شناسهٔ خبر: 23660436 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

فعالیت‌های جهاد دانشگاهی باید بر اساس نیاز مردم باشد

رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین گفت: عرصه‌های کار جهاد دانشگاهی و فعالیت‌های آن باید منطبق بر نیاز مردم باشد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، بهمن طاهرخانی ظهر امروز از بخش‌های مختلف جهاد دانشگاهی استان قزوین از جمله خبرگزاری ایسنا، خبرگزاری ایکنا، مرکز تله‌مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی، آزمایشگاه پاتوبیولوژی جهاد دانشگاهی، نمایندگی بانک خون سلول‌های بنیادین بند ناف رویان و طرح ملی تألیف منابع آموزشی زبان انگلیسی بازدید کرد.

وی در جریان این بازدید با تقدیر از خدمات جهاد دانشگاهی تصریح کرد: در کشور و در سطح مراکز استان‌ها شاهد خدمات جهاد دانشگاهی هستیم اما این خدمات در شهرستان‌ها دیده نمی‌شود و مردم در این مناطق کمتر از خدمات جهاد دانشگاهی بهره‌مند می‌شوند و کمتر از آنها آگاهی دارند.

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز بسیاری از حوزه‌ها است که می‌تواند به مردم در زمینه‌های مختلف کمک کند تأکید کرد: عرصه‌های کار جهاد دانشگاهی و فعالیت‌های آن باید منطبق بر نیاز مردم بوده و نیازسنجی در حوزه‌های مختلف صورت گیرد.

طاهرخانی خاطرنشان کرد: خدمات جهاد دانشگاهی را باید در شهرستان‌ها ملموس کنید و برای مردم خدمت مناسبی انجام دهید و به همه برسانید تا مردم متوجه شوند شما چه توانی دارید و ما نیز در مجلس به جهاد دانشگاهی کمک خواهیم کرد تا در این راه پیش بروید و مشکلات را برطرف کنید.

رئیس مجمع نمایندگان استان تصریح کرد: باید توجه کنیم که در هر حال مردم هر چه را که هست می‌بینند و قضاوت آن‌ها بر اساس چیزی است که لمس می‌کنند.

وی با انتقاد از سیاسیت‌زدگی قزوین بیان کرد: در کشور ما تعریفی از ساختار سیاسی به شکل واقعی وجود ندارد و ما هنوز در کشور به‌صورت رسمی حزب نداریم و جریانات سیاسی کشور بیشتر جنبه احساسی و ژورنالیستی دارد و یک فرآیند سیاسی کامل منطقی نیست و همین وضعیت در استان هم وجود دارد.

نماینده مردم تاکستان گفت: قزوین متاسفانه یکی از سیاست‌زده‌ترین استان‌های کشور است و با وجود آن که خود من به علت سبقه قضایی هرگز درگیر این جناح‌گرایی و باندبازی نبوده و نیستم، امروز طعم تلخ رفتار سیاسی را چشیده‌ام.

طاهرخانی عنوان کرد: حرف ما پیروی از راه روشن انقلاب و ولایت‌فقیه است و خط قرمز ما هم ولایت و تعریفمان انقلابی و ولایتی است و از قبل از انقلاب هم به دنبال ولایت بودیم و هنوز هم هستیم.

فعالیت جهاد دانشگاهی در حوزه سرطان جدی‌تر می‌شود

فرشاد پیله‌چی رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین نیز در این دیدار اظهار داشت: جهاد دانشگاهی یک مجموعه منسجم و به‌ هم‌ پیوسته و یکپارچه است که در حوزه‌های مختلف علمی و تخصصی فعالیت کرده و به ارائه خدمت می‌پردازد و آمادگی ارائه کلیه توانمندی‌های کشور را در هر استان و در هر حوزه‌ای دارد.

وی افزود: در حوزه پژوهش جهاد دانشگاهی امروز با 3 پژوهشگاه و 20 پژوهشکده درزمینه‌های مختلف ازجمله برق، نفت، زلزله محیط‌زیست، درمان سرطان و غیره فعالیت می‌کند و دارای یک شبکه دانش فنی سراسری است که می‌توان از دستاوردها و دانش فنی آن‌ها در مراکز دیگر جهاد دانشگاهی استان‌ها استفاده کرد.

