شناسهٔ خبر: 23531991 - سرویس گوناگون
نسخه قابل چاپ منبع: شفا آنلاین | لینک خبر

سلامت زنان مسن در معرض خطر حجم بالای کار منزل

بنابر پژوهش‌های محققان آلمان، مشخص شده است که انجام دادن حجم بالای کارهای منزل می‌تواند سلامت زنان مسن تر را تا 25 درصد به خطر اندازد. کارهای خانه مانند آشپزی و درست کردن هر روز غذا و یا ساعت‌ها تمیز کردن خانه برای سلامت زنان مضر است.

صاحب‌خبر -

شفا آنلاین>اجتماعی>سلامت>بنابر پژوهش‌های محققان آلمان، مشخص شده است که انجام دادن حجم بالای کارهای منزل می‌تواند سلامت زنان مسن تر را تا 25 درصد به خطر اندازد. کارهای خانه مانند آشپزی و درست کردن هر روز غذا و یا ساعت‌ها تمیز کردن خانه برای سلامت زنان مضر است. در حالی که مردها می‌توانند همین مقدار کار را انجام دهند، بدون اینکه خطری متوجه شان باشد.

به گزارش شفا آنلاین:، محققان موسسه پیشگیری و پژوهش‌های بیماری‌های همه‌گیر لیبنیز در آلمان، ۳۶۰۰۰ زن و مرد مسن از هفت کشور را از نظر فعالیت‌های روزمره و همچنین سلامت عمومی‌شان، بررسی کردند. زنانی که خواب شبانه شان کمتر از ۷ ساعت بود و بیش از ۳ ساعت در روز، کار منزل انجام می‌دادند، از نظر سلامت بدنی در وضعیت رضایت بخشی نبودند. در حالی که این شرایط روی سلامت مردها تاثیر بدی نداشت.

این محققان معتقدند، تفاوت موجود در سلامت زن و مرد، به نوع کاری مربوط است که آنها انجام می‌دهند. کارهای منزل مانند تمیز کردن خانه و آشپزی، تکراری و کسالت‌آور است. در حالی که کارهای مردها از تنوع بیشتری برخوردار است. آنها حتی زمانی که در منزل کار می‌کنند، کارهایی مانند رسیدگی به تجهیزات خانه و یا باغچه را انجام می‌دهند که نه تنها برای روحیه شان خوب است، بلکه نوعی ورزش هم برای آنها محسوب می‌شود، اما کارهایی مانند آشپزی و تمیزکردن خانه را نمی‌توان در ردیف کارهای پرتحرک و جذاب دانست و فقط موجب تحلیل روح و جان زنان می‌شوند.

زنان و مردان مسن مانند جوان‌ها مجبور به سرکار رفتن نیستند. با اینحال زنان همچنان کارهای تکراری و یکنواخت منزل را انجام می‌دهند.

 زنان مسن نباید تنهایی بار کارهای خانه را به دوش بکشند و باید برای خود برنامه ریزی صحیحی داشته باشند تا سلامتی شان به خطر نیفتد.دیلی میل

نظر شما