شناسهٔ خبر: 24085543 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

الاخبار: آمریکا به دنبال تضعیف حشد الشعبی در عراق است

نقشه پراکندگی نیروهای نظامی آمریکا در نقاط مختلف عراق حاکی از این است که هدف اصلی آنان تنگ کردن عرصه برای نیروهای الحشد الشعبی و کاهش دایره نفوذ آنان است.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، نقشه استقرار و پراکندگی نیروهای نظامی آمریکا در عراق  حاکی از این است که نیروهای این کشور همچنان در عراق حضور دارند و هدف اصلی آنان تنگ کردن عرصه برای نیروهای الحشد الشعبی و کاهش دایره نفوذ آنان است.

باز شدن پرونده حضور نیروهای آمریکایی در عراق

در شرایطی که عراق در تکاپوی برگزاری انتخابات پارلمانی است که قرار است  ارد یبهشت ماه آینده (دوازدهم ماه می) برگزار شود و با توجه به بحران تصویب بودجه و ادامه اختلافات با اقلیم کردستان عراق، پرونده حضور نیروهای نظامی آمریکا در صحنه سیاسی و رسانه ای عراق بازتاب داشته است آن هم در شرایطی که تهدید علیه الحشد الشعبی که به نظر می رسد برنامه ریزی شده و سازمان یافته باشد، شدت یافته است.

احتمال ارسال پیام کتبی به حیدر العبادی در ارتباط با حضور آمریکایی‌ها در عراق

به عبارت بهتر در شرایطی که حرف و سخن زیادی  در پارلمان عراق در خصوص ارسال پیام کتبی به دولت در ارتباط با حضور نظامی آمریکا در عراق مطرح است، دولت حیدر العبادی نخست وزیر عراق از وارد شدن به این موضوع اجتناب دارد البته وی اظهاراتی زیادی در مورد نیاز به هواپیماهای ائتلاف بین المللی داشته است.

اخبار ضد و نقیض در مورد حضور آمریکایی‌ها در عراق

اما اخبار چند روز پیش رسانه ها در مورد اینکه آمریکا در حال کاهش تعداد نیروهای خود در عراق است تا زمینه خروج آنان را از این کشور فراهم کند، با تاکید دولت عراق روبه رو شد حال آنکه  وزارت دفاع آمریکا این اظهارات را تکذیب کرد، در نتیجه این موضوع بار دیگر در محافل عراق مطرح شده و حتی از این فراتر موجب شده است درخواسست هایی مبنی برمخالفت با حضور نیروهای نظامی آمریکایی مطرح شده و  دولت در این ارتباط در تنگنا قرار بگیرد.

این در حالی است که «اریک باهون» سخنگوی پنتاگون در ا ظهاراتی تلویزیونی ضمن  اشاره به اینکه تعداد نیروهای آمریکایی در عراق بالغ بر پنج هزار و 200 سرباز است، اعلام کرد واشنگتن در آینده نزدیک در صدد خروج نیروهای خود از عراق نیست و تعداد این نیروها بر اساس نیازهای میدانی قابل افزایش و یا کاهش است.

نیروهای آمریکایی در 10 پایگاه نظامی مستقر هستند

در مقابل به نظر می رسد تعداد نیروهای آمریکایی بیشتر از این رقم باشد زیرا به گفته قیس الخزعلی دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق تعداد نیروهای مزبور بیش از هفت هزار و پانصد نفر  است که در ده پایگاه نظامی مستقر شده اند.

برخی محافل عراقی حضور نیروهای آمریکایی را با انتخابات پارلمانی عراق مرتبط می دانند و هدف از آن را جلوگیری از  تقلب در انتخابات عنوان کرده اند و در این خصوص بر لزوم استقرار این نیروها در مناطق سنی نشین تاکید دارند.

تلاش برخی محافل برای اعمال فشار بر نیروهای الحشد الشعبی

یک منبع عراقی اعلام کرد که از مدتی قبل اخباری به گوش می رسد با این مضمون که نقطه مشترک استقرار نیروهای امنیتی عراق با نیروهای ائتلاف بین المللی در نزدیکی امام ویس در مرز مشترک عراق و ایران به پایگاه و یا شبه پایگاه آمریکایی تبدیل شود تا حضور نیروهای الحشد الشعبی را در مناطق مجاور آن شامل جلولا، السعدیه و المقدادیه تحت فشار قرار گیرد و این مناطق جزء مناطق مورد اختلاف بغداد و اربیل است.

نقشه پایگاههای نظامی آمریکا در عراق نشان می دهد، آمریکا به طور خاص در صدد تشکیل پایگاههایی در مناطق حضور الحشد الشعبی است  و یکی از این پایگاهها «القیاره»  است و هدف از این اقدام جلوگیری از امتداد حضور الحشد الشعبی در مناطق الشرقاط از توابع استان صلاح الدین و الحویة در استان کرکوک است که بیشتر ساکنان آن عرب هستند و همچنین یک پایگاه دیگر در نزدیکی تلعفر در استان نینوی تشکیل شده است که هدف از آن جلوگیری از پیشروی نیروهای مزبور به سمت سنجار و محور شمالی مرزهای مشترک عراق و سوریه است.

در این میان عبدالرحیم الشمری، عضو کمیته امنیتی و دفاعی پارلمان عراق به صراحت حمایت خود را از ادامه حضور نیروهای امریکایی در کشورش به ویژه در نقاط مرزی با سوریه اعلام کرد ه و آن را برای جلوگیری از نفوذ تروریست ها به خاک عراق ضروری دانست.

انتهای پیام/

نظر شما