شناسهٔ خبر: 23561576 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز | لینک خبر

ائتلاف احزاب آلمانی در آستانه شکست

رسانه های آلمانی از اختلاف سیاستمداران بلند پایه حزب سوسیال دموکرات برای تشکیل ائتلافی با احزاب متحد مسیحی خبر می دهند.

صاحب‌خبر -
به گزارش افکارنیوز،

در حالی که صبح روز جمعه سران احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات به توافق اولیه‌ای جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ دست یافتند و امیدها برای تشکیل دولتی پایدار در این کشور بار دیگر زنده شد اما رسانه های آلمانی از اختلاف سیاستمداران بلند پایه حزب سوسیال دموکرات برای تشکیل چنین ائتلافی با احزاب متحد مسیحی خبر می دهند.

"مایکل کولر"، شهردار برلین از حزب سوسیال دموکرات تشکیل یک ائتلاف بزرگ مجدد را با دیده انتقادی نگریسته و در گفت و گو با روزنامه "تاگس اشپیگل" تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ با همان سیاست ها را پاسخ کافی به شراط موجود ندانسته و تاکید کرد که پیشبرد چنین ائتلافی بدون تغییر من را متقاعد نمی کند.

وی توافقات صورت گرفته در مذاکرات اولیه بخصوص در زمینه آپارتمان ها، مهاجرت و طرح ادغام را کافی ندانسته و گفت خیلی کارها برای انجام دادن هنوز وجود دارد. وی برگزاری انتخابات مجدد را در دراز مدت یا کوتاه مدت رد نمی کند.

این گونه اظهار نظرها می تواند برای مارتین شولتز، رئیس حزب سوسیال دموکرات مسئله ساز باشد و مولر تنها سیاستمدار بلند پایه حزب سوسیال دموکرات نیست که از نتیجه مذاکرات اولیه احزاب جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ ناراضی است.

بعد از ظهر روز گذشته کنگره ایالتی حزب سوسیال دموکرات در ایالت زاکسن – آنهالت علیه پذیرش مجدد مذاکرات رسمی برای  ائتلاف بزرگ با احزاب متحد مسیحی رای داد. البته این رای گیری الزام آور نبوده و حزب سوسیال دموکرات از این ایالت تنها 6 نماینده به کنگره حزب فدرال می فرستد. با این حال این رای گیری درست یک روز بعد از توافق اولیه احزاب در مذاکرات ائتلافی ازاهمیت نمادین بالایی برخوردار است.  

همچنین تردیدهای آشکاری از طرف انجمن های دولتی این حزب در ایالات هسن و نوردراین – وست فالن آلمان درباره تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ وجود داشته است. درخواستهایی برای بهبود نتایج مذاکرات اولیه وجود دارد.

در ایالت هسن آلمان، شورای ایالتی حزب سوسیال دموکرات درخواست کرد که تا اواسط هفته آینده مشخص شود که در چه مسائلی همچنان باید کار شود. "تورستن شفر" از سیاستمداران بلند پایه حزب سوسیال دموکرات در این حزب اعلام کرد که اصلاحات در نکات کلیدی مورد نیاز است. وی از جمله به اصلاحاتی در زمینه سلامت، مالیات و سیاست بازار کاراشاره کرد.

معاون رئیس حزب سوسیال دموکرات از ایالت اشلسویگ- هولشتاین آلمان هم خواستار اصلاحات در توافقات اولیه انجام شده بین احزاب در کنگره حزب خود که در 21 ژانویه ( اول بهمن ماه) برگزار می شود شد.

رئیس حزب سوسیال دموکرات در ایالت نوردراین- وست فالن آلمان هم درباره مذاکرات رسمی جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ ابراز تردید کرده و گفت: رای های مثبت و منفی در این باره وجود دارد.

   ماراتون مذاکرات مقدماتی بین احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ بالاخره صبح روز جمعه و بعد از مذاکرات طولانی بین احزاب به نتیجه رسید.

حالا مقامات احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات می خواهند اعضای خود را برای پذیرش مذاکرات رسمی جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ متقاعد کنند.

بر اساس اطلاعات محافل شرکت کننده در مذاکرات، یک توافق نهایی در این باره به موافقت جدا گانه اعضای هر دو گروه احزاب در این باره بستگی دارد.

به گزارش نشریه دی سایت یک یادداشت تفاهم به عنوان نتیجه اولیه مذاکرات تنظیم شده است. به نوشته هفته نامه اشپیگل این برگه شامل 28 صفحه است. حالا اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات باید به صورت جداگانه درباره نتایج این مذاکرات مقدماتی مشورت کنند.

به نوشته روزنامه "تاگس اشپیگل"، شرکای مذاکر کننده در گفت و گوهای مقدماتی کم تر به مسائل مورد اختلاف در عرصه سیاست خارجی پرداختند و از هر گونه اظهار نظر درباره آینده مناسبات دو سوی آتلانتیک و همچنین مناسبات با روسیه خودداری کردند. بین اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در این زمینه اختلافات زیادی وجود دارد.

همچنین بحث درباره مسائل امنیتی و بودجه دفاعی که مورد اختلاف احزاب بود نیز انجام نشد.

در صورت موافقت کنگره احزاب با شروع رسمی مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ این مذاکرات در 22 ژانویه ( دوم بهمن ماه) و حدود چهار ماه بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور آغاز می شود.

سوسیال دموکرات ها قرار است در یک کنگره این حزب در 21 ژانویه ( اول بهمن ماه) درباره پذیرش رسمی مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ تصمیم گیری کنند. البته با توجه به اختلاف نظرها در حزب سوسیال دموکرات درباره تشکیل چنین ائتلافی برخی تحلیلگران همچنان از احتمال شکست آن سخن می گویند.

 

نظر شما