شناسهٔ خبر: 23550278 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

ویلچر هویت ماست و اجازه نمی‌دهیم به آن توهین شود

رئیس هیئت مدیره انجمن معلولان ضایعه نخاعی خراسان رضوی گفت: به تمام معلولان ضایعه نخاعی انجمن گفته‌ام ویلچر هویت ماست و اجازه نمی‌دهیم به آن توهین شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، نساء خوش‌نیت؛ موسس و رئیس هیئت مدیره انجمن معلولین ضایعه نخاعی در خراسان‌رضوی در بازدید از دفتر نمایندگی تسنیم در خراسان‌رضوی در ارتباط با مشکلات معلولان و اقدامات این انجمن پاسخگوی سئوالات خبرنگار تسنیم بود که متن آن را در ادامه می‌خوانید:

معلولیت در مسیر مشهد ـ شیروان

وی در مورد فعالیت خود در این انجمن اظهار داشت: کارمند آموزش و پرورش هستم و جزو دانشجویان برتر خراسان بودم که به این علت به مراسمی در روز وحدت حوزه دانشگاه دعوت شدم اما در مسیر شیروان به مشهد مینی‌بوس تصادف کرده و دچار ضایعه نخاعی شدم.

رئیس هیئت مدیره انجمن معلولین ضایعه نخاعی خراسان رضوی گفت: بعد از این اتفاق 17 عمل جراحی و بعد از آن دوره‌ای عزلت و گوشه‌نشینی داشتم و پس از یکسال بستری بودن در بیمارستان و بستری در منزل، یکسالی نتوانستم به زندگی عادی برگردم و بعد از این مدت موفق به انجام کارهای شخصی شدم.

وی تصریح کرد: در شهرستان کوچکی زندگی می‌کردم هیچ گونه بستری برای فرد معلول آماده نبود، اکنون در مشهد در این برهه زمانی بسترها برای یک فرد معلول فراهم نیست؛ خانواده‌ام همراهم بود و در اوایل با هر سختی بود گذراندم و بعد به خاطر عمل سلول‌های "شوان" به تهران رفتم که پنجمین عمل در ایران در این ارتباط بودم.

خوش‌نیت اظهار داشت: در تهران نتیجه پزشکی نگرفتم اما چون در شهر بزرگ بودم و در آنجا زندگی می‌کردم یک مقدار به لحاظ اندیشه‌ای نتیجه گرفتم و دیدم که زندگی تمام نشده است. ما معلمان اصطلاحی داریم که می‌گوییم نقطه سرخط و بر این اساس گفتم زندگی دیگری را آغاز می‌کنم.

دریافت گواهینامه رانندگی

رئیس هیئت مدیره انجمن معلولین ضایعه نخاعی خراسان رضوی گفت: در تهران گواهینامه رانندگی گرفتم و دوبار بعد از یکسال گفتم در زندگی در تهران فایده‌ای ندارد و بر می‌گردم به شهرستان شیروان اداره آموزش و پرورش شهرستان می‌خواست من را بازنشسته کند که قبول نکردم و دوباره به فعالیتم در اداره آموزش و پرورش بازگشتم.

وی تصریح کرد: در سال 93 از شیروان انتقالی گرفتم و به مشهد آمدم؛ در همان سال اول با آقای پوریوسف که اکنون مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی هستند آشنا شدم که ایشان در آن زمان معاون توانبخشی بهزیستی بودند و استارت فعالیت انجمن توسط ایشان خورد.

آغاز فعالیت انجمن از سال 94

خوش‌نیت اظهار داشت: هیچ شخصی نمی‌تواند این تضمین را بدهد که روی ویلچر نباشد؛ اگر در 10 دقیقه آینده زلزله بیاید و یا تصادف انجام شود ممکن است فرد دچار ضایعه نخاعی شود؛ برای مثال فردی در انجمن داریم که داخل جوی آب سقوط کرده و دچار ضایعه نخاعی شده است.

وی تصریح کرد: از سال 94 اقدامات انجمن را به صورت غیررسمی آغاز کردیم و افراد مختلف را پیدا می‌کردیم که بیشتر این افراد در اثر تصادف و یا حادثه کار که بیشتر کارگرهای ساختمانی هستند به دلیل نبود ایمنی در کار به ضایعه نخاعی دچار شدند.

