آن بانک گشایش کننده بنا به درخواست مشتری (متقاضی اعتبار/خریدار) و یا از طرف خود موظف می شود به منظور خرید یا سفارش کالا یا خدمات در مقابل اسناد مقرر و مطابق با شرائط اعتبار، پرداختی را به شخص ثالث (ذینفع/فروشنده ) یا به حواله کرد او انجام دهد یا به بانک دیگر اجازه پرداخت یا معامله دهد.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**1108**2025
خبرنگار: ایرج منصوری*انتشار دهنده: لیلا جودی

انتهای پیام /*

نظر شما