شناسهٔ خبر: 23544401 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

کره‌شمالی و کره جنوبی پس‌فردا مذاکرات را از سر‌می‌گیرند

کره شمالی و کره جنوبی برای آغاز مذاکرات در 15 ژانویه توافق کردند.

صاحب‌خبر -
کره‌شمالی و کره جنوبی پس‌فردا مذاکرات را از سر‌می‌گیرند

به گزارش خبرنگار «پارسینه» به نقل از رویترز، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی اعلام کرد پیونگ یانگ و سئول توافق کردند تا روز ۱۵ ژانویه مذاکرات دو جانبه را «پاویون تانگیل» در طرف کره شمالی آغاز کنند.

اواخر سال گذشته میلادی وزارت وحدت کره جنوبی اعلام کرده بود که نسبت به چشم انداز مذاکره پیونگ یانگ و واشنگتن در سال ۲۰۱۸ خوش بین است.

در بیانیه این وزارت خانه آمده بود: «با وجود اینکه کره شمالی می‌خواهد بعنوان قدرت هسته‌ای شناخته شود اما این کشور بدنبال مذاکره با آمریکا خواهد رفت».

وزارت وحدت کره جنوبی هم هفته گذشته گفته بود سئول پیشنهاد کرده است یک هیئت پنج نفره به سرپرستی یک وزیر برای مذاکره با کره شمالی در هفته آینده به این کشور بفرستد.

این پیشنهاد پس از آن مطرح شد که دو کره موافقت کردند نخستین گفتگو‌های رسمی خود را در بیش از دو سال گذشته برای بحث درباره مشارکت کره شمالی در مسابقات المپیک زمستانی ماه آینده در کره جنوبی آغاز کنند.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در پیام خود به مناسبت سال نو میلادی هشدار داد که یک دکمه هسته‌ای روی میز خود دارد، اما پیونگ یانگ ممکن است تیمی را برای مسابقات المپیک زمستانی به کره جنوبی بفرستد.

پس از پیشنهاد کره جنوبی، «کیم‌جونگ اون» رهبر کره‌شمالی در یک سخنرانی خطاب به مردم این کشور اعلام کرد، بایستی تمامی شرایط لازم برای بهبود روابط با کره‌جنوبی مهیا شود.

خبرگزاری دولتی کره‌شمالی گزارش داد که رهبر این کشور با دقت ضرورت در پیش گرفتن سیاستی را مورد تأکید قرار داد که باعث شکل‌گیری نقطه عطفی برای یک اتحاد می‌شود و باید مسائل گذشته را فراموش کرد.

کیم‌جونگ اون اظهار داشت که نباید گذشته را نبش قبر کرد و خواستار بهبود روابط و تماس‌های میان دو کره شد. خبرگزاری کره‌شمالی در بیانیه‌ای افزود، وقت آن رسیده است که تلاش‌های مردم کره برای پایان‌ دادن به تنش‌ها در شبه‌جزیره کره یکپارچه شود.

در این بیانیه آمده است: «سخن در حال حاضر تنها درباره عادی‌سازی روابط میان دو کره نیست بلکه همچنین درباره آشتی بین دو ملت و اتحاد خودجوش است».

نظر شما