شناسهٔ خبر: 23552380 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

سیامک باقری: واشنگتن برای کاهش قدرت منطقه­‌ای ایران به دنبال ایجاد بی‌ثباتی داخلی بود

به اعتقاد کارشناس روابط بین‌الملل، آمریکایی­‌ها برنامه‌ریزی کرده بودند که به‌ اندازه‌ای که بی‌ثباتی در داخل ایران ایجاد شود، قدرت منطقه­‌ای کشور کاهش می‌یابد و این عوامل باعث می‌شود که ایران برجام‌های دو و سه را نیز بپذیرد.

صاحب‌خبر -

«سیامک باقری»، عضو هیئت‌ علمی پژوهشگاه امام صادق (ع) و کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص هدف آمریکایی­‌ها از مطرح کردن اعمال تحریم­‌های جدید به دنبال تلاش آن­ها برای ایجاد آشوب در ایران، با اشاره به اینکه واشنگتن برای کاهش قدرت منطقه­‌ای ایران به دنبال ایجاد بی­ ثباتی در کشور بود، بیان داشت: آمریکا تلاش می­‌کند ایران برجام­‌های دو و سه را نیز بپذیرد.

وی با توجه به استراتژی واشنگتن در قبال ایران گفت: سیاست‌هایی که آمریکایی‌ها در حال حاضر علیه جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کنند، سیاست‌های به هم پیوسته‌ای است که از جمله موضوع برجام را نیز شامل می‌شود. آن­ها به دنبال اصلاح و یا عدم پذیرش تعهدات خود در این توافق هستند.

عضو هیئت‌ علمی پژوهشگاه امام صادق (ع) با تأکید بر تاکتیک­‌های آمریکا برای مقابله با سیاست­‌های منطقه­‌ای کشورمان اشاره داشت: هدف آمریکایی‌ها در این زمینه عبارت است از اینکه جمهوری اسلامی ایران را از نفوذ منطقه‌ای خود عقب برانند.

وی با اشاره به هدف دولت دونالد ترامپ در اجرای سیاست­‌های ضد ایرانی تأکید داشت: واشنگتن تلاش می­‌کند که حوزه رفتاری و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهد. آمریکا تغییر نظام را نیز در کشور دنبال می­‌کند.

کارشناس روابط بین‌الملل با توجه به تلاش واشنگتن برای ائتلاف‌سازی علیه کشورمان گفت: آمریکایی­‌ها تلاش می­‌کنند موقعیت منطقه‌ای ایران را تضعیف کنند. آن‌ها در کنار این مسائل سعی دارند ائتلاف‌هایی در منطقه شکل دهند و از طریق کمک‌های مالی و رسانه‌ای بازیگران نیابتی خود گروه‌های منافقین و سلطنت‌طلب را برای بی‌ثبات‌سازی در ایران فعال کنند.

وی با تأکید بر هدف آمریکایی­‌ها از بی‌ثبات‌سازی در ایران اشاره داشت: آن­ها برنامه‌ریزی کرده بودند که به‌اندازه‌ای که بی‌ثباتی در داخل ایران ایجاد شود، قدرت منطقه­‌ای کشور کاهش می‌یابد و این عوامل باعث می‌شود که جمهوری اسلامی ایران پای میز مذاکره آید و برجام‌های دو و سه را نیز بپذیرد.

باقری با توجه به روش­‌هایی که واشنگتن برای پیگیری اهداف خود دنبال می­‌کند، گفت: سیاستی که آمریکایی‌ها در دستور کار خود قرار داده­‌اند، عبارت است از اینکه با بازگرداندن تحریم‌ها، التهاب اقتصادی را در داخل کشور ایجاد کنند و روابط اقتصادی ایران را در بیرون با اختلال مواجه سازند.

وی با تأکید بر اقدامات آمریکا برای تأثیرگذاری منفی بر فضای اقتصادی ایران اشاره داشت: واشنگتن سعی می­‌کند نوعی فضای ابهام بر فضای اقتصادی کشور و شرکت‌های خارجی مرتبط با ایران حاکم کند. آمریکا تلاش دارد نگرانی‌های اقتصادی را به جامعه ایران وارد کند.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه امام صادق (ع) با اشاره به بهره­ گیری واشنگتن از آشوب­ها برای اعمال تحریم­‌های جدید تأکید داشت: دشمنان از مطالبات و نگرانی­‌های اقتصادی مردم برای به راه انداختن اغتشاش استفاده کردند. آن‌ها با ایجاد این آشوب‌ها فاز بعدی تحریم‌های خود را به بهانه حمایت از آشوبگران اعمال می‌کنند تا آشوبگری‌ها را تداوم ببخشند.

انتهای پیام/

نظر شما