شناسهٔ خبر: 24030469 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری دانشجو | لینک خبر

رهجو در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو:

برجام از همان روز اول نقض شده بود/ اصرار دولت به آبیاری درخت خشکیده

مسئول پایگاه بسیج دانشجویی شهید علم الهدی دانشگاه آزاد لارستان با بیان اینکه برجام از همان روز اول نقض شده بود، گفت: اصرار دولت ایران است که به آن تعهد دارد و در پای درختی خشکیده به آبیاری پرداخته و منتظر فصل رسیدن گلابی است.

صاحب‌خبر -

رضا رهجو، مسئول پایگاه بسیج دانشجویی شهید علم الهدی دانشگاه آزاد لارستان، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو در شیراز، در خصوص بدعهدی‌ها در اجرای برجام گفت: توافق از پیش نوشته شده برجام در واقع تفکرات و نظرات نظریه پردازان و موسسه‌های وابسته به وزارت خارجه آمریکا، در شرایطی که شاید خوب باشد ایران آن را بپذیرد. حال که ایران آن را پذیرفته برای غرب این تصور پیش آمده که چرا بیشتر نخواستند و چرا بیشتر نخواهند.

رهجو اضافه کرد: برجام از همان روز اول نقض شده بود ولی این اصرار دولت ایران است که به آن تعهد دارد و در پای درختی خشکیده به آبیاری پرداخته و منتظر فصل رسیدن گلابی است. مشکلات دولت بیش از آن که وابسته به تحریمها و برجام باشد ناشی از سوءمدیریت است و اگر دولت خط مشی ها و روشهای صحیح مدیریتی بهتری بکار ببندد قطعا توان داخلی مقابله با مشکلات وجود دارد.

مسئول پایگاه شهید علم الهدی دانشگاه آزاد لارستان در خصوص انتظار دوستی از کشورهای اروپایی افزود: از 3 کشور اروپایی که برجام را امضا کردند انگلیس از همان ابتدا همراه با آمریکا بود و دو کشور آلمان و فرانسه نیز فقط با وعده های سود سرشاری که از برخی بازارهای انحصاری ایران به جیب می زنند تا کنون مواضعی بسیار ضعیف در مورد حفظ برجام اتخاذ کرده اند، لذا منتظرند که آمریکا چه زمان به طور رسمی از برجام خارج می شود تا آنها هم اعلام کنند که همه ی مراودات مالی در اختیار آمریکاست وآنها کاری از دستشان بر نمی آید.

وی  در مورد سابقه سیاه فرانسه درپایبندی به تعهداتش در رابطه با ایران گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز «به استناد تاریخ» فرانسه هیچگاه دید مثبت و روابطی دوستانه نسبت به جمهوری اسلامی ایران نداشته است و حتی در جنگ تحمیلی حمایت صد در صدی از عراق داشت و متحد استراتژیک آن کشور بود بعد از موضوع شرکت نفتی توتال فرانسه است که خیانتها و خرابکاری های آنان در میادین نفتی ایران بر کسی پوشیده نیست.

رهجو در مورد تعهد فرانسه در پایبندی به برجام گفت: در تعهد فرانسه به برجام در واقع آنها سودی که از بازارهای انحصاری می برند علاقه دارند و این موضوع را بارها مقام رسمی فرانسه و شرکتهای فرانسوی اعلام کرده اند و مطمئناً اگر لقمه چرب تری از سوی آمریکا یا شرکای منطقه ای آمریکا مثل حکام خودفروخته عرب به فرانسه پیشنهاد شود قطعا آنها عطای برجام را به لقایش می بخشند.

این فعال دانشجویی در مورد شیوه دیپلماسی با آمریکا بیان داشت: رفتار خصمانه آمریکا در این 40 سال که از انقلاب اسلامی می گذرد تغییر نکرده که هیچ بلکه روز به روز بر شدت آن افزوده است و همواره حتی در کوته زمانی که لبخند بر لب داشته اند بر عزم خود بر نابودی نظام جمهوری اسلامی و حتی یکپارچگی ایران سخن گفته اند و بارها رئیس جمهورهای آمریکا  از کارتر و ریگان تا بوش و اوبا و حالا ترامپ  ملت ایران را دزد و وحشی و تروریست خطاب کرده اند؛

رهجو با بیان اینکه هیچ عقل سلیمی قبول نمی کند که با چنین دشمن جرّاری فقط از در دوستی و مدارا سخن بگوید و در پایان اظهار داشت: ایران در روابط دیپلماسی باید شیوه مقاومت و تقابل پیش گیرد چرا که سیاست های خارجی آمریکا همیشه از نظریه های ماکیاولی تبعیت می کند و بر طبق این نظریه ها هرگاه شرایط ایجاب کرد و دشمن از تو ضعیف تر بود نیازی به رعایت توافقات نیست پس ما باید در برخورد با آمریکا همواره از موضع قدرت و مقاومت با آنها روبرو شویم و تجربه و تاریخ نیز این را ثابت کرده است.

نظر شما