شناسهٔ خبر: 23563162 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

اجرای طرح‌های علمی ترک اعتیاد در مراکز ترک اعتیاد استان مرکزی

در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان اراک با اشاره به اینکه باید با تمام قوا اعتیاد و مواد مخدر را در استان مرکزی ریشه‌کن کنیم تاکید شد: طرح‌های علمی ترک اعتیاد در مراکز ترک اعتیاد استان مرکزی اجرا می‌شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان اراک ظهر امروز با حضور جمعی از مسئولان از جمله فرماندار اراک، دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی، نمایندگان دانشگاه علوم پزشکی و غیره در محل فرمانداری اراک برگزار شد.

اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم نقش موثری در کاهش معضل اعتیاد دارد

فرماندار اراک در این جلسه با اشاره به معضل اعتیاد در جامعه امروز گفت: باتوجه به گسترده بودن تبعات مواد مخدر و اعتیاد، ما هرچه در این زمینه مطالعه کنیم و اقدامات مختلف انجام دهیم کافی نیست، البته امروز امکانات بیشتری در این زمینه وجود دارد که این امکانات در گذشته فراهم نبوده و ما می‌توانیم با استفاده از این امکانات گام‌های موثری در راستای کاهش معضل اعتیاد در جامعه برداریم.

حسن بختیاری افزود: امروز توانایی ما در راستای پیشگیری و مقابله با اعتیاد نسبت به 20 سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته و اطلاع‌‌رسانی در این زمینه از سوی رسانه‌ها هم گسترش یافته است که این امر زمینه را برای آگاه‌سازی مردم از آثار مخرب این معضل فراهم کرده و تاثیر بسزایی در کاهش آمار اعتیاد دارد.

استان مرکزی رتبه 7 کشور در زمینه نرخ اعتیاد را دارد

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی هم در این جلسه با اشاره به موقعیت استان مرکزی در زمینه نرخ اعتیاد گفت: استان مرکزی در سال 94 در ردیف 22 کشور قرار داشته که طبق بررسی‌های انجام شده درحال حاضر استان در رتبه هفتم قرار گرفته است.

نبی‌الله شاه‌محمدی تصریح کرد: عوامل بسیاری سبب کاهش رتبه استان در این زمینه شده که عبارت از مهاجر‌پذیری از استان‌های دیگر، مسئله محورهای مواصلاتی و غیره است، کاهش و پیشگیری از اعتیاد نیازمند اطلاع‌رسانی و همکاری همه جانبه از سوی مسئولان و رسانه‌ها و خیران است.

دانشگاه علوم پزشکی اراک اقدامات گسترده‌ای در زمینه پیشگیری و درمان اعتیاد انجام داده است

کارشناس پیشگیری از اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی اراک هم در این جلسه با اشاره به فعالیت‌های این دانشگاه در زمینه پیشگیری و مقابله با اعتیاد گفت: دانشگاه علوم پزشکی فعالیت‌های بسیاری از جمله آموزش مهارت‌های زندگی، فرزندپروری و پیشگیری از اعتیاد را انجام داده است.

چگینی خاطرنشان کرد: در 6 ماهه نخست امسال دانشگاه علوم پزشکی اراک آموزش 7هزار و 230 نفر در زمینه مهارت زندگی، 5 هزار و 402 نفر در زمینه فرزندپروری و 4 هزار و 504 نفر در زمینه پیشگیری از اعتیاد را برعهده داشته است همچنین در هر سه حوزه آموزش‌های لازم به کارکنان خود را هم انجام داده است.

اقدامات موثری در حوزه درمان اختلالات مصرف مواد مخدر از سوی دانشگاه علوم پزشکی اراک انجام شده است

نماینده دانشگاه‌ علوم پزشکی اراک هم در این نشست با بیان اقدامات انجام شده از سوی این دانشگاه در حوزه درمان اختلالات مصرف مواد مخدر گفت: دانشگاه علوم پزشکی اراک اقدامات گسترده‌ای را در زمینه پیشگیری و درمان اعتیاد انجام داده است که از جمله آنها برگزاری کارگاه آموزشی سامانه آیداتیس، برگزاری کارگاه آموزشی رپید تست اچ آی وی و هپاتیت است.

جدیدی بیان کرد: این دانشگاه دوره‌های آموزشی دیگری را در دست اقدام دارد که عبارت از دوره آموزشی" ام ام تی" ویژه پزشکان و دوره آموزشی " ام ام تی" ویژه روانشناسان است.

هدف انجمن معتادان گمنام اراک بهبود وضعیت معتادان و درمان اعتیاد است

نماینده انجمن معتادان گمنام اراک هم در این جلسه گفت: انجمن معتادان گمنام اراک اقدامات زیادی را در راستای بهبود وضعیت معتادان و همچنین مقابله با اعتیاد انجام داده است که از جمله آنها برگزاری غرفه‌های مختلف، برگزاری جلسات پیام‌رسانی در زندان‌ اراک، برگزاری جلسات بهبودی انجمن معتادان گمنام در 30 مکان مجزا، برگزاری بیش از 30 کارگاه آموزشی غیرمتمرکز و 5 کارگاه آموزشی متمرکز در راستای ارتقاء سطح آگاهی اعضا نسبت به اصول بهبودی در انجمن معتادان گمنام است.

انتهای پیام/

نظر شما