سرپرست جهاد دانشگاهی با اشاره به ظرفیت‌های حوزه آموزش این مجموعه عنوان کرد: ما در جهاد دانشگاهی بزرگ‌ترین شبکه آموزشی کشور را داریم و توانسته‌ایم با مجوز برگزاری بیش از 700 دوره آموزشی، بخش‌های مختلفی را پوشش بدهیم. ازجمله پر کردن خلأ میان دانشگاه و بازار کار، برگزاری دوره‌های اشتغال محور و دیگر دوره‌ها از اهداف فعالیت آموزشی جهاد دانشگاهی است و برای مثال اکنون در بوشهر کلیه دوره‌های آموزشی وزارت نفت توسط جهاد دانشگاهی انجام می‌شود؛ و در این حوزه 2 دانشگاه، 5 موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و 40 مرکز آموزش علمی کاربردی در حال فعالیت هستند و علاوه بر آن مراکز آموزش کوتاه‌مدت نیز در بیشتر استان‌ها مستقر است.

پیله‌چی عنوان کرد: در حوزه فرهنگی نیز جهاد دانشگاهی کارهای بزرگی را بر عهده دارد و می‌توان در این زمینه به خبرگزاری ایسنا، خبرگزاری ایکنا، سازمان دانشجویان که در بیشتر دانشگاه‌ها فعال است و امروز پرچم‌دار برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌های کشور است و مرکز افکار سنجی دانشجویان (ایسپا) اشاره کرد به‌ویژه اینکه این مرکز امروز دقیق‌ترین نظرسنجی‌ها و پایش‌ها را در کشور انجام می‌دهد و ازجمله در انتخابات ریاست جمهوری ایسپا تنها مرکزی بود که توانست با دقت بالایی نتیجه انتخابات را پیش‌بینی کند.

وی ادامه داد: در حوزه اشتغال نیز ما در جهاد دانشگاهی سازمان تجاری‌سازی و اشتغال داریم و امروز با 3 پارک علم و فناوری و 40 مرکز رشد و شرکت جهاد دانشگاهی در حوزه اشتغال و کارآفرینی نیز حرفی برای گفتن دارد.

سرپرست جهاد دانشگاهی عنوان کرد: در استان قزوین نیز امروز متناظر با این ظرفیت‌ها و بخش‌ها، حوزه‌های کاری وجود دارد که متخصصان جهاد دانشگاهی در آن مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: در بخش فرهنگی، در آموزش و نیز حوزه اشتغال این بخش‌ها در قزوین فعال است و مراکز مختلف کاری جهاد به ارائه خدمت می‌پردازد.

پیله‌چی عنوان کرد: در حوزه پژوهش نیز جهاد دانشگاهی قزوین اولین مرکز درمان ناباروری در استان و اولین مرکز تخصصی درمان ناباروری به‌صورت دوراپزشکی (تله‌مدیسین) را راه‌اندازی کرده و مشغول فعالیت در این حوزه است، همچنین در کنار این مرکز آزمایشگاه پاتوبیولوژی، نمایندگی بانک خون سلول‌های بنیادین بند ناف رویان نیز در این مجموعه مشغول فعالیت است و در حال حاضر نیز آمادگی داریم تا در سه حوزه درمان سرطان به‌ویژه سرطان پستان، طب تسکینی و توان‌بخشی به‌صورت تخصصی ورود پیدا کنیم و در حال حاضر نیز به دنبال کسب مجوزهای لازم هستیم.

سرپرست جهاد دانشگاهی همچنین به پروژه‌های در حال اجرا نیز اشاره کرد و افزود: ما اکنون یک پروژه ملی تحت عنوان کتاب زبان eaight داریم که رسالت آن تدوین منابع آموزشی زبان انگلیسی مبتنی بر فرهنگ اسلامی است و همچنین در زمینه‌ اسباب‌بازی نیز که مورد دغدغه مقام معظم رهبری بود نیز پروژه طراحی و اجرای انواع بازی و اسباب‌بازی را داریم که اکنون یکی از آن‌ها با عنوان چیدا عملیاتی شده است.

پیله چی عنوان کرد: در صورت حمایت نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی برای احداث ساختمان و کسب مجوزهای لازم، این واحد آمادگی دارد تا با تأسیس جهاد دانشگاهی در این شهرستان به ارائه خدمات و فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی بپردازد و ایجاد اشتغال نماید، همچنین در صورت حمایت مجمع نمایندگان استان برای احداث مجتمع تحقیاتی و درمانی جهاد دانشگاهی بسیاری از مشکلات استان در حوزه درمان سرطان رفع شده و به نوبه خود ایجاد اشتغال نیز خواهد شد.

سرپرست جهاد دانشگاهی در پایان از رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین دعوت کرد تا در نخستین فرصت همراه با سایر نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی از دستاوردهای این مجموعه بازدید کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:

نظر شما