شناسهٔ خبر: 23555574 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

۲ هدف آمریکا از تمدید دقیقه نودی تعلیق تحریم‌ها علیه ایران

یک اقتصاددان با بیان این که آمریکا با تمدید دقیقه نودی تعلیق تحریم ها از ۲ جهت خسارت به ایران می زند گفت: یکی از این خسارت ها گرفتن فرصت و امکان برنامه ریزی برای فردای بدون برجام از ایران است.

صاحب‌خبر -
خبرگزاری تسنیم: یک اقتصاددان با بیان این که آمریکا با تمدید دقیقه نودی تعلیق تحریم ها از ۲ جهت خسارت به ایران می زند گفت: یکی از این خسارت ها گرفتن فرصت و امکان برنامه ریزی برای فردای بدون برجام از ایران است. 
 
حجت الله عبدالملکی در مصاحبه با رادیو با بیان این که مسئله مذاکرات برجام سبب شده اقتصاد مقاومتی به فراموشی سپرده شود به طوری که این موضوع جایگزینی برای اقتصاد مقاومتی شده است افزود: اکثر تحریم‌های آمریکا در برجام به جای رفع تنها تعلیق شده و در واقع چهار تا شش ماه اجرای آن متوقف شده است.

وی با بیان اینکه شرکای اصلی اقتصادی کشور در چنین شرایطی مایل به همکاری با ایران نیستند، اظهار داشت: این در حالیست که طی دو سال گذشته تعامل‌های اقتصادی سازنده‌ای با شرکای اقتصادی مورد نظر وجود نداشته است.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه تعلیق تحریم‌ها نتایج مثبت قابل توجهی برای کشور به ارمغان نمی‌آورد، ادامه داد: با وجود این، شرکای اقتصادی کشور نمی‌توانند در بازه زمانی چهار تا شش ماه برای تعامل با ایران برنامه ریزی کنند.

وی با تاکید بر اینکه اگر تعلیق‌ها تمدید نشود تیر خلاصی بر همه پیکره برجام خواهد بود، گفت: تحریم‌های آمریکا در اکثر موارد فراسرزمینی بوده و کشور‌های اورپایی و آسیایی در حوزه‌های مشخص شده امکان تعامل با ایران را ندارند.

عبدالملکی با بیان اینکه ترامپ و امریکا قصد بازی با ایران را دارد و مسئولان باید مراقب باشند تا کشور در این بازی شکست نخورد، افزود: طرف مقابل با هردفعه امضای دقیقه نودی در تعلیق تحریم‌های برجام که هیچ سودی برای ایران ندارد چند خسارت به کشور وارد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از این خسارت‌ها گرفتن فرصت و امکان برنامه ریزی برای فردای بدون برجام از ایران است، اظهار داشت: دومین خسارت تحت فشار قرار دادن کشور به لحاظ روانی است به طوری که پشتیبانان آمریکا در داخل و خارج از ایران شکل خاصی از فشار را بر کشور وارد می‌کنند. در واقع امریکا با اقدام اخیر خود در تعلیق دوباره تحریم‌ها قصد دارد مردم و مسئولان کشور را نسبت به مسائل موشکی بی تفاوت کند.

وی همچنین گفت: ایران تنها اقدامی که در مقابله با مسئله تعلیق تحریم‌های برجام می‌تواند انجام دهد اینست که تصور کند هیچ گونه برجامی وجود ندارد و به فکر تقویت ظرفیت‌های داخلی و بهره گیری از منابع عظیم خود باشد.

عبدالملکی با تاکید بر اینکه منابع بانکی کشور حداقل ۵۰ برابر منابع خارجی مورد نظری بوده که باید در ایران سرمایه گذاری می‌شد، افزود: بر ساختار‌های داخلی اقتصاد و الگوی تجارت کشور‌هایی مانند روسیه، عراق، افغانستان، پاکستان و آسیای میانه که وارد برنامه تحریم‌ها نمی‌شوند باید تمرکز شود و تقویت روابط با آن‌ها را در دستور کار قرار داد.

وی با بیان اینکه اجرای این اقدام‌ها موجب تحقق اقتصاد مقاومتی می‌شود، یادآور شد: به پیمان‌های دوجانبه پولی باید توجه بیشتری داشت به طوری که هم اکنون اکثر کشور‌های مورد نظر حاضر هستند تعامل‌های تجاری خود با ایران را به جای دلار بر اساس واحد پول دو کشور انجام دهند.

نظر شما