مکانی برای استقرار نداریم

رئیس هیئت مدیره انجمن معلولین ضایعه نخاعی گفت: یکی از دغدغه‌های ما "مناسب‌سازی" است و این موضوع در حالی است که در سال‌های آینده جمعیت پیر می‌شود و مناسب‌سازی در شهر کمک به این سالخوردگان نیز است. در حال حاضر انجمن ما مکانی برای استقرار ندارد در حالی که نماینده 1700 نفر معلول ضایعه نخاعی در استان هستیم.

وی تصریح کرد: در ارتباط با مکان برای دفتر انجمن رایزنی زیادی کردیم؛ در حال حاضر در منزل شخصی جلسات را برگزار می‌کنیم؛ در این ارتباط با یکی از مدیران استانی صحبت می‌کردم و ایشان بیان کردند که 200 سمن در استان داریم  و همه دوست دارند این اتفاق برای آنها بیفتد و نمی‌توانیم شما را حمایت کنیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن معلولین ضایعه نخاعی خراسان رضوی گفت: درست است که همه عزیزند اما ما خاص‌تر هستیم و نمی‌توانیم بگوییم که دردها با یکدیگر فرق دارد. فعالیت برای این انجمن سبب می‌شود تا افراد بیشتری با کیفیت بهتری زندگی کنند و این موضوع یک تدبیر و آینده‌اندیشی برای کل افراد جامعه است.

شعار انجمن مرا باور کنید است

وی تصریح کرد: در اسفند 95 پروانه فعالیت انجمن ضایعه نخاعی را گرفتیم که به ثبت هم رسید؛ این انجمن 6 ماه زمان برد و در آبان ماه رسمیت پیدا کردیم و از همان موقع دنبال مکان هستیم. بچه‌های انجمن ما به لحاظ روانی خیلی دچار آسیب هستند، فکر کنید مثلاً کل زندگی فرد نرمال است و در یک حادثه دچار ضایعه نخاعی می‌شود و بعد نخستین معضلی که به وجود می‌آید در جامعه و خانواده است و اینکه باور ما را از هم می‌پاشند. نخستین موضوعی را که تخریب می‌کنند باور خود فرد است و اینکه تو معلول هستی.

وی تصریح کرد: شعار انجمن ما "مرا باور کنید" است  و باور افراد است که نگرش افراد و رفتار را می‌سازد؛ وقتی زیربنایی‌ترین مسئله فرد را که باورش است را می‌گیریم و جامعه و خانواده انگ معلول به آن می‌زنند از آن فرد دیگر چه انتظاری داریم؟ چند نفر می‌توانند خودشان را پیدا کنند؟

خوش‌نیت اظهار داشت: تمام و هست و نیست فرد وقتی روی ویلچر می‌رود و تمام آرزوهایش تغییر می‌کند اما من می‌گویم فرد ضایعه نخاعی فردی است که دوباره متولد شده است؛ در افتتاحیه انجمن هم کیک تولد سفارش داده بودم چراکه نوزادی که متولد شده نیاز به مهارت‌آموزی دارد. معلول محدویت دارد و باید این موضوع را قبول کنیم که یکسری محدویت‌هایی است و هنر این است که به محدویت‌ها غلبه کنیم و اجازه ندهیم این محدودیت‌ها آرزوهای ما را محدود کند.

عاشق ویلچرم هستم

رئیس هیئت مدیره انجمن معلولین ضایعه نخاعی خراسان رضوی گفت: من عاشق ویلچرم هستم و تمام هست و نیست من است؛ اگر ویلچر نباشد دیگر من نیستم و می‌گویم ویلچر ما شخصیت ما است و به اعضا بیان می‌کنم که اجازه ندهید شخصی به ویلچر شما توهین کند و نگاه چپ به آن کند و اگر شخصی ویلچر من را جابجا کند خیلی به هم  می‌ریزم  چرا که می‌گویم اگر نباشد چطور به آرزوهام برسم.

خوش‌نیت اظهار داشت: می‌شود به محدودیت‌ها غلبه کرد و اگر نمی‌شد که انسان اشرف مخلوقات نبود و عزیزترین مخلوق خدا، خداوند از روح خودش در ما دمیده است و این نیست که جفت پا به این میزان مهم باشد چراکه هدف خداوند از آفرینش یک جفت پا و استایل بدنی نبوده است بلکه ما انسان هستیم و افکار سالم داریم نه یک بدن سالم.

وی تصریح کرد: هدف اصلی این انجمن تغییر نگرش‌های جامعه است چراکه تغییر نگاه نسبت به این افراد با اهمیت است.  اقدام دیگر این انجمن فعالیت روی خود بچه‌ها است تا این افراد را توانمند کنیم تا حضوری فعال در جامعه داشته باشند.

انتهای پیام/

نظر شما